ویژگی رنگ ترافیکی

همه ما خطوط کشیده شده روی آسفالت جاده ها یا کف پارکینگ ها را به عنوان راهنما یا جداکننده خطوط دیده ایم. این خطوط حاوی اطلاعات بسیار مهمی است که می تواند به ما کمک کند راه خود را پیدا کنیم، به قوانین جاده احترام بگذاریم و حقوق خود را پشت فرمان به رسمیت بشناسیم.

به همین دلیل برای ترسیم آن ها باید از رنگ های بسیار باکیفیت استفاده کرد که در اثر قرار گرفتن در معرض آفتاب و یا عبور خودروها و عابران پیاده رنگ خود را از دست ندهند. اینجاست که مفهومی به نام رنگ ترافیک مطرح می شود.

خرید رنگ ترافیکی

انواع مختلفی از رنگ های ترافیکی را می توان در مکان های مختلف استفاده کرد. این مکان ها عبارتند از:

تعیین محدوده سالن های ورزشی، مسیرهای اتومبیل رانی و مسیر در فرودگاه

تعیین فضای پارکینگ، جهت تردد، عرض خط و حد راه

کشیدن نمادهای ترافیکی مانند؛ توقف، اتوبوس، خطر، حرکت و...

رنگ خط کشی خیابان ها مانند خطوط عابر پیاده، خیابان ها، بزرگراه ها و جاده ها

برای خرید روغن جلا روی لینک کلیک کنید.

https://jamilpaint.com/post-detail/50/%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D8%AF-%D8%B1%D9%88%D8%BA%D9%86-%D8%AC%D9%84%D8%A7-%DA%86%D9%88%D8%A8-%7C-%D9%85%D8%B3%D8%AA%D9%82%DB%8C%D9%85-%D8%A7%D8%B2-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D8%AF-%DA%A9%D9%86%DB%8C%D8%AF

 

ویژگی های رنگ ترافیکی

رنگ جاده به دلیل استفاده از آن در مناطق پر تردد و به طور مداوم در معرض عوامل محیطی مانند نور خورشید، برف یا باران. باید ویژگی های خاصی داشته باشد.

البته این ویژگی ها در انواع رنگ های ترافیکی متفاوت است و به همین دلیل هر کدام در جای خاصی استفاده می شود.

قدرت نفوذ بالا: به طوری که رنگ جاده می تواند پایداری خود را برای مدت طولانی حفظ کند. باید قدرت نفوذ بالایی داشته باشد. یعنی باید بتواند مانند آسفالت به خوبی در سطح زیرین خود نفوذ کند و در نتیجه توسط عوامل مختلف از بین نرود.

مقاومت در برابر نور خورشید: اگر اهمیت این ویژگی را در رنگ جاده ها نمی دانید، باید به خود بگویید که این نوع رنگ عمدتاً در فضاهای باز استفاده می شود. به همین دلیل دائماً در معرض نور خورشید هستند. اگر اشعه خورشید رنگ را محو کرد و شفافیت آن را از بین برد. شهرداری باید هر روز از بخش زیادی از نیروهای خود برای رنگ آمیزی این خطوط استفاده کند. بنابراین رنگ های ترافیکی باید در مقابل نور خورشید و سایر عوامل محیطی مقاومت خوبی داشته باشند و خاصیت خود را از دست ندهند.

عدم تغییر رنگ به دلیل عوامل محیطی: علاوه بر اینها یکی از ویژگی های انواع رنگ های ترافیکی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. عدم تغییر رنگ در اثر نور خورشید؛ زیرا رنگ تابلوهای راه برای راهنمایی رانندگان یا هشدار به آنها بسیار مهم است. بنابراین به هیچ وجه نباید این رنگ ها را تغییر داد یا از دست داد.

مقاومت در برابر سایش بالا: رنگ های ترافیکی معمولاً در کف جاده یا در پارکینگ استفاده می شود. به همین دلیل تعداد زیادی خودرو یا عابر پیاده از روی آن عبور می کنند و در نتیجه اصطکاک قابل توجهی ایجاد می کنند. این نوع رنگ ها باید مقاومت سایشی خوبی داشته باشند تا بتوانند با کمترین تغییر به دلیل این رفت و آمد روزانه حالت اولیه خود را برای مدت طولانی حفظ کنند.

سرعت خشک شدن بالا: یکی دیگر از ویژگی های مهم رنگ جاده سرعت خشک شدن آن است. واضح است که مردم دوست ندارند هنگام رانندگی در جاده یا پارکینگ، رنگ جاده به قسمت‌های مختلف خودرو مانند لاستیک‌ها وارد شود. بنابراین، رنگ های ترافیکی باید به محض استفاده خشک شوند و به اشیاء دیگر نفوذ نکنند.

طبقه بندی انواع رنگ های بر اساس روش اختلاط

یکی از معیارهای مهم برای طبقه بندی این نوع رنگ ها نحوه ترکیب آنهاست. بر این اساس رنگ های ترافیکی به دو دسته تقسیم می شوند:

 رنگ های ترافیکی سرد

فرآیند اختلاط و اعمال رنگ سرد در دمای پایین قابل انجام است و نیازی به افزایش دما نیست.

این نوع رنگ ها عمدتاً در جاده های کم تردد و فرعی استفاده می شود. برای کاهش هزینه ها می توان از این نوع رنگ در پارکینگ های شخصی نیز استفاده کرد.

 رنگ ترافیک گرم

رنگ های ترافیکی داغ باید قبل از اعمال روی آسفالت تا دمای خاصی گرم شوند. به عبارت دیگر، دمای نسبتاً بالایی برای تشکیل فیلم رنگی و مخلوط کردن اجزا لازم است.

خوب است بدانید که رنگ های گردشی سرد و گرم با یکدیگر تفاوت زیادی دارند. اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد تفاوت بین این دو رنگ داشته باشید، مقاله دیگر ما در مورد تفاوت بین رنگ های ترافیکی گرم و سرد به شما در این زمینه کمک می کند.

 طبقه بندی رنگ های ترافیکی بر اساس مبنای آنها

یکی دیگر از معیارهای طبقه بندی انواع رنگ ترافیکی، اساس این نوع رنگ ها است. بر این اساس، طبقه بندی زیر برای رنگ های ترافیکی وجود دارد:

رنگ های روغنی

رنگ های روغنی یا حلال از مواد شیمیایی تشکیل شده اند و برای رقیق شدن یا تمیز کردن نیاز به حلال خاصی دارند. بیشتر این رنگ ها آب را جذب نمی کنند و شسته نمی شوند. به همین دلیل از این نوع رنگ ها در مناطقی با آب و هوای سرد و پرباران استفاده می شود.

علاوه بر این، رنگ های روغنی یخ نمی زنند و می توانند از خطرات جاده جلوگیری کنند.

 رنگ های مبتنی بر حلال

بسیاری از مردم تفاوت بین این دو نوع رنگ ترافیکی را نمی دانند. به عبارت دیگر تفاوت رنگ های حلال با رنگ های روغنی چیست.

 رنگ های مبتنی بر حلال، همچنین به عنوان نوع I شناخته می شوند. آنها برای رنگ آمیزی کف انبار یا مسیرهای مسابقه استفاده می شوند. زیرا آنها بسیار مقاوم هستند. از طرفی به راحتی خشک می شود و به همین دلیل زودتر می توانند از مکان های مختلف استفاده کنند.

 رنگ جاده بر پایه آب

رنگ های جاده ای مبتنی بر آب بسیار سازگار با محیط زیست و مقرون به صرفه هستند. این نوع رنگ ها به راحتی با آب شسته می شوند. به همین دلیل استفاده از آنها در مکان های مرطوب توصیه نمی شود.

 با این حال، آنها به سرعت خشک می شوند و بسیار در دسترس هستند. در نتیجه برای مکان هایی مناسب هستند که می خواهند هر چه زودتر درهای خود را به روی مشتریان باز کنند.

 بسته به تعداد اجزای هر رنگ، رنگ های ترافیکی را می توان به دو دسته دو جزئی و سه جزئی تقسیم کرد. رنگ های سه جزئی از رزین اکریلیک، پراکسید و شتاب دهنده تشکیل شده است.

 این نوع رنگ خیلی سریع خشک می شود و در ضخامت های زیاد قابل استفاده است. اما در رنگ های ترافیکی دو جزئی، هیچ شتاب دهنده ای وجود ندارد. به همین دلیل، این نوع رنگ ها نسبت به نمونه های سه بعدی به زمان بیشتری برای خشک شدن نیاز دارند.