رمزارز یا ارزدیجیتال چیست؟

داستان ارزهای دیجیتال ادامه حماسه طولانی مدت اقتصاد، بازارها، و تبادل کالا در جامعه انسانی است. با نگاهی به تاریخ اینترنت، می توانیم به این نتیجه برسیم که رمزنگاری با کلید عمومی و امضای دیجیتال ارزهای دیجیتال را قادر می سازد.برای اطلاعات جامع تر و تخصصی تر می توانید به سایت آگاه نا مراجعه کنید.

ارزهای دیجیتالی غیرمتمرکز شامل رمزارزها و نشانه هایی است که به صورت آنلاین بدون مکانیسم های امنیت مالی صادر می شوند.

Image for post
Image for post

تاریخچه ارز دیجیتال

پول الکترونیکی           

بانک شهرک های بین المللی پول الکترونیکی را به عنوان 'ارزش ذخیره شده یا مکانیسم های پرداخت پیش پرداخت شده برای اجرای پرداخت ها از طریق پایانه های نقطه فروش، نقل و انتقالات مستقیم بین دو دستگاه، یا حتی شبکه های کامپیوتری باز مانند اینترنت' تعریف می کند.

پول الکترونیکی یک ادعای شناور است که به هیچ حساب خاصی مرتبط نیست. نمونه هایی از پول الکترونیکی عبارتند از سپرده های بانکی، انتقال وجوه الکترونیکی، پردازنده های پرداخت.

پول الکترونیکی همچنین می تواند بر روی (و استفاده از طریق) تلفن های همراه و یا در یک حساب پرداخت در اینترنت ذخیره می شود. معرفی سریع پول الکترونیکی منجر به فعالیت های نظارتی دولتی شده است. هنگ کنگ جزو اولین حوزه های قضایی تنظیم پول الکترونیکی بود که به تنها بانک های دارای مجوز اجازه صدور کارت های ارزش ذخیره شده را می داد.

Image for post
Image for post

ارز مجازی

برای توصیف اشکال غیرمتمرکز ارز دیجیتال در حال ظهور آنلاین، رگولاتورها شروع به استفاده از اصطلاح ارز مجازی کردند. در سال ۲۰۱۲، بانک مرکزی اروپا ارزهای مجازی را به عنوان یک 'نوع پول تنظیم نشده، دیجیتال که توسط توسعه دهندگان خود صادر و معمولاً کنترل می شود، تعریف کرد و در میان اعضای یک جامعه مجازی خاص مورد استفاده و پذیرش قرار گرفت. در سال ۲۰۱۴، اداره بانکداری اروپا ارزهای مجازی را «نمایندگی دیجیتالی ارزش تعریف کرد که نه توسط یک بانک مرکزی یا یک مقام عمومی صادر می شود و نه لزوماً به یک ارز فیات متصل است، بلکه توسط افراد طبیعی یا حقوقی به عنوان وسیله ای برای پرداخت پذیرفته می شود و می تواند به صورت الکترونیکی منتقل، ذخیره یا معامله شود». این اشاره به رمزارزها، و به ویژه به stablecoins - cryptocurrencies صادر شده توسط شرکت های خصوصی است.

Image for post
Image for post