همه چیز در مورد تابلو برق بوستر پمپ

همه چیز در مورد تابلو برق بوستر پمپ

تابلو برق به شکلی طراحی می‌شود که بتواند برق را از منبع اصلی دریافت کرده و با انشعابات مختلف به ساختمان برساند به گونه‌ای که توزیع انرژی بین قسمت‌ها و واحدهای مختلف به اندازه مساوی تقسیم شود و تجهیزات مختلف در ساختمان‌های مسکونی، صنعتی و .. بتواند به عملکرد خود بپردازد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ برای تامین برق مورد نیاز ساختمان‌های مسکونی، مجموعه‌های صنعتی، تولیدی و ... نیاز به استفاده از تابلو برق وجود دارد و حتما شما ابعاد مختلف آن را در محیط‌های مختلف دیده‌اید. از تابلو برق برای سامان‌دهی انشعاب‌های برق و همچنین مدیریت و کنترل تجهیزاتی که در تاسیسات ساختمان‌های مسکونی و صنعتی به کار رفته استفاده می‌شود که عموما از جنس فلزی یا غیرفلزی ساخته می‌شود. لازم است تابلوی برق در جایی نصب گردد که بتواند ایمنی محیط را در خصوص استفاده از برق تامین نماید. ما در این مطلب به بررسی تابلو برق، انواع آن و همچنین بوستر پمپ پرداخته و این به مورد اشاره خواهیم کرد که برای یک بوستر پمپ چه نوع تابلو برقی باید طراحی و ساخته شود.

 تابلو برق چیست و چه وظیفه‌ای بر عهده دارد؟

همان طور که پیشتر هم اشاره کردیم تابلو برق به شکلی طراحی می‌شود که بتواند برق را از منبع اصلی دریافت کرده و با انشعابات مختلف به ساختمان برساند به گونه‌ای که توزیع انرژی بین قسمت‌ها و واحدهای مختلف به اندازه مساوی تقسیم شود و تجهیزات مختلف در ساختمان‌های مسکونی، صنعتی و .. بتواند به عملکرد خود بپردازد. بنابراین هر نوع تابلو برق باید از ویژگی‌های خاص و متفاوتی برخوردار باشد که طراحی آن بر عهده متخصصان و تکنسین‌هایی است که در صنعت برق فعالیت دارند.

عموما طراحان تابلو برق سه نکته مهم را در این خصوص در نظر می‌گیرند، یکی آن که تابلوی برق باید بتواند جریان برق را به خوبی کنترل نماید دیگر آن که حفاظت‌های الکتریکی مناسبی برای آن طراحی شده باشد. نکته مهم دیگری که در مورد طراحی تابلو برق باید به آن توجه شود این است که چنانچه بخشی از تابلو برق با مشکل مواجه شود باید بتواند آن بخش را مجزا کرده و از به وجود آمدن شوک‌های الکتریکی که می‌تواند خطر انفجار در پی داشته باشد، جلوگیری نماید.

بوستر پمپ چیست؟

در بخش‌های قبلی به ویژگی و قابلیت تابلوی برق و عملکرد آن در فضاهای مختلف اشاره کردیم. در ادامه قصد داریم به موضوع بوستر پمپ و نوع تابلو برقی که باید برای آن طراحی شود بپردازیم اما پیش از آن لازم است توضیح کوتاهی درباره بوستر پمپ ارائه کرده و سپس ارتباط آن را با تابلو برق بیان کنیم. بوستر پمپ در واقع متشکل از چند نوع پمپ است که برای آبرسانی به ساختمان‌های مرتفعی که پمپ معمولی نمی‌تواند پاسخگوی این نیاز باشد، مورد استفاده قرار می‌گیرد. بوستر پمپ به لحاظ قابلیت‌هایی که دارد می‌تواند نوساناتی که ممکن است در فشار آب پدید آید را از بین برده و آب را با فشار یکنواختی به تمامی طبقات و واحدهای ساختمان برساند. علاوه بر آبرسانی به مجتمع‌های بزرگ، بوستر پمپ کارکردهای دیگری نیز دارد که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

Image for post
Image for post
  • آبرسانی ساختمان‌های بلند مانند برج‌ها، بیمارستان‌ها، سالن‌های ورزشی و تفریحی و ..
  • تقویت ایستگاه‌های فشار و خطوط انتقال آب
  • جهت تامین فشار سیستم‌های آب بهداشتی
  • سیستم‌های خنک کننده
  • مصارف آبیاری
  • تامین آب واحدهای صنعتی و کارخانجات
  • جهت اطفاء حریق
  • انتقال آب به بالای تپه
  • جهت شست و شو و پاشش آب با فشار قوی
  • استفاده در سیستم‌های تصفیه و اسمز معکوس

تابلو برق بوستر پمپ چه کارکردی دارد؟

گفتیم که بوستر پمپ از دو یا چند پمپ موازی تشکیل شده که می‌توانند با کمترین انرژی راندمان بالایی داشته و فشار آب مورد نیاز را تامین کنند، بنابراین گاهی که در شبکه مصرفی نیاز به مصرف آب وجود نداشته باشد و یا کم باشد، پمپ‌ها خاموش می‌شوند و دوباره در صورت نیاز شروع به کار خواهند کرد. تابلو برق بوستر پمپ یکی از بخش‌های مهم آن است که به عنوان مدار فرمان می‌تواند سیستم کنترل عملکرد بوستر پمپ را بر عهده گیرد.

اینکه طراحی تابلو برق چگونه انجام شود نکته مهمی است که می‌تواند بر نحوه عملکرد بوستر پمپ و همچنین استهلاک اجزای مکانیکی و الکترونیکی و میزان مصرف انرژی تاثیر داشته باشد. به همین منظور متخصصان و تکنسین‌های صنعت برق، نقشه تابلو برق بوستر پمپ و مدار فرمان آن را طراحی کرده و سپس پیاده سازی می‌کنند.

تابلو برق بوستر پمپ چگونه طراحی می‌شود؟

به دلیل آن که در اغلب ساعت‌های شبانه روز نیاز به تامین آب وجود دارد بنابراین لازم است تابلو برق پمپ آب خانگی یا همان تابلو برق بوستر پمپ بر اساس میزان مصرف آب در ساختمان‌های مسکونی و یا حتی مجتمع‌های صنعتی طراحی شود. به عنوان مثال بوستر پمپ‌های آب رسانی یک ساختمان می‌تواند به دو صورت مختلف دور ثابت و دور متغیر طراحی شود.

 

مدار تابلو برق بوستر پمپ آب رسانی دور ثابت از طراحی ساده‌ای برخوردار است که به صورت الکترومکانیکی و یا الکترونیکی انجام می‌شود. در این تابلو برق جریان الکترونیکی پس از عبور کردن از فیوز مدار فرمان و کنترل فاز وارد کلید تعیین حالت می‌شود. این کلید که روی درب تابلو نصب می‌شود امکان کنترل پمپ‌های بوستر پمپ در حالت اتوماتیک و دستی را برای کاربر مهیا می‌کند. حال اگر تابلو برق بوستر پمپ به صورت دور متغیر طراحی شود، می‌تواند با فرستادن میزان فشار به درایو، دستور لازم برای شروع به کار پمپ‌ها را صادر نماید.

از آن جا که تابلو برق یکی از قسمت‌های مهم بوستر پمپ به شمار می‌آید، با استفاده از طراحی مناسب در تابلوهای برق می‌توان عملکرد بوستر پمپ را تحت کنترل درآورد و یا شرایط حفاظتی را برای آن‌ها تدارک دید. همچنین به دلیل آن که راندمان کاری بوستر پمپ رابطه مستقیمی با عملکرد تابلوی برق دارد، رعایت استاندارد در طراحی آن از اهمیت بالایی برخوردار است.

منبع: دانا