لمینت دندان چیست و چگونه انجام می‌شود؟

لمینت دندان که گاهی به آن روکش نیز می‌گویند، پوشش نازکی است که همرنگ دندان‌ها است و برای زیبایی لبخند و ظاهر کلی فرد طراحی شده است. هنگامی که قطعات کوچک لمینت روی دندان قرار می گیرد، بسته به حالت مورد نظر فرد، رنگ، شکل، اندازه یا طول دندان ها را تغییر می دهد. لمینت ها علاوه بر فواید زیبایی، فواید دیگری نیز دارند که از آن جمله می توان به افزایش استحکام و مقاومت دندان ها در برابر مینای دندان اشاره کرد و با پوشاندن ناهماهنگی ها و سایر عیوب دندانی، ظاهری تمیز و یکنواخت به ردیف دندان ها می بخشد. اگر ترجیح می دهید دندانپزشکتان در رشت و دندانپزشک خوب دررشت باشد می توانید دکتر یاسمن صادقی را که از اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی گیلان هستند و دارای اقلام خارجی و داخلی زیادی برای درمان و زیبایی دندان های شما هستند را انتخاب کنید.
 

برای انجام بلیچینگ دندان دررشت روی لینک کلیک کنید

 https://drshamsdentist.com/%d8%a8%d9%84%db%8c%da%86%db%8c%d9%86%da%af-%d8%af%d9%86%d8%af%d8%a7%d9%86-%d8%af%d8%b1-%d8%b1%d8%b4%d8%aa/

 

لمینت ها می توانند پرسلن (پرسلن) یا مواد کامپوزیتی بر پایه رزین باشند. لمینت های دندانی پرسلن نسبت به کامپوزیت های رزینی در برابر لکه مقاوم تر هستند. برخی از افراد ونیرهای چینی را ترجیح می دهند زیرا این روکش ها در برابر لکه مقاوم تر هستند و خاصیت انعکاس نور آنها به دندان های طبیعی نزدیک تر است. برای انتخاب بهترین و مناسب ترین ماده روکش دندان باید با دندانپزشک خود مشورت کنید.انواع لمینت دندان
لمینت های دندان به دو نوع ونیر کامپوزیت و لمینت سرامیکی طبقه بندی می شوند. نوع لمینت کامپوزیت دندان به دلیل انتخاب نوع رنگ و ضخامت کم (معمولاً 0.5 میلی متر) و همچنین عدم نیاز به تراش دندان از محبوبیت بیشتری برخوردار است. از دیگر مزایای لمینت کامپوزیت می توان به تغییر طرح لبخند و شکل دادن به آن بر اساس فیزیک صورت اشاره کرد. همچنین می توانید از خدمات ترمیم دندان به راحتی توسط متخصص استفاده کنید.

لمینت سرامیکی دندان یا روکش چینی که قیمت آن نسبت به نوع کامپوزیت آن نسبتاً بالاتر است در اکثر موارد نیاز به تراش دادن و گاهی فرم دهی دارد و معمولاً در آزمایشگاه ساخته می شود اما از نظر انتخاب تنوع بیشتری دارد. نوع متریال و شفافیت و البته ظاهر خوب آن. که یکی از مهمترین پارامترها برای انتخاب افراد می باشد. این نوع لمینت به دلیل کیفیت و دوام آن برای افراد بهتر است.
کاربردهای لمینت دندان
لمینت دندان یک گزینه ایده آل برای شرایطی است که دندان اصلی دارای نقص در کانتور، شکل یا رنگ است و معمولاً برای اصلاح موارد زیر استفاده می شود:

تغییر رنگ دندان ها به دلیل ریشه زایی عصبی، تتراسایکلین یا سایر داروها، مصرف بیش از حد فلوراید، اثرات رزین های پرکننده و دلایل دیگر.
دندان هایی که به دلیل سایش تغییر کرده اند.
دندان های ترک خورده یا شکسته
دندان های نامرتب، ناهموار یا نامنظم
دندان های فاصله دار (برای بستن فاصله بین دندان ها)

کدام افراد نمی توانند دندان های خود را طبقه بندی کنند؟
لمینت دندان برای افراد زیر مناسب نیست و توصیه نمی شود:

افرادی که دندان هایشان به دلیل پوسیدگی یا بیماری فعال لثه در وضعیت نامناسبی قرار دارند.
افرادی که دندان هایشان به دنبال حفره، شکستگی، پرکردن (برای دندان های بزرگ) ضعیف شده است.
کسانی که سطح دندان های خود مینای کافی ندارند.
مردمی که دندان قروچه می کنند و دندان قروچه می کنند. زیرا این عادت می تواند باعث ترک خوردن یا شکستن پوشش ها شود.

مزایای لمینت دندان چیست؟
طراحی صحیح لبخند: همانطور که می دانید داشتن لبخند زیبا جزء معیارهای زیبایی است. لمینت دندان با پوششی که روی دندان های زرد ایجاد می کند، لبخند شما را زیباتر کرده و اعتماد به نفس شما را افزایش می دهد.
کم تهاجمی بودن لمینت: معمولا برای نصب لمینت های دندان باید قسمتی از تاج دندان بریده شود اما میزان این برش نسبت به روش های مشابه کمتر است و دندان ها آسیب زیادی نمی بینند.
مقاومت بالا در برابر تغییر رنگ: یکی از مزایای لمینت دندان مقاومت بالای آن در برابر زرد شدن و تغییر رنگ است. اگر توصیه های بهداشتی را رعایت کنید و به رژیم غذایی خود توجه زیادی داشته باشید، می توانید برای مدت طولانی از درخشش لمینت ها لذت ببرید.
طبیعی بودن ظاهر لمینت: از آنجایی که دندان های لمینت در رنگ های مختلف موجود است، می توانید نزدیک ترین رنگ را به رنگ دندان های طبیعی انتخاب کنید.
ماندگاری بالا
زمان کوتاه درمان