فولاد ضدزنگ نورد سرد چیست؟

نورد سرد یک فرآیند سخت کاری برای تغییر ساختار فلزات است و اغلب برای پردازش فولاد ضد زنگ استفاده می شود. فولاد ضد زنگ نورد سرد به عنوان یک ماده خام کاربردهای گسترده ای در مهندسی پزشکی، هوافضا و خودروسازی دارد. برای اطلاعات بیشتر در مورد اینکه فولاد نورد سرد چیست، چگونه تولید می شود، و برای چه مواردی می توان از آن استفاده کرد، ادامه مطلب را بخوانید.

ورق سرد
ورق سرد
ورق سرد

فولاد ضد زنگ نورد سرد چیست؟

فولاد نورد سرد، که گاهی اوقات به اختصار CRS خوانده می شود، به عنوان یک ماده بسیار انعطاف پذیر شناخته شده است و انتخابی ایده آل برای کاربردهای نیازمند دقت بالا است. در بسیاری از کاربردها مانند لوازم خانگی، مبلمان، کابینت سازی و کمدهای بایگانی استفاده می شود. در کاربردهای ساختمانی، معمولاً برای ساخت گاراژها، سوله های فولادی و سایر ساختمان های صنعتی استفاده می شود.

به عبارت ساده، نورد سرد فرآیند تقویت فولاد با تغییر شکل آن بدون استفاده از حرارت است. نورد سرد، بر خلاف نورد گرم، تنها زمانی رخ می دهد که یک فلز زیر دمای تبلور مجدد خود باشد. در جایی که نورد گرم با استفاده از دماهای بالا انجام می شود، نورد سرد در دمای اتاق انجام می شود و به جای گرما، از تنش مکانیکی برای تغییر ساختار فلز استفاده می شود. سپس سخت شدن کرنش می تواند استحکام فلز را تا 20 درصد افزایش داده و سطح فلز را بهبود بخشد.

در طی فرآیند نورد سرد، زمانی که فلز تحت فشار مکانیکی قرار می گیرد، ساختار کریستالی آن دچار تغییرات دائمی می شود. همین باعث افزایش استحکام فلز می شود و اغلب مقاومت در برابر خوردگی را بهبود می بخشد. یکی دیگر از مزایای نورد سرد در کنار بهبود سطح ورقه فلزی، دقت ابعادی بهتر است.

یک کلاف فولادی ضد زنگ نورد سرد می تواند با دقت تولید شود و به فلز اجازه می دهد تا تحمل های بسیار محکمی تولید کند. عمل سخت شدن مواد فولاد ضد زنگ از طریق نورد سرد به ما اجازه می دهد تا به سطوح مختلفی از سختی دست پیدا کنیم. میزان سختی بستگی به میزان کار سرد انجام شده روی فولاد دارد. سفولاد ربع سخت را می توان بدون شکست و به راحتی خم کرد، در حالی که نیمه سخت را می توان در زاویه 90 درجه خم کرد و کاملا سخت را می توان در زاویه 45 درجه بدون شکستن خم کرد. فلز نورد سرد اغلب در کاربردهایی استفاده می شود که فلز نیاز به خم شدن بدون خطر شکستگی دارد.

در صورتی که به مطالعه بیشتر درباره ورق سرد و کاربردهای آن علاقمند هستید، این مقاله را بخوانید.

محصول نهایی فرایند نورد سرد
محصول نهایی فرایند نورد سرد
محصول نهایی فرایند نورد سرد

آسیاب نورد سرد چگونه کار می کند؟

فرآیند نورد سرد یک آلیاژ فلزی با ورق فلز یا سیم پیچ نواری شروع می شود. این مواد در غلتک های بزرگی قرار می‌گیرند که آن را به سمت پایین و تحت فشار بالا، درست زیر استحکام کششی نهایی اش، فشرده می کنند. بسته به میزان فشرده سازی، خواص مکانیکی و سختی متفاوتی در محصول نهایی حاصل می شود. از طریق این فرایند و پردازش نوار فولادی از طریق یک توالی از پایه های آسیاب نورد پشت سر هم می توان ضخامت فلز را کاهش داد. رول های روی این پایه ها به صورت عمودی روی هم چیده شده اند و توسط موتورهای بزرگ تغذیه می شوند. موتورها به سختی کار می کنند تا فشرده سازی شدید روی فلز اعمال شود.

این آسیاب ها کلاف هایی از محصولات نورد گرم را می گیرند و با عبور از آن ها، ضخامت ورق را نازک تر می کنند. هنگامی که فلز از رول ها عبور کرد و به ضخامت مورد نظر خود رسید، رول کردن آن تمام شده است اما کاملاً آماده استفاده نیست. اگرچه در این مرحله از فرآیند فلز استحکام بالایی دارد، اما می تواند شکننده باشد. برای نرم شدن فولاد باید در دمای بالاتر آنیل شود تا کار با آن راحت تر باشد. هنگامی که فلز آنیل شد، استفاده از آن در بسیاری از کاربردها آسان تر است، زیرا می تواند خم شده و شکل بگیرد.

در روش دیگر نورد سرد از آسیاب معکوس استفاده می شود که نوار را بین سنبه ها به عقب و جلو می برد. این باعث کاهش ضخامت نوار در طول هر بار عبور تا رسیدن به ضخامت مورد نظر می شود. فلز را می توان از طریق نورد سرد بین 60 تا 80 درصد کاهش داد و سپس می توان از آن در تولید کالاهای مصرفی یا برای استفاده در صنایع دیگر استفاده کرد.

آیا فلزات غیر از فولاد می توانند تحت فرایند نورد سرد قرار بگیرند؟

اگرچه این فرایند اغلب روی فولاد استفاده می شود، با این حال بسیاری از آلیاژها و فلزات را می توان برای تغییر ساختار کریستالی آن ها نورد سرد کرد. هنگامی که در دمای کمتر از نقطه تبلور مجدد خود نورد می شوند، عیوب دائمی در ساختار آن ها ایجاد می شود. این عیوب توانایی کریستال ها را برای حرکت در ساختار فلز کاهش می دهد و باعث بهبود استحکام کششی و سختی فلز می شود.

فلزاتی مانند تیتانیوم، آلومینیوم و آلیاژهای نیکل به همراه فولاد ضد زنگ همگی می توانند نورد سرد شوند. اگر چه فلزات نورد سرد مانند سیم پیچ فولادی ضد زنگ استحکام فلز و پوشش سطح آن را افزایش می دهند، اما انعطاف پذیری را کاهش می دهند. همین امر در مورد سیم فلزی که به صورت سرد کشیده شده یا نورد شده است صدق می کند. با این حال، هنگامی که فلز آنیل شد، آماده استفاده به روش های مختلف است.