پمپ آب چگونه کار می کند؟

 

همانطور که همه ما می دانیم پمپ آب وسیله ای مناسب است که در بسیاری از کاربردهای خانگی کاربرد دارد. این پمپ اساساً برای انتقال مقادیر زیادی آب از منبع به محل مصرف استفاده می شود. کاربردهای پمپ آب خوب همه کاره است: استفاده از آن برای تعدادی از محیط های مسکونی، تجاری، ساختمانی و کشاورزی بسیار کاربردی و آسان است. یک پمپ با دقت انتخاب شده و با کیفیت ممکن است برای انجام کارهایی مانند تخلیه آب از زیرزمین یا یک منطقه کم عمق سیل، تخلیه یا پر کردن مجدد استخر، حوض یا به سادگی وان حمام، پخش کود یا آفت کش ها و بسیاری از کارهای سخت دیگر ایده آل باشد.

Image for post
Image for post

مجموعه ای از پمپ های آب بسیار زیاد است، بنابراین، هنگام خرید پمپ آب بادوام و قابل اعتماد، باید هدفی را که برای آن پمپ آب خریداری می کنید، در نظر بگیرید. به دست آوردن درک بهتری از نحوه عملکرد پمپ آب به شما کمک می کند تا هزینه های عملیاتی را کاهش دهید، دوام پمپ و عملکرد کلی سیستم را به حداکثر برسانید.

انواع پمپ آب

به طور کلی، ما بین دو نوع عمده پمپ آب تمایز قائل می شویم: پمپ های آب برقی و پمپ های آب گازسوز. پمپ های آب برقی یک راه حل عالی برای استفاده در داخل ساختمان هستند. شما به راحتی می توانید آنها را به یک پریز برق استاندارد وصل کنید.

از سوی دیگر، پمپ‌های آب گازسوز در کاربردهای بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرند، زیرا می‌توانید آن‌ها را در سایت‌های ساختمانی یا مزارع مشاهده کنید. موتورهای آنها قدرتمندتر هستند و می توانند تا 750 گالن آب در دقیقه جابجا کنند. به طور طبیعی، اگر با مشکل جابجایی مقادیر زیادی آب، مانند زیرزمین غرقابی، یا برای اهداف آبیاری مواجه هستید، قطعاً باید پمپ های آب گازسوز را انتخاب کنید. یکی دیگر از مزایای پمپ های آب گازسوز سرعت آنها است: اگر نیاز دارید کار سریع انجام شود، این نوع پمپ آب شما را نجات می دهد. با این وجود، پمپ های گازسوز عمدتاً برای استفاده در فضای باز در نظر گرفته شده اند، زیرا انتشار مونوکسید کربن را تولید می کنند.

به نوبه خود، پمپ های آب گازسوز به سه دسته تقسیم می شوند: آبگیری، زباله و پمپ آب PTO. هر کدام از این پمپ ها کاربرد خاص خود را دارند. پمپ های آبگیری پمپ های آب رایجی هستند که برای انتقال مقادیر زیادی آب مورد استفاده قرار می گیرند. پمپ های زباله برای جابجایی آب با زباله، زباله، تکه های ضخیم یا سایر مواد جامد تا قطر دو اینچ مناسب تر هستند. آخرین اما نه کم‌اهمیت، پمپ‌های PTO به‌طور گسترده در بخش کشاورزی به کار می‌روند، زیرا برای کارکرد خود به تراکتور نیاز دارند. پمپ های PTO نیرو را از درایو شات موتور تراکتور دریافت می کنند، از این رو قدرتمند هستند و سال ها استفاده با کیفیت تضمین می شود.

 

بنابراین، پمپ آب دقیقا چگونه کار می کند؟

Image for post
Image for post

در حالی که ما از ماهیت مفید و کاربردهای متعدد پمپ آب قدردانی می کنیم، بسیاری از ما هنوز از نحوه عملکرد این دستگاه اطلاعی نداریم. ما باید به دنیای پمپ های آب شیرجه بزنیم نه تنها برای شکل دادن به درک بهتر از ساختار و عملکرد آنها، بلکه همچنین برای انتخاب دقیق تر و تضمین نگهداری بهتر. اگر برای اولین بار پمپ آب برقی تهیه می کنید، درک مشخصات فنی پمپ های آب باعث می شود که در چنین مجموعه گسترده ای احساس گم شدن نکنید.

پمپ های آب با توجه به ساختارشان به دو دسته پمپ های گریز از مرکز و جابجایی مثبت تقسیم می شوند. پمپ های سانتریفیوژ رایج ترین نوع هستند که پمپ های جابجایی مثبت به اهداف صنعتی محدود می شوند.

 

پروانه چیست و چگونه کار می کند

یک پمپ گریز از مرکز توسط یک پروانه تغذیه می شود. یک پروانه اساساً مانند یک چرخ و فلک مینیاتوری عمل می کند، یعنی خیلی سریع می چرخد ​​و این یک نیروی گریز از مرکز ایجاد می کند که آب را در خارج از تیغه فشرده می کند. به یک معنا، پروانه ها فقط تیغه هایی هستند که از یک دیسک بیرون می آیند.

در حین چرخش، سرعت زیاد پروانه آب را مجبور می کند که از داخل به بیرون برود. مقدار آبی که باید پمپاژ شود به سرعت چرخش پروانه نیز بستگی دارد: هر چه سریعتر بچرخد، آب بیشتری پمپاژ می شود. پروانه در یک جهت می‌چرخد، از این رو، آب تنها در یک جهت به بیرون رانده می‌شود. حتی اگر پمپ غوطه ور باشد، باز هم عملکرد مشابهی دارد.

 

موتور

اکثر پمپ های آب الکتریکی کوچک مجهز به یک موتور DC فشرده متصل به پروانه هستند. موتور DC هر ماشین الکتریکی دوار است که انرژی الکتریکی جریان مستقیم را به انرژی مکانیکی تبدیل می کند. هنگامی که موتور روشن می شود، یک میدان مغناطیسی در اطراف آن ایجاد می کند که باعث چرخش روتور می شود. هنگامی که روتور در حال کار است، باعث چرخش پروانه می شود، بنابراین پمپ را تغذیه می کند. برای خرید پمپ و ادوات آبرسانی می توانید اینجا مراجعه کنید.

 

چگونه پمپ آب مناسب را انتخاب کنیم؟

اکنون که درک اولیه ای از نحوه عملکرد پمپ آب ایجاد کرده ایم، باید معیارهای انتخاب موفقیت آمیز پمپ آب را بررسی کنیم. هیچ "راه آسان" در انتخاب یک پمپ آب بادوام و قابل اعتماد وجود ندارد. اگر کسی سعی می کند بدون تعیین مشخصات لازم مانند جریان آب، GPM یا سایر الزامات ضروری به شما یک پمپ آب توصیه کند، آنگاه به سادگی حدس می زند یا تبلیغ می کند.در اینجا چند نکته وجود دارد که ممکن است هنگام انتخاب پمپ آب مناسب مفید باشد:

به مشخصات جریان آب و فشار آب توجه کنید
برای نصب آسان و گزینه های بیشتر برای اتصال، به پمپ های آب با خروجی های راحت و کابل های بلند ترجیح دهید.
به خاطر داشته باشید که ریخته گری های آلومینیومی سبک وزن امکان تحرک پمپ را فراهم می کند
مواد یک پمپ آب را از نزدیک بررسی کنید: پمپ ها ترجیحاً باید از مواد مقاوم در برابر آب و هوا ساخته شوند.