ارزش بیتکوین، از دروغ تا واقعیت

در سالهای اخیر، به ویژه در چند هفته گذشته، شاهد شوک‌های مثبت در نرخ رمزارزهای دنیا و در رأس آن‌ها بیتکوین بوده‌اید. اما این جو مثبت بر واقعیات اقتصادی بناست یا این که دیواری سست برای تکیه دادن است؟ 

بیتکوین را بخریم یا بفروشیم؟
بیتکوین را بخریم یا بفروشیم؟
بیتکوین را بخریم یا بفروشیم؟

حمایت و خرید رمز ارزها از سوی برخی چهره‌های مشهور

تخمین زده می‌شود که برایان آرمسترانگ، با دارایی خالص 6.5 میلیارد دلار، ۲۰٪ کوین‌بیس (یکی از محبوب ترین مکان‌ها برای خرید و فروش رمزارزها و با پردازش معاملات روزانه به ارزش حدودی 3 میلیارد دلار) را در اختیار داشته باشد. وی در مصاحبه‌ای با فوربس در این باره مدعی شد: «من می‌خواستم دنیا یک سیستم مالی جهانی و باز داشته باشد که باعث ایجاد نوآوری و آزادی شود.»

بسیاری از چهره‌های هالیوودی در رمزارزها سرمایه‌گذاری کرده‌اند. به طور مثال، اشتون کاتچر، بازیگر مشهور هالیوود، یک سرمایه گذار بزرگ فناوری و از طرفداران فناوری بلاکچین است. او به همراه میلیاردر دیگر، مارک کوبان در اومی‌کوین‌گولد سرمایه‌گذاری کرده است. از بین خوانندگان مشهور کانیه وست و اسنوپ‌داگ در بیتکوین سرمایه‌گذاری کردند ولی میزان آن مشخص نیست. ورزشکاران هم از قافله عقب نمانده‌اند؛ از لیونل مسی، ستاره فوتبالی گرفته تا سرنا ویلیامز تنیسور و مایک تایسون بوکسور. همه در فناوری‌های مرتبط با رمزارزها و بلاکچین سرمایه‌گذاری کرده اند.

در این میان، برخی هم تنها به حمایت بسنده کرده‌اند و مشخص نیست آیا بیتکوین یا دیگر رمزارزها را در سبد اقتصادی خود گنجانده اند یا نه. بیل گیتس، بنیانگذار و یکی از ثروتمندترین افراد اقتصاد جهانی، از این دسته است. وی در مصاحبه‌ای با بلومبرگ گفته بود:«بیتکوین چیز جالبی است زیرا نشان می‌دهد تا چه حد مبالات می‌تواند ارزان باشد. بیتکوین از این نظر بهتر از ارز است که شما مجبور نیستید از نظر جسمی در یک مکان باشید در حالی که برای معاملات بزرگ، تبادل ارز می‌تواند بسیار ناخوشایند شود.»

ستایش و انزجار، تقابل دو غول اقتصادی

ایلان ماسک، بنیانگذار شرکت‌های تسلا و اسپیس‌ایکس (سمت راست) و وارن بافت دیر مؤسسه برکشایر-هاتاوی (سمت چپ)
ایلان ماسک، بنیانگذار شرکت‌های تسلا و اسپیس‌ایکس (سمت راست) و وارن بافت دیر مؤسسه برکشایر-هاتاوی (سمت چپ)
ایلان ماسک، بنیانگذار شرکت‌های تسلا و اسپیس‌ایکس (سمت راست) و وارن بافت دیر مؤسسه برکشایر-هاتاوی (سمت چپ)

ایلان ماسک و وارن بافت دو چهره شناخته شده در دنیای اقتصاد هستند. یکی برای به صرفه کردن خودروهای الکتریکی برای عموم و در پی آن سودآوری بیشتر و تحول بازار خودرو و دیگری به دلیل اداره یکی از معتبرترین مؤسسات مالی جهان که باارزش‌ترین سهام‌های اقتصاد بین‌الملل را در سبد خود دارد.

وارن بافت علیه رمزارزها

در سال‌های اخیر، وارن بافت رمزارزها به ویژه بیتکوین را یک پدیده ناخوشایند و زیان‌بار اقتصادی دانسته است و بارها و بارها علیه آن سخنرانی و مصاحبه کرده است. او علت انزجارش از بیتکوین را چنین عنوان می‌کند:

1. بیت کوین هیچ ارزش اساسی ندارد: از نظر بافت، بیتکوین سود یا سود تقسیمی تولید نمی‌کند؛ بلکه ارزش بیت کوین صرفاً همان چیزی است که یک نفر حاضر است برای آن بپردازد. بنابراین، بافت معتقد است که بیت کوین هیچ ارزش ذاتی ندارد.

۲. بافت فقط روی چیزهایی سرمایه گذاری می‌کند که درک می‌کند: او ترجیح می‌دهد در شرکت‌های پایدار حوزه کالاهای مصرفی مانند کوکاکولا و شرکت‌های خدمات مالی مانند آمریکن‌اکسپرس سرمایه‌گذاری کند. اگر یک سرمایه‌گذاری بالقوه، خارج از حوزه تخصص وی وجود داشته باشد، هرگز سهم آن را خریداری نمی‌کند.

3. سرمایه‌گذاری در بیتکوین نوعی سفته‌بازی است: بافت یک سرمایه‌گذار سفته‌باز نیست. او در شرکت‌هایی سرمایه‌گذاری می‌کند که دارای «خندق اقتصادی» گسترده‌ای هستند، یا به عبارت دیگر حاشیه‌ی امن بالایی دارند. در حالی‌که تمام سرمایه‌گذاری‌ها، شامل درجاتی از گمانه‌زنی و احتمالات هستند؛ اما باید توجه داشت که پیش‌زمینه فعالیت‌های وارن بافت به صنعت بیمه و کاهش ریسک سرمایه‌گزاری برمی‌گردد، که خود، علت دیدگاه‌های او را توضیح می‌دهد.

تشویق و حمایت تمام قد ایلان ماسک

توییت ۴ فوریه ۲۰۲۱ ایلان ماسک با مضمون «خوش آمدی!» ساخته شده از فریمی از انیمیشن شیرشاه
توییت ۴ فوریه ۲۰۲۱ ایلان ماسک با مضمون «خوش آمدی!» ساخته شده از فریمی از انیمیشن شیرشاه
توییت ۴ فوریه ۲۰۲۱ ایلان ماسک با مضمون «خوش آمدی!» ساخته شده از فریمی از انیمیشن شیرشاه

ایلان ماسک یکی دیگر از چهره‌های دنیای فناوری است که به عنوان یکی از حامیان بزرگ رمزارزها شناخته می‌شود. او بارها در ستایش رمزارزهایی مانند بیتکوین و دوجکوین مصاحبه توییت کرده است. در تاریخ ۲۹ ژانویه امسال، ماسک بدون هیچ توضیح خاصی هشتگ بیتکوین را به صفحه پروفایل توییتر خود اضافه می‌کند. سپس،‌در عرض چند دقیقه، بیت کوین تا 15٪ جهش می‌کند و به بیش از 38000 دلار افزایش می‌یابد.

در تاریخ اول فوریه، ماسک که در شبکه اجتماعی کلاب‌هاوس صحبت می‌کرد، اعلام نمود که یکی از حامیان بیتکوین است: «بیتکوین چیز خوبیست» و اضافه کرد که متأسفانه «دیر به مهمانی رسیده است» و باید این رمزارز را هشت سال پیش خریداری می‌کرد.

 به رشته توییت‌های اخیر ایلان ماسک که حاکی از تلاش وی برای گرم نگه‌داشتن فضای رمزارزها و مبادلات آن‌هاست، دقت کنید:

  • «بدون اوج، بدون فرود، فقط دوج[ کوین ]» - ۴ فوریه؛
  • «چه کسی اجازه داد سگ(دوج) [ از خانه ] فرار کند» - ۶ فوریه؛
  • «مقداری دوج‌کوین برای لیل ایکس[ - اسم مستعار فرزندش - ] خریداری کردم، بنابراین او می‌تواند یک کودک خودساخته باشد» - ۸ فوریه؛
  • «یک کوین [ - احتمالاْ منظور دوج‌کوین است - ] برای فرمانروایی بر همه» − ۱۱ فوریه.

شرکت تسلا که زیر نظر ماسک اداره می‌شود، در گزارش سالانه خود فاش کرد که به ارزش 1.5 میلیارد دلار رمزارز خریداری کرده است. این رویه به عنوان بخشی از ابتکاری که ماه گذشته برای سرمایه‌گذاری در دارایی های جایگزین مانند ارزهای دیجیتال و شمش طلا آغاز شده است، اعلام گردید.تسلا در این گزارش اضافه کرد که در آینده نزدیک، بیتکوین به عنوان یکی از گزینه‌های پرداخت از سوی مشتریان ممکن شود.

در پی این اتفاق و حمایت بسیاری از چهره‌ها، قیمت بیتکوین در پنجشنبه گذشته به مرز ۴۸۰۰۰ دلار نزدیک شد.

جاستین سان،‌ چینی تازه‌وارد

جاستین سان (سمت راست) و وارن بافت (سمت چپ)
جاستین سان (سمت راست) و وارن بافت (سمت چپ)
جاستین سان (سمت راست) و وارن بافت (سمت چپ)

جاستین سان، رئیس ترون و بیت‌تورنت و یکی از شاگردان جک ما، ماسک را به عنوان نمونه‌ای از یک مدیر اجرایی که از تغییرات جدید استقبال می‌کند، عنوان کرد: «[ماسک] نماینده فرهنگ و الگوی رفتاری جدید [رمزارزها] است.» سپس اضافه کرد که قصد دارد افراد مشهور و هنرمند را برای افزایش جذابیت رمزارز شرکت خود، ترون (Tron)، استخدام کند: «[رشد] الگوی رفتاری [استفاده از رمزارزها]در دنیای رمزارزها  بسیار مهم شده است.»

او حتی با توییتی در تاریخ ۸ فوریه ادعایی را مطرح کرده که ایلان ماسک خود قبلاْ آن را رد نموده است: « ایلان ماسک، ساوشی ناکاموتو [ - خالق بیتکوین - ] است.»
او را بیش‌تر با پرداخت 4.6 میلیون دلار برای صرف شام با وارن بافت در ژانویه 2020 شناخته‌اند. او به بلومبرگ گفت که در طول صرف غذا به بافت توصیه کرده است که در تسلا و بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کند. اگر آن روز سرمایه‌گذار مشهور و مدیرعامل شرکت برکشایر-هاتاوی (Berkshire Hathaway) از این توصیه پیروی می‌کرد، با سود 600٪ تسلا و 450٪ سود بیت‌کوین روبرو می‌شد.

مرگ موشی به نام بیتکوین

وارن بافت حدود یک ماه پس از این دیدار در فوریه سال ۲۰۲۰ بیتکوین را به مرگ موشی تشبیه کرد که انباشته شده و دور تا دور محل کشیده شده است و در نتیجه هیچ راه فراری برای موش بخت برگشته که استعاره از همان سرمایه‌گذار است، نخواهد گذاشت. او در این باره گفت: «ارزهای رمزپایه اساساً ارزشی ندارند و هیچ چیزی تولید نمی‌کنند. آن‌ها تولیدمثل نمی‌کنند، نمی توانند برای شما چک بکشند و نمی‌توانند کاری انجام دهند. شما امیدوارید با گذشت زمان، شخص دیگری حاضر شود، پول بیش‌تری برای آن‌ها به شما بپردازد و دردسرهای پس از آن، تنها گریبانگیر او شود. از نظر ارزش: صفر.»

نتیجه‌گیری

به نظر می‌رسد با آن که بسیاری از کشورها در راستای کنترل نظام‌های پولی خود به ممنوعیت رمزارزهای رگولاتوری نشده روی آورده باشند؛ این پدیده‌های جدید با رشد و گسترش در بهره‌برداری مواجه شوند. هر چند این روند کند است و در گذشته بارها کنار رفتن رمزارزها (به ویژه بیتکوین) و شکست خوردن آن‌ها پیش‌بینی شده است؛ با تکامل نحوه تعامل آن‌ها با نظام‌های سنتی بانکداری، رمزارزها به تدریج، بخش جدایی‌ناپذیری از اقتصاد و تجارت داخلی و خارجی کشورها خواهند شد.

به خواننده توصیه می‌شود با توجه به این که روند تکامل رمزارزها هنوز تکمیل نشده است؛ مطابق با توصیه‌های وارن بافت، برای سرمایه‌گذاری بلندمدت به سهام با ارزش ذاتی روی بیاورند و در نظر داشته باشند که علاوه بر نکات رایج در تحلیلگری معاملات مختلف، باید نیم نگاهی به گنجایش‌های فنی و قوانین ملی و بین‌المللی پیرامون این حوزه داشته باشند تا پیش از هر رخداد ناخوشایندی سرمایه خود را از آسیب مصون دارند. فراموش نکنید بازارهای نوظهور در یک ویژگی مشترکند:  «سود بالا، ریسک بالاتر».