هنوز برای قبولی در پزشکی و دندانپزشکی دیر نیست

آدمی به امید و آرزو زنده هست، مطمئنن زمانی که تصمیم میگیری که کار خاصی رو انجام بدیم، آرزویی در دل داریم و مدام با تصور کردن خودمون در اون جایگاه نهایی لذت میبریم و دوست داریم هر کاری که نیاز هست برای رسیدن به اون هدف انجام بدیم و همین شوق هست که باعث میشه بتونیم سختی های مسیر رو تحمل کنیم.

Image for post
Image for post

داستان کنکور هم دقیقا به همین شکل هست، داوطلبی نیست که آرزوی رسیدن به رشته های تاپ و دانشگاه های برتر رو نداشته باشه. اما موردی که در این بین وجود داره این هست که اکثر آدم ها فقط فکر و ذکر رسیدن به یک هدف رو دارن و زمانی که پای عمل به میان میاد دیگه اثری از اون شور و شوق  رو ندارن.

دلیلش هم این هست که مدام به نتیجه نهایی و کاپ قهرمانی فکر میکنن و حواسشون نیست که برای رسیدن به هدف مورد نظر باید از مسیری عبور کنن که چندان هم ساده نیست و اگر که ساده بود رسیدن به  اون هدف دیگه ارزش چندانی نداشت و همه میتونستن به راحتی بهش دست پیدا کنن.

 پس بیا و خوشحال باش که دنبال هدفی هستی که با وجود داشتن خواهان زیاد اما دست یابی بهش کار ساده ای نیست و کسی رو میخاد که پای کار باشه و وقتی خسته میشه و یا مانعی پیش میاد جا نزنه، اینجاست که شاعر میگه جگر شیر نداری سفر عشق مرو که در این راه بسی خون جگر باید خورد.

خب داستان دیر شروع کردن چیه! نگرانی که نتونی!

در طول روز و هفته پیام های خیلی زیادی از شما عزیزان داریم که آیا با توجه به شرایطی که داریم میتونیم موفق بشیم؟ هنوز هم برای رسیدن به فلان رشته و فلان دانشگاه شانس داریم؟

بیاید فرض کنیم که شانس خیلی کمی برای رسیدن به موفقیت دارید، آیا عقلانی هست که مسیر رو رها کنید!

یادتون باشه مهم ترین چیزی که در این بین وجود داره این هست که شما تصمیم گرفتید که کنکور بدید و این مهم ترین چیزی هست که باید به اون توجه کنید و بی جهت به دنبال تایید دیگران برای رسیدن به موفقیت نباشید و به جای فکر کردن به تصمیمات اشتباهی که تا به الان داشتید و زمان هایی که از دست دادید، کمی هم به خودتون و توانایی هایی که دارید ایمان داشته باشید و سعی کنید نقاط مثبت رو هم ببینید و یادتون باشه که شرایط برای همه ایده آل نیست و این مسیر به قدری بالا و پایین داره که اکثر داوطلب ها دچار مشکلات زیادی میشن و این جا افرادی برنده بازی خواهند بود که در مواجهه با مشکلات عکس العمل بهتری داشته باشن و تصمیمات بهتری در بازه زمانی های مختلف بگیرن.

اما با توجه به شرایط نه چندان مناسب باید چه کار کنی!

Image for post
Image for post

اول از همه یادمون باشه که شرایط بد و افکار منفی چیزی هست که به دفعات برای هر انسانی در طول زندگیش اتفاق میوفته، پس فکر نکنیم که قرار هست همه چیز گل و بلبل باشه، هیچ وقت نبوده و قرار هم نیست هیچ وقت تمام اتفاقات باب میل ما باشه، این کاملا طبیعی هست که در یک مشت تخمه خوشمزه، یدونه تلخ هم پیدا بشه.

اما مهم ترین و اصلی ترین مهارتی که باید داشته باشی این هست که در مواجهه با اتفاقات تلخ و افکار ناخوشایند، سعی کنیم در سریع ترین زمان ممکن اون رو بپذیریم و به ادامه مسیر بپردازیم. به قول یکی از اساتید رویکرد ما در مقابل این اتفاقات باید مثل جوب روانی باشه که یک برگ زرد پاییزی رو با خودش میبره، بهش نگاه کنید، اما خودتون رو بی جهت و بیش از اندازه درگیرش نکنید و سعی کنید به اندازه خودتون ازش درس بگیرید و بعد به حال خودش رهاش کنید.

و همچنین برای مقابله بهتر و موفق تر با افکار منفی و داشتن برنامه بهتر می توانید از مشاور کنکور، کنکورآباد کمک بگیرید.

اتفاقات منفی

موضوع دیگه ای که باید به اون توجه داشته باشید این هست که ذهن تکاملی ما انسان ها به شکلی هست که اگر چندین و چند اتفاقات دومینو وار مثبت برای ما بیوفته در برابر تنها یک اتفاق بد و منفی تاثیر به شدت کمتری داره، این چیزی هست که وجود داره و فقط زمانی میتونید با اون مقابله کنید که از وجودش با خبر باشید (همین الان متوجه شدید) پس یادمون باشه رویکرد ما درس گرفتن از اتفاقات منفی هست و تمرکز و توجه ویژه و اصلی ما باید در ادامه دادن به مسیر باشه و یادمون باشه که در راه رسیدن به هدف هیچ چیز دیگه ای اهمیت نداره

بهونه نیار، باشه؟

اینکه زمانی که داری آن چنان زیاد نیست و یا زمان زیادی رو از دست دادی و یا اینکه پایه ضعیفی داری و هزار تا بهانه دیگه ای که میتونی بیاری، اصلا قانع کننده نیست و از طرفی باید یادت باشه که برای این بهانه ها کسی به تو حق نمیده و از طرفی حق دادن دیگران به تو هم چیزی رو تغییر نمیده.

نکته امیدوار کننده ای که وجود داره این هست که نتیجه ای که به دست میاد توسط عملکرد ما ایجاد میشه، باید روی خودت و اقداماتی که باید انجام بدی تمرکز کنی و یادت باشه هیچ تلاشی بی نتیجه نبوده و این نتیجه بسته به کیفیتی که از خودت بروز میدی میتونه کاملا متفاوت باشه

تنها شانس تو در این مسیر خودت هستی پس با خودت مدارا کن و به جای غر زدن بیا تو بازی.

شروع فوق العاده، فرمول پیچیده ای نداره!

گوشت رو بیار جلو! اجازه بده تو رو با این واقعیت مواجه کنم که هیچ فرمول و یا تکنیک و روش خارق العاده ای برای رسیدن به موفقیت های درجه یک در کنکور سراسری وجود نداره، شما باید یک سیکل اصلی رو مدام تکرار کنی تا به درجه مطلوبی از موفقیت و تسلط روی دروس مختلف برسی.

اول از همه باید مشخص کنی که دلیل تو از حضور در این مسیر چی هست، دقیقا چه رشته و دانشگاهی دل تو رو برده و دوست داری در انتهای مسیر به چی برسی. بعد از اینکه هدف خودت رو مشخص کردی باید بری سراغ اقدام هایی که باعث میشه در مسیر درست قرار بگیری و به چیزی که میخوای نزدیک و نزدیک تر بشی.

اما یادمون باشه که هر چقدر هم لیست اقدامات رو درست تهیه کرده باشی بدون اجرا شدن فایده ای برای تو نداره و اصلی ترین ابزار تو برای اجرای اقدامات و استفاده درست از زمان داشتن یک برنامه ریزی اصولی و استاندارد هست. 

داشتن برنامه ریزی بهت این امکان رو میده که از سردرگمی و ابهام دربیای و بتونی با تمرکز صد در صدی به سمت چیزی که میخوای حرکت کنی، این کار باعث میشه تمام تلاش شما در یک مسیر باشه و این یعنی تو در نزدیک ترین زمان ممکن به هدفت قرار داری

در این بین اما داشتن منابع مطالعاتی مهندسی شده و با کیفیت و همین طور شرکت در آزمون های آنلاین میتونه تکمیل کننده مسیر باشه. باز هم تاکید داریم که قرار نیست با وجود رعایت تمام این موارد مسیر ساده باشه، مطمئنن با دشواری های رو به رو خواهی شد و شکست هایی هم تجربه میکنی، اما یادمون باشه رسیدن به موفقیت یعنی گذر از شکست های مختلف و درس گرفتن و ادامه دادن.