8 گام مهم رتبه های برتر برای برنامه ریزی درسی چیست؟

وقتی کمر همت رو برای رسیدن به آرزوهامون می بندیم، باید سختی ها و آسونی های اون رو هم به جون بخریم. بقول معروف هر که طاووس خواهد جور هندوستان کشد. تو این راه رعایت اصول برنامه ریزی کنکور شاید ابتدایی ترین و مهم ترین کار برای شروع، ادامه و اتمام اون هست. اصلی ترین اصول برنامه ریزی درسی رو می تونیم تو 8 گام مهم رتبه های برتر برای برنامه ریزی درسی رو به خوبی بشناسیم.

جهت دریافت برنامه ریزی کنکور 1402 وارد شوید.

1. عادتهای مطالعاتی و یادگیری خودتون رو بسنجید.

با خودتون بشینید فکر کنید که چه چیزهایی بیشتر تو درس خوندن روی شما اثر میزاره و چه چیزهایی نمیزاره. آیا زود به زود خسته می شید یا می تونید در عین طولانی مدت بودن درس خوندن، افزایش راندمان مطالعه رو هم داشته باشید. و یا اینکه چه موقعی از روز گیرایی بیشتری دارید، صبحف بعد از ظهر یا شب. همه این ها جزء کلیدی ترین تکنیک های برنامه ریزی کنکور هست.

2. اولویت بندی دروس یکی از اصول برنامه ریزی کنکور 

شما ممکنه تو بعضی از درس ها قوی تر و یا ضعیف تر باشید. تو یک برگه کاغذ اسامی تمام کتاب های درسی خودتون رو بنویسید. طبق اصول برنامه ریزی درسی ، معمولا رس های تخصصی اهمیت و ضریب بیشتری تو کنکور دارن، بنابراین این کتاب ها رو تو اولویت و وقت بیشتری براشون در نظر بگیرید. البته عموما روش مطالعه دروس عمومی کنکور سراسری آسونتره و وقت کمتری برای تسلط می طلبه. 

حالا بین دروس تخصصی هم ریزتر بشید و تعداد فصول و صفحات هر کدوم رو یادداشت کنید. مثلا، اگر داوطلب رشته تجربی هستید، درس زیست بیشتر از کتاب های دیگه به مطالعه و تست زدن نیاز داره. خب مسلما برای چنین درسی باید زمان مناسب و وقت کافی در نظر گرفته بشه. اگر در چینش دروس مشکل دارید و یا برنامه ریزی نتیجه بخشی ندارید، می تونید از مشاورین ایران تحصیل کمک بگیرید. 

3. زمان رو مدیریت کنید

متاسفانه بعضی از داوطلبای کنکور تو اولین سال شرکت تو این آزمون بزرگ، به دلیل آشنا نبودن با اصول برنامه ریزی کنکور این سال طلایی رو از دست میدن و نتیجه نمی گیرن. نداشتن مدیریت زمان به دلیل مدرسه رفتن، احتمالا رفتن به کلاس های کنکوری و فعالیت های شخصی باعث میشه که وقت برای درس خوندن کم بیارن. اما خیلی از نفرات برتر کنکور تو همین سال اول رتبه شدن. پس اگه اون ها تونستن، ما هم می تونیم.

یکی از موثرترین تکنیک های 8 گام مهم رتبه های برتر برای برنامه ریزی درسی ، بلد بودن راه های افزایش ساعت مطالعه است. البته این مورد فقط مخصوص سال اولی ها نیست، بلکه شامل همه شرکت کنندگان کنکور رو شامل میشه. از حق نگذریم رعایت این تکنیک های برنامه ریزی کنکور برای همه آسون نیست. بهمین خاطر کمک گرفتن از یک کارشناس مشاوره و برنامه ریزی ضروری به نظر میرسه.

 

4. تهیه منابع درست یک اصل مهم از اصول برنامه ریزی کنکور

دیده میشه که خیلی از بچه ها به دلیل انتخاب اشتباه کتاب تست، زمان رواز دست میدن و پیشرفت قابل توجهی هم ندارن. به همین خاطر توصیه می کنیم که با تحقیق و بررسی بهترین منابع مطالعه کنکور سراسری رو پیدا و مطالعه کنید. این نکته طلایی از اصول برنامه ریزی کنکور رو به یاد داشته باشید که یک کتاب خوب رو چند بار بخونید نه چند کتاب رو یک بار.

 

 5. مطالعه با کیفیت داشته باشید

این فکر که من فقط باید زیا بخونم تا موفق بشم رو از خودتون دور کنید. درس خوندن شما زمانی ثمر بخشه که اصولی ترین راهکارهای افزایش مطالعه رو به کار ببرید نه اینکه بدون هیچ شیوه مناسبی شبانه روز سرتون تو کتاب باشه. اینکه تاچه حد تمرکز دارید، آمادگی جسمی و ذهنی تون چقدره، آیا استراحت داشتید، موقع درس خوندن استرس آزارتون میده یا نه، همگی تو کیفیت مطالعه تاثیر گذاره.

 

6. تست زیاد را در اصول برنامه ریزی کنکور خود بگنجونید

 از تاثیر فوق العاده تست زدن غافل نشید و حتما در تکنیک های برنامه ریزی کنکور خودتون داشته باشید. وقتی که تست می زنید، نه تنها دارید خودتون را محک می زنید، بلکه ذهنتون به صورت خودکار مطالب مهم رو مرو می کنه و حتی نکات تازه رو هم کشف می کنید. توی 8 گام مهم رتبه های برتر برای برنامه ریزی درسی می دونن برای هر درس چطور تست زد و مثلا روش تست زنی زیست شناسی کنکور چی هست. 

 

7. خلاصه نویسی کنید

وقتی درسی رو خوندید، نوبت به خلاصه نویسی می رسه. این کار باعث میشه که موقع مرور کردن و یا جمع بندی، نیازی نباشه که دوباره همه کتاب رو با جزئیات بخونید و وقتتون هدر بره. تو اصول برنامه ریزی درسی درست، بهترین روش صحیح خلاصه نویسی اینه که بعد از فهمیدن درس، آنچه رو که فهمیدید به زبان خودمانی یا شیوه هایی مثل خلاصه نویسی درختی، مطالب رو جمع و جور کنید.

8. کتاب های درسی اصلی رو دست کم نگیرید

درسته که خوندن متن کتاب به تنهایی نمی تونه شما را به درصد خوب یا بالا برسونه، اما یادتون نره که اصلی ترین و مرجع سوالات کنکور از همین کتابهاست. به هیچ وجه هیچ کتابی رو جایگزین کتاب اصلی نکنید. اگر می خواید 

اصول برنامه ریزی کنکور

 رو به درستی اجرا کنید، بعد از اینکه کتاب رو خوندید اونموقع تست بزنید یا از خلاصه نویسی ها یا درسنامه های دیگه استفاده کنید.

طلایی ترین تکنیک های برنامه ریزی کنکور در روزهای پایانی

 

همه تلاش ها و برنامه ریزی هایی که در طول سال انجام دادید، یک طرف و عملکرد شما تو روزهای نزدیک به کنکور یک طرف ماجراست. چند عامل میتونه باعث کاهش بازدهی مطالعتون تو روزهای آخر بشه. مثلا، بچه ها به دلیل حساسیت بالای کنکور، بدون وقفه درس می خونند و استراحت کافی ندارند. اما این روش بشدت اشتباهه و ذهن شما زمانی به درستی تجزیه و تحلیل می کنه زیاد خسته نباشه.

نکته دیگه وجود استرس بالا تو روزهای پایانیه. استرس تا حدی نه تنها مضر نیست بلکه لازمه. اما مراقب باشید که هر وقت احساس کردید که این اضطراب و نگرانی بیش از حد معموله و حتی به اینکه چرا از درس خوندن زده شدم ؟ یا فراموش می کنم رسید، یعنی زنگ خطر به صدا دراومده و این احساس مخرب حتی میتونه تو جلسه کنکور هم تمام تلاش های شما رو به باد بده.

حالا حتما می پرسید که چطور باید استرس رو از خودمون دور کنیم. اگر می خوایید 8 گام مهم رتبه های برتر برای برنامه ریزی درسی رو با موفقیت انجام بدیدف قبل از هر چیز باید بدونید که اضطراب از کجا ناشی میشه و چطور باید اون رو رفع کرد. خیلی وقتا فقط فردی که تو این حوزه تخصص داره میتونه به ما کمک کنه. مشاورین ما با تجربه بالایی که دارن در کنار شما هستند تا بهترین راهکارها رو بهتون ارائه بدن.