مزایا و معایب لمینت

مزایای لمینت سرامیکی دندان

Image for post
Image for post

مزیت شماره 1: درخشش دندان و لبخند سفید همیشگی

نوشیدن قهوه، خوردن غذاهای رنگدار و یا کشیدن سیگار، به مرور زمان و طی سال ها بر روی رنگدانه دندان شما تاثیر گذاشته و باعث ایجاد لکه های نامطلوب زرد یا قهوه ای بر روی دندان می شوند. روشهای خانگی سفید کردن دندان و یا انجام جرم گیری و بلیچینگ توسط دندانپزشک، درمان هایی برای پاکسازی جرم، بازسازی و سفید کردن مینای دندان می باشد. البته توجه داشته باشید که تغییر رنگ دندان شما به مرور زمان، موضوعی اجتناب ناپذیر است.
اما اگر به دنبال یک راه ساده برای درخشش لبخند خود و ماندگاری سفیدی دندان های خود هستید، انجام لمینت سرامیکی دندان، راهی مناسب برای شماست. به نقل از موسسه ملی بهداشت (NIH) ،ونیرهای سرامیکی دندان، مقاومت زیادی در برابر رنگ پذیری دارد. بنابراین شما دیگر مجبور به داشتن نگرانی در مورد تغییر رنگ دندان های خود نیستید.

مزیت شماره 2: رفع ایرادات جزئی زیبایی دندان

اغلب اوقات دندانپزشک پس از بررسی و معاینه دهان و دندان شما، برای رفع مشکلات اساسی بی نظمی دندان ها، قرارگیری دندان در موقعیت مناسب، اصلاح شکل ساختاری و ناهنجاری های فک به شما توصیه کرده است که تحت درمان ارتودنسی و بریس های دندانی و یا جراحی فک قرار بگیرید. اما در نظر داشته باشید که انجام این درمان ها مستلزم صرف زمان زیاد و هزینه های گزاف می باشد.
امروزه با روش های نوین دندانپزشکی زیبایی، ایرادات جزئی زیبایی دندان مانند: فاصله بین دندانها (دیاستما)، شکستگی های جزئی و لکه های تیره ایجاد شده روی دندان به کمک ونیرهای دندانی قابل درمان است. توجه داشته باشید که این روکش ها هرگز نمی توانند مشکلات اساسی شکل و ساختار دندان و دهان شما را پوشش دهند، پس ممکن است دندانپزشک به شما توصیه کند، جهت بررسی بیشتر به متخصص ارتودنسی نیز مراجعه کنید. اما اگر دندانپزشک معالج، تشخیص می دهد که شما کاندیدای مناسبی برای انجام لمینت سرامیکی و یا ونیر کامپوزیت دندان هستید، پس بهتر است هرچه سریعتر اقدام کنید.

مزیت شماره3: بازسازی مینای آسیب دیده‌ی دندان

اگرچه مینای طبیعی دندان شما بسیار قوی و مستحکم است، اما باز هم امکان آسیب آن وجود دارد. شاید هرگز به این موضوع دقت نکرده باشید که شما با مسواک زدن بیش از حد دندان، خوردن غذا و نوشیدنی های اسیدی، به مینای دندان خود آسیب می‌زنید. علاوه بر این اسید معده در افرادی که دچار بیماری رفلاکس معده هستند به مینای دندان آسیب می زند. این موضوع موجب نگرانی از بابت سلامت دهان و دندان خواهد بود. البته خوشبختانه مینای آسیب دیده ی دندان قابل بازسازی است. به گفته ی آکادمی دندانپزشکی زیبایی آمریکا، ونیرهای دندانی یک درمان عالی برای آسیب و فرسایش مینای دندان و بازسازی زیبایی طبیعی دندان می باشد.

معایب لمینت سرامیکی دندان

ایراد شماره 1: هزینه ‌ی بالا

هزینه ی انجام لمینت دندان بر اساس وضعیت دندان های شما، مهارت دندانپزشک متخصص معالج و تعداد دندان هایی که تحت درمان قرار دارند، کیفیت مواد به کار رفته در ونیرهای دندانی متفاوت است. با این وجود، نکته غیر قابل انکار در مورد لمینت سرامیکی دندان، هزینه ی بالای این درمان است.

برای دریافت خدمات لمینت دندان در رشت با مناسبترین هزینه می توانید به وبسایت دکتر شمس مراجعه کرده و راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

ایراد شماره 2: افزایش حساسیت

برخی از افراد پس از انجام لمینت سرامیکی دندان، دچار حساسیت های دندانی می شوند. اگر شما تحت این درمان قرار گرفته اید، ممکن است برای چند روز ، دندان هایتان به دمای سرد و گرم حساسیت نشان دهد. البته این وضعیت معمولا موقتی بوده و جای نگرانی نیست. در این دوره شما می توانید با استفاده از دهانشویه و خمیر دندان مخصوص، درد و حساسیت دندان های خود را کاهش دهید.

ایراد شماره 3: بازگشت ناپذیری درمان

قبل از انجام لمینت دندان بهتر است توجه داشته باشید که ونیرهای دندانی دائمی بوده و وضعیت و شکل اولیه دندان های شما غیر قابل بازگشت است. چرا که دندانپزشک معالج، قبل از نصب ونیرهای دندانی، برای ایجاد استحکام و چسبندگی لازم، مجبور به انجام تغییرات جزئی در ساختار طبیعی دندان بوده و لایه نازکی از مینای دندان را می تراشد.

کلام آخر

به عنوان سخن آخر در نظر داشته باشید که ونیرهای دندانی یک راه عالی برای پنهان کردن معایب جزئی زیبایی دندان ها، تیرگی و تغییر رنگ دندان و اصلاح طرح لبخند می باشد. اما قبل از اقدام، سنجیدن مزایا و معایب هر درمانی، حائز اهمیت است از این رو بهتر است برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با دندانپزشک معالج خود نیز مشورت کنید.