موقعیت شغلی و درآمدی پزشکان در کشور ترکیه

یک پزشک در کشور ترکیه با مهارتی که کسب می‌کند به بازیابی سلامتی شخص بیمار کمک می‌کند که با مطالعه دقیق بدن بیمار و عوامل محیطی مؤثر بر آن به خوبی به علائم، بیماری‌ها و کمبود پی می‌برد و با توجه به نتیجۀ عکس، آزمایش‌ها و علائم بالینی، بیماری را تشخیص و به برنامۀ درمانی بیمار می‌پردازد.

این برنامه می‌تواند شامل تجویز داروهای شیمیایی، جراحی، تمرینات بدنی و پرتو درمانی باشد و اگر نتیجه‌ای حاصل نشود بیمار را به پزشک متخصص ارجاع می‌دهد و محدودۀ کار پزشکان بسته به توع دارویی که به بیمار می‌دهند، متفاوت است.

در کشور ترکیه نیمی از پزشکان به عنوان جراح و متخصص در بیمارستان خدمت می‌کنند و برای هر رشته‌ای هم گرایش و زیرگروه  وجود دارد بطوریکه یک دانشجوی پزشکی می‌تواند متخصص جراحی مغز و اعصاب را به گرایش فوق تخصص جراحی مغز و اعصاب کودکان تبدیل کند. نیمی از پزشکان یک بیمارستان هم پزشکان عمومی هستند که در سطح اول مواجهه با بیماران هستند و با بررسی و تشخیص بیماری به درمان می‌پردازند و در صورت مشاهده علائم خاصی، بیمار را به پزشک متخصص ارجاع می‌دهند. پزشک عمومی هم می‌تواند در گرایش‌های  مختلف مانند پزشک زنان، متخصص اطفال و زنان و زایمان و… باشند.

بعضی از دانشجویان پزشکی علاقه مند که در مسیرهای پژوهشی در دانشگاه قرار گیرند و به آموزش و تحقیق بپردازند یا تعدادی از آن‌ها مایلند در یک زمینۀ خاص مانند سرطان سینه، اختلالات عصبی و… تحقیق و بررسی داشته باشند.
افرادی که در سال ششم پزشکی در بیمارستان کار می‌کنند اگر ساکن کشور ترکیه باشند به عنوان یک کارورز و پزشک معمولی حقوق دریافت می‌کنند و اگر بخواهند می‌توانند در رشته‌های مختلف چون بیهوشی، قلب و… تخصص بگیرند.

فرصت‌های زیادی برای اشتغال پزشکان وجود دارد بعضی از آنها در مراکز پزشکی و درمانگاه‌ها مشغول می‌شوند و تعدادی از آن‌ها در بیمارستان‌های دولتی و یا خصوصی که نیاز داشته باشند، کار می‌کنند و یا در مطب خودشان فعالیت دارند و در کل پزشکان در ترکیه زیاد کار می‌کنند و باید بطور مداوم بیمار خودشان را تحت نظر داشته باشند و وظیفۀ آن‌ها در پزشک خانواده برای طبابت، تنظیم پرونده‌های پزشکی بیمار و به روز رسانی آنها سنگین است.

پزشک ساعات زیادی را برای دیدن بیمار در مطب و بیمارستان و کلینیک، انجام تست‌ها و تحلیل آنها، تجویز دارو و یا معالجه، یادداشت کردن وضعیت بیمار و مشاوره به بیمار برای حفظ سلامتی صرف می‌کند. پزشکی که جراح است دو تا سه روز را بطور کامل در مطب کار می‌کند و دو تا سه روز را هم در بیمارستان جراحی می‌کند و در موقع اضطراری باید در دسترس باشد.

ساعات کار پزشکان در ترکیه و بلکه در هر کشوری زیاد است ولی در آمد خوبی هم دارند یک روانپزشک در ترکیه سالانه 214 هزار دلار درآمد دارد یک جراح مغز و اعصاب که شغل مهم‌تر و سنگین‌تری دارد 423 هزار دلار در سال کسب درآمد می‌کند و یا درآمد یک جراح عمومی در سال 266 هزار دلار است. پزشک متخصص کودکان و پزشک عمومی در سال 143 هزار دلار در آمد دارد.

جهت تحصیل پزشکی در ترکیه می توانید از این لینک اقدام کنید.

شرایط درمانی کشور ترکیه همانند ایران است که پزشک بطور مداوم به ارائه خدمات درمانی می‌پردازد و بیکاری برای این قشر مفهومی ندارد و هر پزشکی در ترکیه هم سعی می‌کند تا با دانش، دلسوزی و درک و آمادگی کافی به بیماران کمک نماید.
معمولاً دوره‌های پزشکی جدا از هزینه‌های آن، وقت و عمر زیادی از یک فرد می‌گیرد بنابراین یک پزشک تلاش می‌کند تا طبق پروتکل‌های پزشکی هم خدمت اجتماعی‌اش را به نحو احسن انجام دهد و هم به زندگی شخصی خود سر و سامانی بدهد.

وقتی از دانشگاه‌های پزشکی ترکیه فارغ التحصیل می‌شوید برای کار در این کشور بهتر است چند زبانه باشید و علاوه بر تسلط به زبان انگلیسی به زبان ترکی استانبولی و سایر زبانهای منطقه هم آشنا باشید تا بتوانید با مردم ترکیه و یا با مهاجرینی که برای درمان به بخش‌های درمانی ترکیه مراجعه می‌کنند ارتباط خوبی برقرار کنید.