مشخصات سیستم صوتی خانگی: امپدانس، حساسیت و سایر مشخصات فنی

Image for post
Image for post

در قسمتی از خرید کردن خود احتمالاً می شنوید که مطابقت دادن اسپیکرها با گیرنده یا آمپلی فایر مهم است. این موضوع دو جنبه دارد. اول اینکه باید مطمئن شوید از منظر فنی، آمپلی فایر شما قادر به کنترل مؤثر و ایمن اسپیکرها باشد. جنبه‌ی دیگر آن این است که گیرنده یا آمپلی فایر (برای سادگی از این به بعد فقط از کلمه‌ی آمپلی استفاده می کنیم) همراه با اسپیکرتان چطور صدا را پخش می کنند. حالا به سراغ بخش فنی برویم.

امپدانس اسپیکر

اسپیکرها یک مشخصه‌ی الکتریکی به نام امپدانس دارند که بر حسب اهم اندازه گیری می شود. امپدانس را مقاومتی تصور کنید که اسپیکرهای شما در برابر سیگنال الکتریکی ارسالی از سمت آمپلی بروز می دهند. با اینکه ممکن است این مقاومت نامطلوب به نظر برسد، اما در حقیقت بسیار مهم است. آمپلی فایر باید در برابر پاوری که ارسال می کند با مقاومت روبرو شود، در غیر این صورت آنقدر پاور می فرستد که از کار می افتد. بیشتر گیرنده ها و آمپلی فایرهای مشهور به خوبی تا 8 اهم «بار» را هدایت می کنند.

بسیاری از اسپیکرهای محبوب نیز 8 اهمی هستند. اگر یک اسپیکر با امپدانس پایین (4 یا 2 اهم) را با آمپلی فایری که توان لازم برای انجام کار را ندارد استفاده کنید، احتمالاً به مشکل بر می خورید. اگر به دنبال اسپیکر 4 اهم هستید بدانید که برای انتقال سالم صدای اسپیکر بدون اینکه آمپلی و اسپیکر را به خطر بیندازید، به آمپلی قدرتمندی احتیاج خواهید داشت. اگر برخی اسپیکرهایی که می بینید در رده‌ی 6 اهم دسته بندی شده اند، باید بدانید که برای رساندن آنها به ولوم مورد نظرتان نیازمند پاور بیشتری هستید. اگر آمپلی قدرتمندی دارید، بعید است به مشکل بخورید مگر اینکه از چند اسپیکر 6 اهم با ولوم بالا به یکباره استفاده کنید. در این صورت ممکن است گیرنده‌ی شما دچار قطعی شده و به اسپیکرهایتان آسیب وارد شود.

برای مشاهده انواع اسپیکر و آمپلی فایر و خرید سیستم صوتی در تهران همین حالا به این لینک بروید و مشخصات محصولات مختلف را با یکدیگر مقایسه نمایید.

طبیعتاً این سوال پیش می آید که آمپلی شما (یا مدلی از آمپلی که قرار است بخرید) چقدر قدرت دارد. شاید تصور کنید آمپلی شما به ازای هر کانال 100 وات خروجی دارد. در این صورت حتماً تعجب می کنید اگر بدانید سازندگان وسایل الکترونیکی اغلب برای اینکه توان محصولات خود را بهتر جلوه دهند کمی پیازداغ ماجرا را زیاد می کنند و به همین علت شما با توانی کمتر از آنچه تصور می کنید، سر و کار دارید. نگران نباشید، اگر آمپلی شما قبلاً با اسپیکرهای 8 اهم صدای خوبی داشته است، در آینده هم همین گونه خواهد بود.

فقط در صورتی که با اسپیکر امپدانس پایین کار می کنید لازم است بدانید توان آمپلی شما واقعاً چقدر است. اگر از اسپیکرهای 8 اهم استفاده می کنید احتمالاً هر نوع آمپلی فایری جوابگوی نیاز شما خواهد بود. در مورد بیش از حد بودن پاور هم نگران نباشید، به ندرت پیش می آید که اسپیکرها به علت بالا بودن توان آمپلی آسیب ببینند. اغلب اوقات پیش از اینکه آسیبی به اسپیکر برسد گوش افراد متوجه زیاد بودن ولوم می شود.

حساسیت اسپیکر

مشخصه‌ی دیگری که ممکن است هنگام بررسی ویژگی های اسپیکر با آن برخورد کنید «حساسیت» است. به زبان ساده، حساسیت به این اشاره دارد که بلندی صدای اسپیکر به ازای یک وات چقدر است. اسپیکرهایی که حساسیت پایینی دارند برای ولوم های بالا به پاور بیشتری احتیاج دارند. برعکس این موضوع درباره‌ی اسپیکرهای حساسیت بالا صادق است. به بیان کلی، اینطور تصور کنید که اسپیکری با حساسیت بین 80 تا 88 دسی بل بر وات در سمت پایین طیف و 89 تا 100 دسی بل بر وات در سمت بالای طیف قرار می گیرد.

همچنین نکته‌ی تأثیرگذار دیگری در رابطه با ویژگی های صدا وجود دارد که باید هنگام انتخاب اسپیکر و آمپلی فایر به آن توجه کنید. احتمالاً شنیده اید که برخی اسپیکرها را «زنده» (با تأکید بر صدای زیر)، «آرام» یا «نیرومند» توصیف می کنند. آمپلی فایرها هم مثل اسپیکرها ویژگی های صوتی خاصی را به نمایش می گذارند. می توانید تصور کنید اسپیکری که صدای آن را زنده توصیف می کنند با گیرنده ای که آن نیز به زنده بودن مشهور است، اگر در کنار هم قرار گیرند صدای زنده ای ایجاد می کنند که شاید مورد پسندتان نباشد (یا شاید هم باشد).

با این حال وقتی یک اسپیکر زنده با یک آمپلی که به صدای ملایم مشهور است ترکیب شود، صدای آن ملایم تر شده و شاید بیشتر با سلیقه‌ی شما سازگار باشد. می توانید ترکیب های مختلف این دو را برای خودتان تصور کنید. این عامل هم برای خرید آمپلی جدید و هم برای کسانی که آمپلی دارند و می خواهند اسپیکر مناسب آن را پیدا کنند، اهمیت دارد.

اگر در این باره یا هر مورد دیگری راجع به اسپیکرها، آمپلی فایرها و سیستم های صوتی سوالی دارید، در هر زمان می توانید با کارشناسان سونی شهراد مشورت کرده و ابهامات خود را برطرف نمایید.