محتوای تکراری چه مشکلاتی را تولید می کنند؟

محتوای تکراری زمانی رخ می دهد که از یک مطلب بیش از یک بار در سایت خود منتشر کنیم و وقتی این مساله رخ می دهد؛ ما برای موتورهای جستجو یک چالش را ایجاد می کنیم و آنها نمی توانند تشخیص بدهند که کدام را در نتیجه جستجو بیاورند. در واقع آن ها نمی توانند تصمیم بگیرند که کدام نسخه، مرتبط به آن کوئری می باشد که کاربر سرچ کرده است.

تجربه کاربری خوب و آموزش تولید محتوا سایت مهمترین فاکتوری است که برای گوگل مهم می باشد. از این رو همیشه به دنبال نمایش نسخه اصلی می باشد و اگر Duplicate Content داشته باشید؛ تاثیر منفی بر روی رنک شما می گذارد.

در ادامه این آموزش سئو جذاب به بیان مشکلاتی که تولید محتوای تکراری ایجاد می کند می پردازیم و در پایان راه حل های مناسب برای رفع آن ها را مشخص می سازیم.

محتوای تکراری چه مشکلاتی را تولید می کنند؟

این مسائل را از دیدگاه ها و زاویه های مختلفی بررسی می کنیم.

۱- موتورهای جستجو

  • انواع موتورهای جستجو، در مورد رتبه بندی محتواها، نمی دانند کدام نسخه از محتوا را باید به کوئری سرچ شده ربط بدهند.
  • آن ها در خصوص نمایش و عدم نمایش محتواهای تکرای گیج می شوند. (نمی دانند کدام را حذف و یا کدام را نمایش بدهند)
  • موتورهای جستجو در خصوص اختصاص لینک، انکرتکست (فالو، نوفالو) نمی توانند تصمیم بگیرند که؛ به کدام صفحه آن را اختصاص بدهند.

۲- مدیران و صاحبان سایت ها

محتوای تکراری در سایت باعث به وجود آمدن مسائلی همچون: افت و از دست دادن ترافیک، کاهش رتبه سایت در صفحات جستجو می شود. دلایل زیر باعث به وجود آمدن این مشکلات می شوند:

  • همانطور که گفتیم بهترین و کامل ترین نسخه از یک محتوا برای کاربر نمایش داده می شود و از این رو آنها مجبور می شوند یکی را برای نمایش انتخاب کنند. پس همین مساله باعث می شود که بازدید از سایت و صفحه تان کاهش یابد.
  • سیستم لینک دهی مختل می شود چرا که؛ وب سایت ها نمی توانند تشخیص بدهند یک لینک را باید به کدام صفحه، ربط بدهند و مهمترین اصول سئو یعنی لینک سازی از بین می رود.

روش های حل مشکل محتوای تکراری کدام هستند؟

برای حل مشکل محتوای تکراری باید برای موتورهای جستجو مشخص کنید که کدام لینک اصلی است و به این روش به اصطلاح Canonicalized می گویند. با استفاده از روش Redirect 301 می توانید به آدرس صحیح لینک بدهید و این کار با استفاده از تگ rel=canonical انجام می شود.

Redirect 301

بهترین روش ریدایرکت ۳۰۱ است؛ یعنی کاربر از صفحه با محتوای تکراری به صفحه اصلی انتقال داده می شود. دراین حالت می توانید یبن چند صفحه با رتبه بندی های مختلف یک ارتباط ایجاد کنید و همچنین duplicate content را نیز می توان حذف نمود. مهمترین نکته این است که حتی می توان رتبه را نیز افزایش داد.

به کاربردن تگ Canonical

با نوشتن و به کاربردن تگ rel=canonical که مانند ریدایرکت ۳۰۱ روشی موثر می باشد؛ می توانید این مشکل را حل کنید. کد را می توانید در بخش head کد نویسی html تایپ کنید. مانند کد زیر:
برای اجرای این ساختار زمان زیادی لازم نمی باشد. این کد نویسی به ربات ها می گوید از این به بعد در هنگام بارگذاری این صفحه، کاربر به آدرس انتقال داده شود.

با کوچکترین غلط املایی، حروف کوچک و بزرگ نوشتن یک کاراکتر در آدرس، ربات های گوگل آنها را یک آدرس در نظر می گیرد و منجر به ایجاد مقاله یا پست تکراری می شود.

در مثال بالا تنها تفاوت بین حروف کوچک و بزرگ S , D می باشد. هر کدام یک آدرس جدا می روند ولی محتوا یکسان می باشد برای حل مساله rel کنونیکال را در صفحه دوم و سوم می گذاریم که به آدرس صفحه اول اشاره می کنند.

به کاربردن Follow , no-index

با نو ایندکس کردن یک صفحه از ربات ها دسترسی کرال و بازدید آن صفحه، را می گیریم. توضیح دقیق تر آن این می شود که به موتورهای جستجو می گوییم که می تواند لینک های آن پیج را کرال کند؛ اما حق ایندکس نمودن شان را ندارد.
استفاده از گوگل وبمستر

با استفاده از این ابزار مدیریتی، می توانیم دامنه خود و تعداد پارامترهای url را تنظیم کنیم. همان طور که از نام اش مشخص می باشد؛ تنها برای موتور جستجوی گوگل کار می کند و تاثیری بر روی بینگ و دیگر سرچ اینجین ها ندارد. با این کار برای گوگل مشخص می کنیم که این صفحه را با www باز کند یا بدون آن.

سخن آخر

متوجه شدید که داشتن Duplicate Content در سایت، تاثیر منفی بر روی رتبه سایت دارد و در صورتی که همچین موردی برای تان پیش آمد؛ می توانید به راحتی با استفاده از راهکارهای بالا مساله را حل کنید.