نمایندگان ایالت واشنگتن رأی دادند که خودروهای بنزینی تا سال 2030 از عرصه خارج شوند!

قانونگذاران ایالت واشنگتن در آمریکا، تدابیری را تصویب کردند که فروش خودروهای بنزینی را از سال 2030 ممنوع می‌کند. این لایحه در انتظار امضای فرماندار این ایالت است تا رسمی شود. این اتفاق پنج سال زودتر از زمان ممنوعیت برنامه‌ریزی شده برای وسایل نقلیه بنزینی در ایالت‌های کالیفرنیا و ماساچوست و اولین ممنوعیت استفاده از اتومبیل‌های گازی به جای دستور اجرایی توسط قانونگذاران است. این لایحه با رأی 25 به 23 از سنای واشنگتن و رأی 54 به 43 در مجلس نمایندگان این ایالت تصویب شد. این لایحه از سال 2030 به بعد فروش، خرید یا ثبت نام خودروهای غیرالکتریکی (non-EV) مدل این سال و بعد از آن را ممنوع کرده و شامل وسایل نقلیه خریداری شده در ایالات دیگر و ورود آن‌ها به ایالت واشنگتن هم هست. براساس این لایحه، تحقق این برنامه به تصویب مالیات مایل‌های پیموده شده توسط شهروندان ایالت بستگی دارد که به فرمانداری برای پرداخت به پروژه های  زیرساخت‌های حمل و نقل جدید در ایالت کمک می‌کند.

برنامه‌ی Clean Cars 2030 در آستانه‌ی تبدیل شدن به قانونی برای حذف خودروهای غیرالکتریکی است.
برنامه‌ی Clean Cars 2030 در آستانه‌ی تبدیل شدن به قانونی برای حذف خودروهای غیرالکتریکی است.
برنامه‌ی Clean Cars 2030 در آستانه‌ی تبدیل شدن به قانونی برای حذف خودروهای غیرالکتریکی است.

جالب است بدانید که فرماندار کالیفرنیا، گاوین نیوسوم، سپتامبر سال گذشته میلادی دستوری را امضا کرد که فروش خودروهای جدید با موتور احتراقی را از سال 2035 در این ایالت ممنوع می‌کند و این بخشی از بسته تغییرات سیاست‌گذاری‌ها برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای است. این معیار برای فروش وسایل نقلیه جدید در این ایالت اعمال می‌شود و کالیفرنیایی‌ها را از داشتن وسایل نقلیه بنزینی از سال‌های قبل منع نمی کند. فرماندار ماساچوست، چارلی بیکر نیز، در ماه دسامبر سال گذشته میلادی از طرحی برای ممنوع کردن اتومبیل‌های جدید بنزینی تا سال 2035 به عنوان بخشی از «نقشه راه حذف تولید كربن» آن ایالت در سال 2050 رونمایی كرد.

به نظر می‌رسد که دنیای خودروهای بنزینی نه زود اما به آرامی محو خواهد شد و آسمانی پاکتر در انتظار بشریت است. «به امید آن روز»