خمیر درزگیر

درباره خمیر درزگیر

درزگیرها موادی هستند که در محل اتصال دو یا چند بستر استفاده می‌شوند که به لایه‌ها می‌چسبند و در برابر رطوبت، گرد و غبار گازها و غیره آب‌بندی (جلوگیری یا کنترل عبور) می‌کنند. درزگیرها معمولاً پایه پلیمری دارند و علاوه بر این ممکن است حاوی پرکننده‌ها و رنگدانه‌ها، رزین و محرک‌های چسبندگی، نرم‌کننده‌ها، مواد شیمیایی محافظ و عوامل پخت باشند. رایج‌ترین انواع درزگیرها ترکیبات آب‌بندی آزادکننده حلال هستند (اینها قوام بتونه مانند دارند). نوارهای آب بندی از پیش ساخته شده (سیستم های ۱۰۰٪ مواد جامد)؛ درزگیرهای مذاب داغ (همچنین به آنها “جریان گرم” می گویند) که سیستم های ترموپلاستیک هستند. و خمیر درزگیر پخت (یک جزء، دو جزئی). لاستیک بوتیل، پلی ایزوبوتیلن، لاستیک اتیلن پروپیلن و پاراپول پولوبوتن معمولا در سه طبقه بندی اول استفاده می شود. اکریلیک ها معمولا در حلال های مبتنی بر آب استفاده می شوند.

انواع درزگیر برای مصرف خانگی

درزگیرها مواد شیمیایی هستند که شکاف ها و درزها را پر می کنند. بیشتر انواع درزگیرها ضد آب و ضد هوا هستند. آنها همچنین ممکن است خاصیت چسبندگی سبک داشته باشند، در برابر مواد شیمیایی مقاوم باشند و از رشد میکروارگانیسم هایی مانند کپک و کپک جلوگیری کنند.

اما درزگیر برای چه مواردی استفاده می شود؟

درزگیرها معمولاً توسط پیمانکاران ساخت و ساز استفاده می شوند، اما برای تعمیرات کوچک و بهبود خانه برای افرادی که انجام می دهند نیز مناسب هستند. از خمیر درزگیرها می توان به عنوان مثال در حمام و آشپزخانه و همچنین درزگیری و پرکردن شکاف ها و ترک های داخلی و خارجی استفاده کرد.

انواع درزگیر برای خانه

 شامل موارد زیر است:

اکریلیک

بوتیل

پلی سولفید

پلی اورتان

سیلیکون

لاتکس بر پایه آب