در راه اندازی استخر، چه تجهیزاتی نقش اصلی را دارند؟

اغلب در مورد بهداشت آب در استخرها، نظافت استخرها و میزان کلر و مواد شیمیایی مورد نیاز دغدغه وجود دارد. سیستم گرمایش استخر، پمپ و فیلتر شنی تصفیه آب و همچنین تجهیزات انتقال آب و کلرزنی آن، از مهم ترین تجهیزات یک استخر شنا هستند. اگر صاحب استخر هستید و نمی‌دانید تجهیزات استخر چگونه کار می‌کنند، این راهنما به شما کمک می‌کند تا تصمیم‌گیری آگاهانه در مورد بهترین تجهیزات مورد نیاز و نحوه ایمن و راحت نگه داشتن استخر را فرا گیرید.

خدمات مورد نیاز استخر:

بازدیدهای تعمیر و نگهداری برنامه ریزی شده
بررسی منظم تجهیزات نصب شده
کنترل کیفیت آب و تامین مواد شیمیایی
بازرسی تجهیزات الکترومکانیکی
مراقبت از استخر و پاک کردن
استفاده از خدمات مشاور
کنترل کیفیت آب

اولین قدم در راه اندازی، شناخت تجهیزات استخر است

موتورخانه استخر
موتورخانه استخر
موتورخانه استخر

موتورخانه استخر عنصر کلیدی استخر است که تجهیزات اصلی پمپ، فیلتر، سیستم گرمایشی، دیگ، اتصالات و ... را در خود جای داده است. به همین دلیل است که برای انتخاب موتورخانه مناسب متناسب با نیاز شما نیاز به مطالعه دارد. انتخاب‌ها متفاوت است، از موتورخانه‌های معمولی که ساخت سنتی‌تر و جاودانه‌تر است و همچنین نصب مناسب در مورد استخرهای حرفه‌ای.

سپس گزینه دیگر موتور کابین جمع و جور است که راه حل اقتصادی تری نسبت به نمونه معمولی است. با این حال، محدودیتی در متر مکعب استخری که می تواند سرویس دهد دارد. در نهایت، موتورخانه جمع و جور قابل حمل وجود دارد که جایگزین موتورخانه معمولی می شود و اقتصادی ترین راه حل برای تجهیزات مکانیکی تصفیه و فیلتراسیون آب است. فشرده، سیستم گرمایش، سیستم هیدروماساژ و سیستم الکترولیز نمک را می توان در داخل نصب کرد.

 

پمپ آب استخر

پمپ تصفیه استخر
پمپ تصفیه استخر
پمپ تصفیه استخر

پمپ های استخر وسایل ضروری برای تصفیه کردن کارآمد آب استخر و در اختیار گذاشتن آب تمیز و سالم برای شنا کردن است. تمیز کردن دستی به روش سنتی برای حذف زباله های بزرگ مانند برگ است، در از بین بردن زباله های ریز مانند گرد و غبار، خاک، باکتری و ویروس موثر نیست.

پمپ های آب استخر نیز یک روش کارآمد و موثر برای تصفیه آب و همچنین گردش آب در چرخه گرم کردن آن است. با استفاده از فناوری پیشرفته برای جذب گرمای موجود در هوای بیرون، پمپ می تواند گرما را به استخر منتقل کند و همچنین سرعت هر دوره تصفیه و گردش آب را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

 

اجزای کلیدی پمپ استخر چیست؟

از نظر پمپ پایه استخر، پنج جزء کلیدی وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید. اینها هستند:

  • ورودی و خروجی آب
  • فیلتر و صافی
  • پروانه
  • موتور

وظیفه اصلی پمپ گردش آب است و اطمینان حاصل می کند که مواد شیمیایی تصفیه شده پراکنده شده و آب راکد نمی شود. این کار را با کشیدن آب از طریق ورودی، قیف کردن آب از طریق فیلتر و سپس پمپاژ مجدد آب به داخل استخر انجام می دهد.

 

کلرزن استخر (Pool Chlorine)

کلر مخصوص استخر، کلر خشک یا Cal Hypo نیز شناخته می شود، بر پایه کلسیم است و برای سال ها است که به عنوان یک ضدعفونی کننده آب استفاده می شود. دستگاه کلرزن روشی محبوب برای افزودن کلر به آب استخر است. باید مراقب باشید که آن را از وسایل فلزی دور نگه دارید. 

سال‌هاست که استفاده از آن برای استخرهای روی زمین توصیه نمی‌شود، زیرا امکان تماس نمک موجود در مایع با اسکلت فلزی وجود دارد و در نتیجه اثر خورندگی بر روی آن می‌گذارد. به دلیل مایع بودن، حمل آن سنگین است، اگرچه اضافه کردن آن به استخر راحت است. 

اگرچه خرید آن ارزان است، اما برای خرید مستمر نیاز به سفرهای مداوم به فروشگاه استخر دارد، و در مقایسه با کلر خشک اغلب آنطور که ممکن است تصور شود رقابتی نیست. این محصول دارای عملکردهای زیر است:

  • باکتری ها را کنترل می کند
  • جلبک ها را می کشد
  • آب را روشن و شفاف می کند
  • pH آب را کاهش می دهد


کلر در اشکال مختلف مانند قرص در یک دستگاه کلرزن قرار می گیرند که در اطراف استخر شناور است و دوزهای آهسته کلر اضافه می کند. هر یک از این اشکال مختلف کلر ویژگی ها و مزایای خاص خود را دارند. به عنوان مثال، کلر دانه ای راحت، آسان برای ذخیره سازی و نسبتا ارزان است، اما نمی توان آن را به طور خودکار دوز کرد. همه ضدعفونی‌کننده‌های رضایت‌بخش برای استخر شما هستند، بنابراین بهترین نوع را انتخاب کنید که با بودجه و سبک زندگی شما مطابقت دارد. 

 

فیلتر های شنی استخر

فیلتر شنی استخر
فیلتر شنی استخر
فیلتر شنی استخر

فیلترهای شنی محبوب ترین روش فیلتراسیون استخر هستند. آنها کمترین میزان نگهداری را در بین تمام روش های فیلتراسیون دارند. فیلترهای شنی با جمع‌آوری ناخالصی‌ها از آب استخر هنگام گردش در سیستم استخر کار می‌کنند. این ناخالصی ها در محیط فیلتر ایجاد می شوند. شن، زئولیت یا شیشه. فشار فیلتر با مسدود شدن محیط افزایش می یابد زیرا ناخالصی های بیشتری جمع می شود و فیلتر نیاز به تمیز کردن دارد.

تمیز کردن فیلتر شنی ساده است. به سادگی سیستم استخر را خاموش کنید و شیر را به حالت "backwash" قرار دهید. سپس سیستم استخر را روشن کنید. آب از طریق سیستم معکوس می شود و ناخالصی های جمع آوری شده از طریق خط شستشوی معکوس که به فاضلاب متصل است را فشار می دهد.

اکثر فیلترهای شنی هر ماه به شستشو نیاز دارند، اما این به میزان کثیف شدن استخر یا عفونت جلبکی نیز بستگی دارد. یک شیشه دید یا روی شیر چند پورت یا روی لوله شستشوی معکوس وجود دارد که در آن می توان کثیفی را که از استخر خارج می شود، مشاهده کرد. هنگامی که آب پاک شد، فیلتر تمیز می شود.

فیلترهای شنی برای استخرها معمولاً به نگهداری بسیار کمتری نسبت به سایر انواع سیستم های تصفیه استخر معروف هستند، اما برای اینکه در سطح بهینه خود کار کنند نیاز به مراقبت دارند. بخشی از نگهداری فیلتر شنی شامل تعویض شن و ماسه در فیلتر است. بسته به میزان استفاده از استخر و نوع سیستم فیلتری که دارید، ماسه معمولاً هر 6 تا 8 سال یکبار باید تعویض شود تا همه چیز به خوبی کار کند.

با گذشت زمان، همانطور که شن و ماسه در فیلتر شما از طریق سیستم عبور می کند، گرانول ها صاف تر می شوند و فرآیند فیلتراسیون ماسه بسیار کمتر کارآمد می شود. وقتی فیلتر شنی شما نیز کار نمی کند، به این معنی است که برای انجام کاری که باید یک کار ساده باشد، سخت تر و سخت تر پمپاژ می کند. همگام بودن با تغییر شن و ماسه در یک برنامه کمک می کند تا همه چیز به خوبی اجرا شود و به کارکرد فیلتر تا زمانی که ممکن است کمک می کند.

 

نظافت و نگهداری

 

مراقبت یکپارچه، بازرسی فنی، ضدعفونی و نگهداری مناسب استخر برای عملکرد صحیح و ایمن آن از اهمیت بالایی برخوردار است. استخر شما چه در خانه باشد چه نباشد، کوچک باشد یا بزرگ، نیاز به نظافت و نگهداری دارد. بدیهی است که استخر بدون سقف بسیار بیشتر از استخر مسقف در معرض دید قرار می گیرد و نیاز به توجه بیشتری دارد.

همچنین تمامی قسمت های مربوط به استخر شما مانند کاشی ها، مواد شیمیایی آب، فیلترها و دستگاه های تصفیه آب پوشش داده شده است و راه حل های جامع نگهداری استخر را در اختیار شما قرار می دهد. ما همچنین مجموعه کاملی از قطعات یدکی برای رفع مشکلات الکترومکانیکی و اطمینان از عملکرد صحیح استخر شما داریم.
 

نکات ایمنی استخر خانگی

اگر کودکان یا حیوانات خانگی در نزدیکی استخر خود دارید، تجهیزات استخر شنا در تمام طول سال برای ایمنی ضروری است، صرف نظر از اینکه برای استخرهای روی زمین، استخرهای شنای زیرزمینی یا استخرهای سرپوشیده باشد. این تجهیزات می تواند مانند روکش استخر یا به سادگی یک لوازم جانبی مفید مانند تشک های ضد لغزش باشد.

شنا و استخرهای روباز یک پناهگاه نشاط آور و سالم برای فعالیت و آرامش هستند، اما مهم است که به یاد داشته باشید که آب عمیق همیشه یک تهدید بالقوه است. صاحبان استخر موظفند اطمینان حاصل کنند که همه کسانی که از خانه خود بازدید می کنند ایمن هستند و بنابراین، همانطور که وسوسه انگیز است که مبلمان باغ زیبا یا نورپردازی خیره کننده کنار استخر را برای افزایش آب استخر خود در اولویت قرار دهید، استخرهای شهر و روستا همیشه توصیه می کنند ابتدا روی ایمنی سرمایه گذاری کنید. !

 

استخر چگونه کار می کند

How the pool works
How the pool works
How the pool works

سیستم های گردش آب استخر بسیار شبیه به سیستم گردش خون بدن عمل می کنند. آب از استخر شما توسط مکش قوی ایجاد شده از پمپ خارج می شود. پمپ آب را از طریق کفگیرها و زهکش ها می کشد و زباله های بزرگ را در طول سفر از بین می برد. هنگامی که به پروانه پمپ می رسد، فشار آب را از طریق فیلر عبور می دهد و هر زباله ای را که توسط سبدهای کفگیر گیر نمی کند، می گیرد.

آب قبل از بازگشت به استخر تصفیه و گرم می شود. با وجود قطعات متحرک بسیار زیاد، تعمیر و نگهداری کلیدی برای حفظ عملکرد بهینه سیستم گردش استخر است. پمپ استخر قلب سیستم گردش خون است، زیرا جریان آب را ایجاد می کند که به مواد شیمیایی اجازه می دهد به طور یکنواخت در استخر گردش کنند، آن را به طور موثر ضدعفونی کرده و زباله ها را از طریق سیستم گردش خون و خارج از استخر منتقل می کند. دارندگان استخرهای زمینی می توانند بین پمپ های استخر دور متغیر و تک سرعته یکی را انتخاب کنند. تفاوت های کلیدی عبارتند از:

سرعت - پمپ های استخر تک سرعته با یک سرعت ثابت کار می کنند، در حالی که پمپ های استخر با سرعت متغیر قابل برنامه ریزی هستند. بسته به نیازهای خاص استخر و تمایل شما به صرفه جویی در هزینه های انرژی، می توان آنها را با سرعت های بسیار متنوعی اجرا کرد.

صرفه جویی در انرژی - پمپ های استخری با سرعت متغیر می توانند تا 90 درصد از هزینه های انرژی سالانه یک پمپ تک سرعته را برای شما صرفه جویی کنند.

اتوماسیون - پمپ‌های استخری با سرعت متغیر را می‌توان در سیستم‌های اتوماسیون پیشرفته ادغام کرد و به شما امکان می‌دهد تایمرهایی را تنظیم کنید تا پمپ را با سرعت‌های مختلف در زمان‌های مختلف روز اجرا کنید.