آمالگام چیست؟

مواد آمالگام دندانی از ترکیبی از فلزات شامل جیوه، نقره، قلع و مس ساخته می‌شود. آلیاژ آمالگام گاهی به عنوان پر کننده نقره‌ای دندان نیز توصیف می‌گردد. کامپوزیت در رشت جالب است بدانید ماده آمالگام بیش از ۱۰۰ سال است که توسط دندانپزشکان استفاده می‌شود، زیرا ماندگاری طولانی‌تری دارد و نسبت به سایر مواد پرکننده ارزان‌تر است.

آیا آمالگام دندانپزشکی ایمن است؟

اگرچه آمالگام دندانی یک ماده دندانپزشکی ایمن و رایج است، اما ممکن است در مورد محتوای جیوه آن کمی نگرانی داشته باشید. دانستن این نکته مهم است که جیوه وقتی با سایر فلزات ترکیب می‌شود، ماده‌ای امن و پایدار را تشکیل می‌دهد. در واقع مضرات جیوه زمانی که به عنوان آلیاز در دهان به کار می‌رود، از بین می‌روند.
از سال ۲۰۱۷، FDA (سازمان غذا و دارو آمریکا) بیان کرده است که پر کردن دندان با آمالگام برای بزرگسالان و کودکان شش سال به بالا بی‌خطر است.
انجمن دندانپزشکی آمریکا، مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده و سازمان بهداشت جهانی همگی توافق دارند که بر اساس شواهد علمی گسترده، آمالگام دندانی یک ماده پرکننده حفره ایمن و مؤثر است.

چرا از جیوه در آمالگام دندان استفاده می‌شود؟

ممکن است این سؤال برای شما نیز ایجاد شده باشد. باید بدانید مقادیر کم جیوه که در آمالگام استفاده می‌شود، به انعطاف پذیری مواد پرکننده کمک می‌کند.
هنگامی که جیوه با یک پودر آلیاژ مخلوط می‌شود، ترکیبی بسیار نرم ایجاد می‌کند تا روی دندان فشار بیاورد.
مزیت دیگر این است که به سرعت سفت می‌شود و می‌تواند نیروهای گاز گرفتن و جویدن را طی سالیان متمادی تحمل کند.

آشنایی با مواد به کار رفته در آمالگام

انواع آمالگام دندان ویژگی‌ها و میزان متفاوتی از ترکیبات مختلف را دارند. در ادامه شما را با مواد به کار رفته در این نوع پر کننده بیشتر آشنا می‌کنیم:

  1. جیوه جیوه که یکی از ترکیبات اصلی آمالگام محسوب می‌شود، سبب افزایش قدرت و دوام این نوع پر کننده می‌گردد.
  2. مس اضافه کردن مس به آمالگام سبب افزایش دو تا سه برابر استحکام آن می‌شود.
  3. نقره نقره دارای خاصیت ضد باکتریایی است و امروزه صنایع مختلفی مانند صنعت دارو از این فلز و یا ترکیبات آن استفاده می‌کنند. به طور معمول میزان درصد نقره در آمالگام در حدود %۳۵ است.
  4. قلع قلع نوعی فلز بسیار انعطاف پذیر است که موجب جلوگیری از اکسید شدن مس می‌شود. این موضوع سبب افزایش مقاومت آمالگام می‌گردد.
  5. روی در گذشته روی به دلیل جلوگیری از اکسید شدن آمالگام مورد استفاده قرار می‌گرفت،

کدام سازمان‌ها آمالگام را تأیید کرده‌اند؟

این ماده پر کننده دندان مورد تأیید سازمان‌های زیر است:

  1. انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA)
  2. مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌ها (CDC)
  3. سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA)
  4. سازمان بهداشت جهانی (WHO)

 

https://drshamsdentist.com/%D9%85%D8%AA%D8%AE%D8%B5%D8%B5-%D8%A7%DB%8C%D9%85%D9%BE%D9%84%D9%86%D8%AA-%D8%AF%D8%B1-%D8%B1%D8%B4%D8%AA/

آشنایی با تاریخچه آمالگام

آمالگام در سال ۱۸۱۲ توسط یک شیمی‌دان انگلیسی شناخته شده و در سال ۱۸۳۳ به تمام جهانیان معرفی شده است.
آمالگام در سال ۱۸۲۶ در فرانسه رایج شد، اما در حوالی دهه ۱۸۴۰ طلا، نقره و پلاتین قلع بر آمالگام ترجیح داده می‌شد.
در سال ۱۸۹۵ یک فرمول از آمالگام منتشر شد که بسیار مناسب‌تر بود و دستورالعمل آن عمدتاً تا ۷۰ سال دست نخورده باقی ماند؛ ولی در سال ۱۹۶۳ یک فرمول استاندارد و مرغوب از آمالگام به دست آمد که با ترکیبی از مس همراه بود. این ماده بسیار مستحکم بود.