فواید قرص آهن برای زنان

قرص آهن
قرص آهن
قرص آهن

بدن شما برای ساخت گلبول های قرمز سالم به سطح مشخصی از آهن نیاز دارد. اگر آهن کافی برای رفع این نیاز مصرف نکنید، بدن ناگزیر از آهن ذخیره شده خود استفاده خواهد کرد. در نتیجه این عمل، گلبول‌های قرمز کمتری برای انتقال اکسیژن به سراسر بدن و حذف دی اکسید کربن از آن تولید و به کار گرفته می‌شوند. به این ترتیب است که عارضه کم‌خونی ناشی از فقر آهن در بدن ایجاد می‌شود. دلیل اصلی توصیه پزشکان برای مصرف مکمل‌های آهن درواقع پیشگیری و ممانعت از پیش‌روی همین عارضه است.

همه باید در رژیم غذایی خود به مصرف مقدار کافی آهن توجه کنند اما زنان به‌صورتی ویژه باید مراقب سطح آهن خود باشند. زنان در چرخه ماهانه قاعدگی به‌طور طبیعی مقداری خون از دست می‌دهند و در شرایطی مثل بارداری نیز نیاز بیشتری به آهن دارند. مطالعات جهانی نشان می‌دهد از هر پنج زن در سنین باروری، یک نفر به کم خونی فقر آهن مبتلا است و با وجودی که زنان باردار دو برابر سایر زنان به آهن نیاز دارند، نیمی از زنان باردار در جهان به اندازه کافی آهن دریافت نمی‌کنند. این در حالی است که پزشکان به به‌صورت پیش‌فرض به زنان باردار توصیه می‌کنند مصرف مکمل آهن با دوز پایین را در اولین ویزیت دوران بارداری خود شروع کنند تا به تدریج به بقیه موارد هم پرداخته شود.

فواید و عوارض قرص آهن

در کنار آزمایش‌هایی که به آن اشاره کردیم، پزشک ممکن است آزمایش‌های دیگری را هم تجویز کند. این آزمایش‌ها می‌تواند شامل اندازه‌گیری تعداد گلبول‌های قرمز نارس در خون شما یا یکی از آزمایش‌های اندازه گیری ذخایر آهن بدن باشند. برای مثال اندازه‌گیری فریتین یک آزمایش رایج است. سطوح پایین فریتین در آزمایش خون می‌تواند به معنای کم خونی فقر آهن باشد. در مقابل اگر در آزمایش خون شما فریتین بالاتر از سطح نرمال باشد، ممکن است نشان‌دهنده هموکروماتوز باشد.

همین نکته نشان می‌دهد مصرف مکمل های آهن بدون مشورت با پزشک کار درستی نیست. مصرف بیش از حد آهن در نهایت می‌تواند منجر به اضافه بار آهن شود، به عبارتی تجمع آهن در خون شما که ممکن است به اندام‌ها آسیب برساند. برای شروع مصرف مکمل یا قرص آهن پزشک باید سابقه پزشکی و نتایج آزمایش شما را برای تعیین دوز مناسب در نظر بگیرد.

سایر عوارض جانبی مصرف دوز بالای آهن می‌تواند شامل سوزش سر دل، حالت تهوع و درد شکم باشد. اگر می‌بینید که این قبیل مشکلات بیش از حد تحمل است، با پزشک خود در مورد بهترین روش مصرف مکمل آهن صحبت کنید. ممکن است پزشک پیشنهاد کند دوز مصرفی خود را در طول روز تقسیم‌بندی کنید؛ یعنی بخشی از آن را صبح همراه با صبحانه و بخش دیگر را شب‌هنگام مصرف کنید. همچنین پزشک می‌تواند در انتخاب برند مکمل به شما کمک کند. مکمل‌هایی با فرمولاسیون آهسته‌ رهش در این زمینه گزینه‌های بسیار مناسبی هستند چرا کهک در فرآیند تدریجی جذب کمترین عوارض گوارشی را به دنبال خواهند داشت.

درمان فقر آهن شدید

کمبود آهن گاهی ممکن است آن‌قدر شدید باشد که مکمل های آهن برای رفع آن کافی نباشند. در این شرایط گزینه‌های درمانی دیگر، از جمله انتقال خون یا آهن‌درمانی بررسی می‌شود. آهن درمانی روشی است که معمولا شامل دریافت آهن از طریق خط IV یا تزریق عضلانی می‌شود.