کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان

Image for post
Image for post

کامپوزیت دندان ماده ای خمیری شکل است که پس از فرم دادن به حالت دلخواه با تاباندن پرتو نور آبی تقویت شده سخت می گردد . پایه اصلی کامپوزیت ماده اکریلیک مایع است . در داخل این ماده اکریلیک مقداری فیلر پر می شود . این فیلرها می توانند باعث استحکام و ایجاد رنگ در کامپوزیت دندان شوند . این فیلر ها ابعاد متفاوتی دارند و بسته به اندازه آنها کامپوزیت را به ماکروفیل و میکروفیل و نانوفیل تقسیم می کنند . امروزه بهتر است که از کامپوزیتی استفاده شود که حتما خاصیت نانو را داشته باشد .

برای دریافت خدمات کامپوزیت دندان در رشت می توانید از طریق کلینیک دکتر شمس اقدام کرده بوسیله بهترین متخصصین ویزیت شده و خدمات دریافت کنید.

هرچه در صد فیلر یک کامپوزیت دندان در واحد حجم آن بیشتر باشد آن کامپوزیت مرغوب تر است .  در کامپوزیت ونیر حتما باید از کامپوزیت مرغوب استفاده شود . در صد بالای فیلر در کامپوزیت دندان مرغوب خواص بهتر زیر را به آن می دهد :

 • کاهش میزان انقباض حجمی کامپوزیت و ایجاد ثبات حجم . این مسئله بسیار مهم است . هرچه در صد انقباض یک کامپوزیت دندان بیشتر باشد از سطح دندان جدا شده و پوسیدگی در درز جدا شدگی بین کامپوزیت و دندان بوجود می آید .
 • افزایش ثبات رنگ . هرچه یک کامپوزیت در صد فیلرش بیشتر باشد ثبات رنگش بیشتر است .
 • مقاومت در برابر سایش کامپوزیت دندان فیلر بالا بیشتر است .
 • مقاومت در برابر فشار جویدن کامپوزیت فیلر بالا بیشتر است و دیرتر می شکند.
 • کاهش حباب در کامپوزیت دندان با درصد فیلر بالا

انتخاب نوع کامپوزیت

کشور سازنده کامپوزیت دندان تنها یک فاکتور از چند فاکتور مهم در انتخاب کامپوزیت است و هر کشور سازنده ای در عین اینکه می تواند کامپوزیت دندان کیفیت پایین تولید کند همچنین کامپوزیت با کیفیت بالا هم تولید نماید . این دانش و آگاهی دندانپزشک را می طلبد که کامپوزیت را بر اساس ترکیب و نه کشور سازنده انتخاب کند .

کامپوزیت دندان مرغوب گاها تا ده برابر کامپوزیت کیفیت پایین قیمت دارند. بنابراین اگر که نمی دانیم که کدام کلینیک چه کامپوزیتی را استفاده می کند شاید یکی از راحت ترین راه های تشخیص قیمت آن باشد . کلینیکی که درمان کامپوزیت ونیر با کامپوزیت دندان را به قیمت پایین انجام می دهد قطعا نمی تواند از کامپوزیت دندان با کیفیت استفاده کند . در کلینیک تخصصی دندانپزشکی دکتر شمس از مرغوب ترین و بهترین کامپوزیت دنیا برای درمان های کامپوزیتی  و پرکردن دندان استفاده می شود .

کامپوزیت ونیر زیبایی

در صورتیکه نیاز به تغییر رنگ یا فرم دندانها داشته باشیم و همچنین ترجیح دهیم که دندان تراش نخورد بهترین راه کامپوزیت ونیر است . مراحل کامپوزیت دندان بدین صورت است که ابتدا سطح دندان را آماده کرده و بر روی آن باندینگ قرار داده و سطح دندان را با یک لایه کامپوزیت دندان می پوشانیم . سپس با قلم های مخصوص ونیر کردن دندان کامپوزیت را به فرم مورد نظر که مناسب شخص است فرم می دهیم . پس از سخت کردن کامپوزیت ونیر با دستگاه لایت کیور دندان با بکارگیری توربین وفرز های الماسی پولیش کامپوزیت فرم نهایی را داده و پولیش می کنیم.

نکانی را که در کامپوزیت ونیر باید دقت شود:

 • حتما قبل از کامپوزیت ونیر کردن دندان کلیه پوسیدگی های آن حذف شود . گاها دیده شده که بر روی همان پوسیدگی های دندان کامپوزیت ونیر گذاشته می شود !
 • رنگ کامپوزیت دندان را خیلی غیر طبیعی انتخاب نکنیم .
 • ضخامت کامپوزیت زیاد نشود .
 • لبه کامپوزیت ونیر که به زیر لثه می رود بصورت شیبدار ختم شده و پله نباشد . سلامت لثه بسیار مهم است .
 • از کامپوزیت مرغوب استفاده شود .
 • هر شش ماه یک بار جهت جرمگیری و پولیش به کلینیک مراجعه نمایید .
 • از گاز زدن مواد غذایی بسیار سخت خودداری شود .
 • مسواک روزی سه مرتبه زده شود .
 • حتما بین دندان ها باز باشد تا از نخ دندان استفاده شود . در غیر این صورت دندان ها پوسیده می شوند.

چه کسی نیاز به کامپوزیت ونیر دارد؟

مشکل زیبایی دندان ها از چند مورد زیر خارج نیستند :

 • بد فرمی خود دندان
 • نامرتبی دندان ها
 • بد رنگی دندان ها

هریک از این موارد یا همه این موارد را اگر که کسی داشته باشد می تواند از درمان زیبایی کامپوزیت ونیر بهره بگیرد . دندان ها بایستی فرم طبیعی دندان را داشته و مرتب باشند . با کامپوزیت به راحتی این مسئله حل می شود . انتخاب رنگ بستگی به خواسته فرد دارد . کامپوزیت ها به رنگ های مختلفی موجود هستند . این رنگ ها از سفید مایل به کرم تا سفید خالص بلیچ برای کامپوزیت ونیر بکار برده می شود .

طول درمان

مدت زمان درمان کامپوزیت ونیر بستگی به تعداد دندان هایی دارد که قرار است این کار بر رویشان انجام گیرد . در کلینیک تخصصی دندانپزشکی دکتر شمس معمولا هر دندان بین 30 تا 45 دقیقه زمان نیاز دارد . برای اینکه طرح لبخند زیبایی به فرد ارائه شود باید دقت نمود و زمان کافی را برایش گذاشت . بطور مثال درمان کامپوزیت اصلاح لبخند کامل یک فک معمولا سه الی چهار ساعت طول کشیده و در یک روز انجام می شود .