5 نکته مهم برای مراقبت از پوست های حساس

1. از صابون طبیعی ساده و مراقبت از پوست استفاده کنید.

صابون طبیعی برای پوست حساس
صابون طبیعی برای پوست حساس
صابون طبیعی برای پوست حساس

صابون ساده و طبیعی بهترین انتخاب برای افراد با پوست حساس است. توصیه می شود صابون هایی را انتخاب کنند که حاوی روغن های ضروری نیستند؛ صابون هایی مانند بلغور جو دوسر، شیر بز، هویج و عسل، صابون بچه، شیر و عسل، صابون کالاندولا بابونه. برخی از مردم نیز صابون های خولان دریایی و چریش و درخت چای را بسیار مفید می دانند.

مراقبت از پوست بهتر از آسیب دیدن و درمان آن است. محصولات مراقبت از پوست و مو را با دقت انتخاب کنید. برچسب ها را بخوانید و محصولاتی را انتخاب کنید که دارای مواد ساده و طبیعی هستند. هر چه مواد تشکیل دهنده یک محصول مراقبت از پوست کمتر باشد، برای پوست های حساس بهتر است. ترجیحا از صابون گیاهی و نمونه های بدون عطر استفاده کنید.

اگر مطمئن نیستید که یک محصول چگونه با پوست شما واکنش نشان می دهد، قبل از استفاده آن را تست کنید تا از عدم بروز علائم آلرژی اطمینان یابید.

2. نقش مرطوب کننده ها

نقش مرطوب کننده ها برای پوست حساس
نقش مرطوب کننده ها برای پوست حساس
نقش مرطوب کننده ها برای پوست حساس

پوست حساس بیشتر از سایر گروه ها در معرض مشکلات ناشی از عوامل محیطی مانند آلودگی، هوای خشک و باد است. از این رو اغلب خشک است. استفاده از مرطوب کننده به محافظت از پوست در برابر از دست دادن رطوبت و حفظ یک سد سالم در برابر عوامل محیطی کمک می کند.

مهم است که محصولات مرطوب کننده با ترکیبات ساده و طبیعی را انتخاب کنید که پوست را آبرسانی کرده و آن را تسکین دهد. کرم های طبیعی ملایم و روغن های بدن و صورت انتخابی مناسب برای جلوگیری از خشکی پوست در این دسته از افراد هستند.

همیشه کرم ها را روی پوست گرم و مرطوب بمالید. هنگامی که منافذ پوست پس از شستشو با آب گرم باز می شوند، کرم ها بهتر می توانند به عمق پوست شما راه یافته و جذب شوند. پس از اتمام کار، به آرامی پوست خود را خشک کنید.

3. از لایه بردارهای ملایم استفاده کنید.

همه پوست ها به لایه برداری نیاز دارند، اما انواع پوست های حساس می توانند توسط مواد تشکیل دهنده برخی از اسکراب ها آسیب ببینند. از اسکراب های حاوی اسیدهای تند، نمک یا مواد ذرات بزرگ خودداری کنید. یک لایه بردار ملایم، طبیعی و ساده به آرامی و بدون تحریک پوست حساس، آن را لایه برداری می کند.

4. از پمادها و تسکین دهنده ها غافل نشوید!

پماد و تسکین دهنده برای پوست حساس
پماد و تسکین دهنده برای پوست حساس
پماد و تسکین دهنده برای پوست حساس

پمادها یا مرهم های ضدالتهاب قدیمی برای درمان نقطه ای نواحی حساس پوست عالی هستند. مرهم طبیعی برای تسکین، محافظت یا بهبود پوست استفاده می شود. فرمولاسیون ارگانیک و غلیظ روغن های مغذی و قدرت شفابخش گیاهان به عنوان یک مانع روی سطح پوست عمل می کند.

مرهم های گیاهی ارگانیک راهی مناسب برای آوردن خواص درمانی و تسکین دهنده گیاهان به عمق بافت پوست هستند.

5. نکات زمان استحمام

ماندن طولانی مدت در حمام گرم می تواند به تسکین پوست حساس کمک کند. همچنین این کار می تواند در برخی از موارد باعث پاکسازی پوست شده و از بروز حساسیت پوستی نیز جلوگیری کند.

در ادامه چند نکته دیگر نیز ذکر شده است:

· بلغور جو دوسر، روغن طبیعی حمام یا نمک طبیعی حمام را به آب گرم اضافه کنید.

· بعد از حمام یا دوش گرفتن به آرامی پوست را خشک کنید. مالش شدید پوست حساس می تواند آن را تحریک کند.

· برای اینکه بیشترین بهره را از یک مرطوب کننده ببرید، بلافاصله بعد از حمام یا دوش گرفتن از آن استفاده کنید.