حساسیت به  نیش کدام حشرات از دلایل خارش پوست است؟

اگر به حشراتی مانند زنبورها، مورچه‌ها، مگس‌ها، پشه‌ها، زنبورها و عنکبوتیان نزدیک شوید، ممکن است شما را نیش بزنند. تماس اولیه نیش این حشرات با پوست می‌تواند دردناک باشد که در اغلب موارد به دنبال آن، بدن واکنشی آلرژیک به سمی که از طریق نیش حشرات به پوست شما وارد شده است نشان می‌دهد.

در اکثر مواقع، نیش حشرات فقط باعث ایجاد ناراحتی‌های جزئی می‌شود. در صورتی که برخی از گزش‌ها می‌توانند کشنده باشند؛ مخصوصا اگر حساسیت شدیدی به سم حشرات داشته باشید. ما در این مقاله نیش حشرات مختلف را به عنوان یکی از همین عوامل بررسی می‌کنیم. در صورتی که قصد دارید در رابطه با دلایل خارش پوست بیشتر بخوانید، توصیه می کنیم از این مقاله از سایت پاکسان کمک بگیرید.

حساسیت به نیش حشرات
حساسیت به نیش حشرات
حساسیت به نیش حشرات

خارش پوست بدلیل نیش پشه

نیش پشه به صورت یک برآمدگی کوچک، گرد و پف کرده است که بلافاصله پس از گزیده شدن ظاهر می‌شود. این برآمدگی قرمز، سفت و متورم بوده که باعث خارش پوست خواهد شد. برخی اوقات ممکن است چندین برآمدگی را در یک ناحیه مشاهده کنید.

خارش پوست و نیش مورچه آتشین

نیش مورچه آتشین سمی بوده و بعد از گزیده شدن، شما ممکن است نیاز به مراقبت‌های فوری پزشکی داشته باشید. مورچه‌های آتشین سمی، کوچک، تهاجمی هستند. رنگ این مورچه‌ها می‌تواند قرمز یا سیاه باشد که با نیش دردناک و گزنده همراه هستند.

گزش این مورچه‌ها به صورت لکه‌های قرمز و متورمی ظاهر می‌شوند که در قسمت بالایی آنها تاول ایجاد می‌شود. نیش مورچه آتشین باعث سوزش و خارش پوست شده و این وضعیت به طور تقریبی تا یک هفته ادامه خواهد داشت. در برخی موارد، ممکن است افراد واکنش آلرژیک خطرناک و شدیدی از خود نشان بدهند که از علائم آن می‌توان به تورم، احساس خارش در تمامی بدن و مشکل در تنفس اشاره کرد.

خارش پوست بدلیل نیش کک

نیش کک و خارش پوست
نیش کک و خارش پوست
نیش کک و خارش پوست

به طور معمول، گزش کک به صورت دسته‌ای از برجستگی‌ها روی ساق پا و پا ظاهر می‌شود. این برجستگی‌ها قرمز بوده و هاله‌ای به همین رنگ نیز دارند. نیش کک باعث ایجاد احساس خارش در پوست می‌شود و علائم آن نیز بلافاصله پس از گزیده شدن پدیدار می‌شود.

خارش پوست بخاطر نیش مگس

به وجود آمدن بثورات دردناکی که باعث خارش پوست نیز می‌شوند، ناشی از واکنشی التهابی بدن در برابر نیش مگس است. هرچند که نیش مگس معمولا بی ضرر است، اما ممکن است منجر به واکنش‌های آلرژیک شدید یا بروز بیماری‌های مسری از طریق این حشرات شود. شما می‌توانید با پوشیدن پیراهن و شلوار آستین بلند و استفاده از اسپری ضد حشرات، از خود در برابر نیش مگس و برخی حشرات دیگر محافظت کنید.

خارش پوست بدلیل نیش کنه

نیش کنه می‌تواند باعث ایجاد درد، تورم و احساس خارش در ناحیه گزش شود. همچنین این امکان وجود دارد که نیش کنه منجر به بثورات پوستی، احساس سوزش، تاول یا مشکل در تنفس شود.

نیش عنکبوت و خارش پوست

گزیده شدن توسط عنکبوت‌ها در صورت بروز واکنش‌های آلرژیک شدید، وضعیتی اورژانسی را به وجود می‌آورد که در این حالت مراقبت‌های فوری ممکن لازم است. اغلب عنکبوت‌ها خطرناک نبوده و تهدیدی برای انسان به حساب نمی‌آیند؛ اما برخی از عنکبوت‌های خطرناکی هستند که نیش آنها خطرناک است. این عنکبوت‌ها عبارت هستند از:

· منزوی قهوه‌ای

· بیوه سیاه

· تار قیفی

· سرگردان

گزیده شدن توسط این عنکبوت‌ها می‌تواند باعث ایجاد یک حلقه برآمده در محل گزش بشود که به دنبال آن قرمزی، حساسیت و احساس خارش ایجاد می‌شود. نیش عنکبوت‌ها معمولا به صورت دو سوراخ کوچک ظاهر می‌شود.

نیش عنکبوت بیوه سیاه

خارش پوست ناشی از نیش عنکبوت بیوه سیاه
خارش پوست ناشی از نیش عنکبوت بیوه سیاه
خارش پوست ناشی از نیش عنکبوت بیوه سیاه

بیوه سیاه یکی از انواع عنکبوت‌های خطرناک است که نیش آن می‌تواند باعث واکنش‌های آلرژیک شدید شود. این عنکبوت چاق، سیاه و براق است که روی شکم خود علامت قرمزی به شکل ساعت شنی دارد. توجه داشته باشید که این عنکبوت غیر تهاجمی بوده و فقط در صورتی که به آن آزار برسانید شما را نیش می‌زند. محل گزش به رنگ قرمز با مرکز سفید است.

نیش این عنکبوت باعث درد عضلانی و اسپاسم در بازوها، پاها، شکم و پشت می‌شود. از علائم دیگر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

· احساس خارش در پوست

· لرزش

· تعریق

· ضعف

· لرز

· حالت تهوع

· استفراغ

· سردرد

خارش پوست بدلیل نیش زنبور

احساس درد شدید، قرمزی، تورم، و خارش یا سوزش در محل گزش، از علائم نیش زنبورها است. همچنین یک جوش برجسته در اطراف محل نیش ظاهر می‌شود. توجه داشته باشید که زنبورها می‌توانند تهاجمی باشند و چندین بار شما را نیش بزنند.

خارش پوست بخاطر نیش عقرب‌ها

عقرب‌ها، از دسته عنکبوتیان هشت پا هستند. این حشرات با دم‌های بلند و چند تکه که در انتهای آن نیش عقرب به صورت منحنی قرار دارد شناخته می‌شوند. گونه‌های زیادی از عقرب‌ها با میزان سمیت مختلف را می‌توان در سرتاسر جهان یافت؛ اما احساس خارش در پوست، درد شدید، گزگز، بی حسی و تورم در محل گزش از علائم مشترک نیش آنها است. علائم نادر نیش عقرب‌ها نیز شامل مشکلات تنفسی، انقباض عضلانی، آب دهان، تعریق، حالت تهوع، استفراغ، افزایش ضربان قلب، بی قراری، تحریک پذیری، و گریه زیاد کودکان است.