چه مواردی می توانند به آتش گرفتن باتری گوشی منجر شوند؟

خلاصه

شارژرهای تقلبی یا ارزان قیمت ممکن است آمپراژ خاصی را روی جعبه نشان دهند، اما جریان مشابهی را تولید نمی کنند، بنابراین بهتر است به مارک های رسمی شارژرهای شخص ثالث خوب پایبند باشید.

درست مانند شارژرهای تقلبی، باتری های جایگزین باید همیشه اصل باشند. از استفاده از باتری های شخص ثالث یا خرید باتری های تقلبی خودداری کنید، زیرا ممکن است سطح تست و استانداردهای کیفیت مشابه باتری های اصلی را نداشته باشند و باعث از کار افتادن آنها و حتی آسیب به گوشی و ترکیدن آنها شود. به دلیل مصرفی بودن قطعه باتری گوشی موبایل، بلاخره یک روز باید آن را تعویض کنید. در این هنگام، خرید باتری اصلی گوشی را در اولویت قرار دهید و به دنبایل اجناس بنجل و ارزان قیمت نباشید.

Image for post
Image for post

شارژ بیش از حد یک دستگاه همچنین منجر به داغ شدن بیش از حد باتری و انفجار آن می شود.

پسوندها و نوارهای برق می‌توانند راحت باشند، با این حال، استفاده از آنهایی که ضعیف ساخته شده‌اند می‌تواند منجر به جریان ناهموار جریان شود که می‌تواند به قطعاتی از جمله شارژرها، باتری گوشی‌های هوشمند و سایر سخت‌افزارها آسیب برساند.

امروزه گوشی‌های هوشمند در اشکال و اندازه‌های مختلف عرضه می‌شوند و با نوع توانایی‌هایی که دارند، به باتری‌هایی با اندازه بزرگ‌تر نیز مجهز می‌شوند.

و اغلب، به دلیل این باتری‌ها، تلفن‌ها آتش می‌گیرند. اما واقعاً چگونه تلفن ها آتش می گیرند؟ در واقع دلایل مختلفی می تواند به این امر کمک کند.


استفاده از گوشی با باتری متورم

اگر باتری گوشی شما در حال متورم شدن است، بهتر است در اسرع وقت آن را تعویض کنید. به گفته iFixit، تورم باتری در نتیجه گیر کردن ذرات در بین لایه‌های باتری است که در نهایت غشای جداکننده لایه‌ها را سوراخ می‌کند.

اگر غشاء آسیب دیده باشد، رطوبت موجود در هوا می تواند با سلول واکنش داده و باعث متورم شدن سلول و در نهایت انفجار شود.


استفاده از گوشی آسیب دیده فیزیکی

اگر گوشی شما دچار خرابی وحشتناکی شده است و با وجود آسیب‌هایش توانسته روشن بماند، مطمئناً گویای کیفیت ساخت دستگاه است. با این حال، این به شما اجازه نمی دهد که به استفاده از تلفن ادامه دهید تا زمانی که بتوانید تلفن جدید را بخرید.

ممکن است گوشی از داخل آسیب دیده باشد که می تواند منجر به سوراخ شدن باتری شود. فشار دادن این تا حد ممکن می تواند باعث آسیب بیشتر شود که می تواند منجر به انفجار شود (زیرا باتری های لیتیوم یونی در هنگام تماس با هوا منفجر می شوند).

مایعات

درست مانند آسیب فیزیکی، اگر گوشی شما از غوطه ور شدن خوب در استخر یا مایعات دیگر جان سالم به در برده است و به طور معجزه آسایی راه اندازی شده است، اکیداً توصیه می شود آن را خاموش کنید، زیرا مایع روی بردهای مدار می تواند منجر به اتصال کوتاه شود که حتی می تواند باعث شود. 

 

استفاده از شارژرهای تقلبی یا ناسازگار

اطمینان حاصل کنید که شارژری که برای شارژ کردن گوشی خود استفاده می کنید دارای آمپری باشد که با گوشی هوشمند شما سازگار است. شارژری که جریان بیشتری تولید می‌کند نه تنها می‌تواند به سخت‌افزار داخلی گوشی آسیب برساند (اگر توانایی تحمل استرس را نداشته باشد)، بلکه به مکانیسم شارژ داخلی نیز آسیب می‌رساند که به مرور زمان می‌تواند منجر به انفجار گوشی شود.

شارژرهای تقلبی یا ارزان قیمت ممکن است آمپراژ خاصی را روی جعبه نشان دهند، اما جریان مشابهی را تولید نمی کنند، بنابراین بهتر است به مارک های رسمی شارژرهای شخص ثالث خوب پایبند باشید.

 

استفاده از باتری های تقلبی

درست مانند شارژرهای تقلبی، باتری های جایگزین باید همیشه اصل باشند. از استفاده از باتری‌های شخص ثالث خودداری کنید، زیرا ممکن است سطح تست و استانداردهای کیفی یک باتری اصلی را نداشته باشند و باعث خرابی، تخلیه سریع‌تر از باتری اصلی یا حتی در برخی موارد منفجر شدن آن‌ها شود.


شارژ در حین بازی، تماس

در حین شارژ کردن، دستگاه‌ها داغ‌تر می‌شوند، و اگر با انجام بازی‌ها یا تماس‌های طولانی مدت - یک فعالیت تشنه‌کننده انرژی و پردازش - آن را بچسبانید، باعث گرم‌تر شدن گوشی می‌شود. و اگر نمی دانستید، باتری ها به شرایط گرم واکنش خوبی نشان نمی دهند. این می تواند به لایه های داخلی باتری آسیب برساند و در نهایت منفجر شود.

امروزه، اکثر تلفن‌ها با موانع ایمنی در سطح نرم‌افزاری و حتی سخت‌افزاری عرضه می‌شوند تا از این اتفاق جلوگیری کنند، با این حال، همه دستگاه‌ها یکسان ساخته نمی‌شوند، بنابراین بهتر است از انجام کارهای سنگین در هنگام شارژ خودداری کنید.

 

نوسانات برق

پسوندها و نوارهای برق می‌توانند راحت باشند، با این حال، استفاده از آنهایی که ضعیف ساخته شده‌اند می‌تواند منجر به جریان ناهموار جریان شود که می‌تواند به قطعاتی از جمله شارژرها، باتری گوشی‌های هوشمند و سایر سخت‌افزارها آسیب برساند.


شارژ بیش از حد

شارژ بیش از حد یک دستگاه همچنین منجر به داغ شدن بیش از حد باتری و انفجار آن می شود. سازندگان گوشی‌های هوشمند این را تصدیق کرده‌اند و با کاهش سرعت شارژ یا قطع جریان برق در هنگام پر شدن باتری، از سخت‌افزار (در باتری‌ها و شارژرها) و همچنین در سطح نرم‌افزاری محافظت می‌کنند. با این حال، همچنان بهتر است که در امان باشید تا متاسف باشید.

 

تعمیر گوشی هوشمند از مراکز خدمات غیر مجاز

تعمیر تلفن ها از مراکز خدمات غیرمجاز می تواند منجر به تعمیرات ارزان توسط مهندسان آموزش ندیده یا غیرمجاز شود. با این حال، امروزه ساخت تلفن به یک کار بسیار پیچیده تبدیل شده است و حتی یک اشتباه کوچک می تواند منجر به این شود.

جهت شناخت باتری اصلی گوشی، بهتر است نقل قولی داشته باشیم از فروشگاه قطعات موبایل سورن استور:

1.جعبه باتری

Image for post
Image for post

جهعبه باتری از اولین اقدامی است که در تشخیص باتری اصلی موبایل باید به آن توجه کنید. جعبه باتری های اصلی اغلب کیفیت بهتری نسبت به باتری های فیک دارند! چرا که باید بهتر بتواند از باتری محافظت کرده و هر شرکت کپی برداری نتواند مانند آن را تولید کند. دقت داشته باشید جعبه های بی کیفیت که به نظر باتری داخل آن از امنیت ضربه برخوردار نیست، احتمالا جزء باتری های تقلبی است.


2. تاریخ ساخت محصول روی باتری های اصلی و تقلبی

Image for post
Image for post

تاریخ های ساخت بر روی باتری موبایل و بر روی جعبه آن را با هم مقایسه کنید؛ این دو تاریخ در باتری های اصلی کاملا مشابه هستند. پس یکسان بودن تاریخ درج شده روی بدنه باتری و جعبه باتری که نشان دهنده تاریخ تولید محصول می باشد، یکی از راه های تشخیص باتری اصلی موبایل از تقلبی آن است.


3. شکل ظاهری و جنس بدنه باتری اصلی و تقلبی گوشی

Image for post
Image for post
Image for post
Image for post

شکل ظاهری باتری را با دقت بررسی کنید؛ باتری اصلی و فیک در این مورد را در تصویر زیر مقایسه کرده ایم. سمت راست (oem) باتری اصلی و سمت چپ (Fake) باتری فیک می باشد. برای تشخیص باتری اصلی از تقلبی در این روش باید باتری اصلی و تقلبی را از دیده باشید تا بتوانید به راحتی فرق بین ظاهر آن ها را متوجه شوید. به هر حال اگر تا اکنون این اتفاق نیافتاده است، حتما تصاویر زیر را به خوبی مورد بررسی قرار دهید.
 

Image for post
Image for post

مواد و متریال به کار رفته در ساخت بدنه باتری تقلبی در بعضی موارد شبیه یک باتری اصلی نمی باشد؛ همینطور در باتری های تقلبی برچسب بدنه در حاشیه باتری دارای برآمدگی است. می توانید در شکل زیر این مورد را مقایسه کنید؛ تصویر سمت راست (Fake)، باتری تقلبی و تصویر سمت چپ (OEM) باتری اصلی گوشی موبایل می باشد. چنانچه با باتری های اصلی و فیک روبرو شده باشید، خواهید فهمید که این تفاوت برای تشخیص باتری اصلی بسیار ساده و کاربردی می باشد.


4. تفاوت کیفیت و اندازه نوشته های روی باتری اصلی و تقلبی

Image for post
Image for post
Image for post
Image for post

باتری اصلی موبایل و تبلت غالبا دارای نوشته های ضخیم و واضح است و با کیفیت و دقت بیشتری روی باتری حک شده است که برای تشخیص بهتر باتری اصلی، تصاویر زیر را با دفت مشاهده نمایید. تصویر بالایی باتری اصلی (Fake) و تصویر پایینی باتری تقلبی (OEM) می باشد.


5. زاویه های باتری اصلی و تقلبی

Image for post
Image for post

این مورد نیز از موارد مهم تشخیص باتری اصلی از تقلبی یا فیک موبایل است؛ در باتری های اصلی انتهای باتری با ظرافت بیشتری ایجاد شده است. نگران نباشید شما با دقت در تصویر زیر، با اولین نگاه به باتری مورد نظر، از اصلی یا تقلبی بودن آن مطمعن می شوید. تصویر سمت راست باتری اصلی می باشد.


6. تفاوت محل اتصالات در باتری اصلی و تقلبی

احتمالا تکه های زرد رنگ فلزی را روی باتری گوشی مشاهده کرده اید، این مکان اتصالات باتری با دستگاه گوشی موبایل شما است که می تواند به تشخیص باتری اصلی از فیک کمک کند، چگونه؟ محل اتصالات را به دقت مشاهده کنید، در باتری اصلی، هماهنگی، نظم و دقت خاصی در این تکه ها دیده می شود که در باتری های تقلبی وجود ندارد. تصویر زیر را که محل اتصالات دو باتری اصلی (سمت راست) و فیک (سمت چپ) را نمایش می دهد، جهت تشخیص بهتر باتری اصلی از تقلبی با دقت مشاهده کنید.

Image for post
Image for post


7. تفاوت قیمت باتری

Image for post
Image for post

اگر شما با توجه به بازار قیمت گوشی موبایل خود را پیدا کرده اید، به عنوان مثال 1 میلیون تومان، حال کسی بخواهد همان مدل باتری را با قیمت 500 هزار تومان به شما بدهد، به اصلی بودن باتری شک نمی کنید؟!
اگر واقعا می خواهید باتری اصلی گوشی خود را خریداری کنید، دنبال قیمت های پایین و تخفیف های ویژه نباشید، پس؛ جهت تشخیص باتری اصلی از تقلبی گوشی موبایل، حتما قیمت را در نظر بگیرید. منبع