آیا تشک نامناسب می تواند به ستون فقرات شما آسیب برساند؟

در پایان یک روز سخت و طولانی تقریبا هیچ چیز بهتر از افتادن در رختخواب برای یک خواب راحت شبانه نیست. شاید حتی بهتر از رفتن به رختخواب این باشد که بتوانید صبح روز بعد با احساس سرزندگی و شادابی از خواب بیدار شوید و آماده باشید تا با هر چیزی که روز برای شما پیش می آید مقابله کنید. با این حال، اگرچه این ممکن است برای تعداد زیادی از مردم صادق باشد، هنوز هم میلیون‌ها آمریکایی هستند که هر روز صبح با درد در ستون فقرات، کمر و گردن از خواب بیدار می‌شوند. 

همانطور که مشخص است، خوابیدن روی تشک نامناسب در واقع می تواند به ستون فقرات شما آسیب برساند و منجر به درد بیشتر شود. تشک شما می تواند دلیلی باشد که هیچ توضیح آشکار دیگری برای درد ناگهانی در ناحیه کمر، ستون فقرات یا گردن وجود ندارد.

درد ستون فقرات با تشک بی کیفیت
درد ستون فقرات با تشک بی کیفیت
درد ستون فقرات با تشک بی کیفیت

بنابراین، اگر فکر می‌کنید تشک شما ممکن است مقصر باشد، یا مطمئن نیستید که چه چیزی می‌تواند علت آن باشد، در اینجا چند نکته مفید برای تشخیص اینکه آیا تشک شما باعث ایجاد گردن یا کمردرد شما می‌شود یا خیر، وجود دارد.

تشک شما خیلی سفت یا خیلی نرم است

توصیه های زیادی وجود دارد مبنی بر اینکه تشک سفت برای تسکین کمردرد بهتر است، اما احتمالاً تشکی را نمی خواهید که آنقدر سفت باشد که احساس کنید روی زمین خوابیده اید. در مقایسه با تشک سفت، تشک متوسط سفت در بهبود کمردرد موثرتر نشان داده شد. نشان داده شده است که تشک بیش از حد سفت باعث افزایش فشار روی مفاصل می شود و آنها را از جای خود خارج می کند و باعث ناهماهنگی در ستون فقرات می شود که می تواند منجر به درد بیشتر شود.

از طرف دیگر، تشکی که بیش از حد نرم است نیز می تواند مشکلات زیادی را برای کمر، گردن و ستون فقرات شما ایجاد کند. وقتی تشک ها خیلی نرم هستند، معمولاً کمبود زیادی برای حمایت مناسب برای کمر و ستون فقرات شما دارند. این امر زمانی بیشتر می شود که خود تشک آویزان شود و تکیه گاه محکمی نداشته باشد. هنگامی که تشک اجازه افتادگی پیدا می کند و در حالی که در رختخواب دراز کشیده اید احساس فرورفتگی می کنید، قطعا زمان آن فرا رسیده است که به دنبال تشک جدید بگردید. خوابیدن در این وضعیت منجر به وضعیت نامناسب خواب می شود که در نهایت باعث درد بیشتر و بیشتر می شود.

اول صبح درد را تجربه می کنید

یکی دیگر از نشانه‌هایی که نشان می‌دهد تشک شما ممکن است مقصر درد کمر یا گردن شما باشد این است که اولین چیزی که صبح از خواب بیدار می‌شوید وجود داشته باشد. این امر مخصوصاً زمانی صادق است که معمولاً به رختخواب می روید و احساس خوبی دارید، اما روز بعد در بدبختی مطلق از خواب بیدار می شوید. 

اگر دردی را تجربه می کنید (خواه حاد، خفیف یا شدید)، به احتمال زیاد تشک شما حمایت مناسبی را ارائه نمی دهد. این نوع درد پس از انجام حرکات کششی برای مدت زمان مناسب، معمولاً حدود 15 تا 20 دقیقه، از بین می رود. اگر این به نظر می رسد مانند روتین صبحگاهی شما، پس به شدت توصیه می شود که خرید یک تشک جدید را شروع کنید.

تشک طبی مناسب
تشک طبی مناسب
تشک طبی مناسب

تشک شما حداقل 8 سال سن دارد

به طور متوسط، افراد هر 7 تا 10 سال یکبار تشک های خود را تعویض می کنند زیرا این یک طول عمر معمولی یک تشک با کیفیت است. با این حال، یک تشک با کیفیت فقط می تواند تا این حد دوام بیاورد. بنابراین، اگر هنگام صبح که از خواب بیدار می‌شوید، کمردرد را تجربه می‌کنید و تشک شما حداقل 8 ساله است، این احتمال وجود دارد که دیگر پشتیبانی لازم را برای نگه داشتن مفاصل شما در یک راستا خوب فراهم نکند. 

ناگفته نماند جهش‌هایی که تولیدکنندگان تشک در مورد نوآوری و فناوری ارائه شده با تشک‌های مدرن‌تر امروزی به میان می‌آیند. گزینه های زیادی وجود دارد که مطمئناً با نیازهای هر خریدار مطابقت دارد!

در طول شب مدام می چرخید و می چرخید

اگر متوجه شدید که در نیمه شب با درد زیاد از خواب بیدار می شوید و دائماً در حال چرخیدن هستید، این نشانه دیگری است که نشان می دهد تشک شما بیشتر از اینکه مفید باشد ضرر دارد و ممکن است وقت آن رسیده است که تشک قدیمی خود را جایگزین کنید. شما نباید یک موقعیت خواب راحت پیدا کنید، یا حداقل نباید مشکل باشد. وقتی نوبت به دراز کشیدن می رسد، باید تا حد امکان بدون درد و راحت باشد. به همین دلیل مهم است که تشکی را پیدا کنید که برای شما مناسب است تا بتوانید در شب که زمان استراحت بسیار لازم است، راحت باشید. برای کاهش چرخیدن ها و بی قراری ها هنگام خواب بهتر است از تشک های مموری فوم یا لاتکس طبی استفاده کنید.

این تنها چند راه برای تشخیص اینکه آیا تشک شما ممکن است باعث کمر درد یا گردن شما شود یا خیر است. اگر می‌پرسید چه نوع تشکی بهتر است، آنگاه به ترجیحات شخصی بستگی دارد. با این حال، همانطور که قبلاً ذکر کردیم، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد تشک متوسط سفت برای کمک به کاهش یا پیشگیری از کمردرد بهترین است.

اگر مطمئن نیستید که چه تشکی برای شما مناسب است، لطفاً به این مقاله از مجله فروشگاه ژرمن کالا که در رابطه با صنایع و محصولات کالای خواب و تشک طبی تخصص بالایی دارند مراجعه کنید.