طراحی لبخند – با انواع روش‌های طراحی لبخند بیشتر آشنا شوید

لبخند بی‌نقص، جذاب‌ترین ویژگی صورت ماست. این لبخند به شما کمک می‌کند تا در ملاقات‌های اجتماعی، شخصی و کاری بهترین تاثیر را از خود در ذهن مخاطب به‌جا بگذارید.
اما همه‌ی ما آنقدر خوش‌شانس نیستیم که لبخندی بی‌نقص برای جلب توجه دیگران داشته باشیم و درست در اینجاست که روش‌های درمانی طراحی لبخند به کمک ما می‌آیند.
یافته‌های پژوهشی که اخیراً انجام شده است نشان می‌دهند که:

  • بیش از ۷۵% مردم اعتمادبه‌نفس خندیدن در عکس را ندارد.
  • بیش از ۴۵% مردم، دیگران را بر اساس ظاهر لبخندشان ارزیابی می‌کنند.
  • بیش از ۷۵% مردم فکر می‌کنند که داشتن لبخندی زیبا به آن‌ها کمک می‌کند تا رشد روحی داشته باشند.
  • بیش از ۶۵% مردم فکر می‌کنند که داشتن لبخندی جذاب به آن‌ها کمک می‌کند تا سالم‌تر و شادتر باشند.

اگر هنگام خندیدن احساس خجالت و شرمندگی می‌کنید… اگر می‌خواهید ظاهر لب‌ها با فک‌هایتان را برای زیباتر کردن لبخندتان تغییر دهید… پس زمان آن رسیده که به بازسازی لبخندتان فکر کنید.

بازسازی لبخند یعنی چه؟

بازسازی لبخند که به آن جوان‌سازی لبخند هم می‌گویند، فرایند تغییر ظاهر لبخند در مدت‌زمانی بسیار کوتاه است. این فرایند با مشاوره با دندان‌پزشک شروع می‌شود که در آن بیمار نگرانی‌ها و خواسته‌هایش را بیان می‌کند. این جلسه مشاوره به دندانپزشک و بیمار این فرصت را می‌دهد تا بتوانند همراه با یکدیگر تصمیم بگیرند که چه گزینه‌های درمانی را انتخاب کنند و چه نتیجه‌ای به دست خواهد آمد تا بیمار به ظاهر دلخواهش برسد. دندان‌پزشک با استفاده از روش‌های درمانی طراحی لبخند لبخندتان را آن‌طور که می‌خواهید اصلاح می‌کند.

طراحی لبخند چیست؟

طراحی لبخند مجموعه‌ای از روش‌ها در دندان‌پزشکی زیبایی است که به‌صورت هنرمندانه لبخندهایی طبیعی خلق می‌کند و آن‌ها را اصلاح می‌کند. طراحی‌ لبخند، بدون توجه به وضعیت فعلی دندان‌های شما برای ترمیم ظاهری که از آن ناراضی هستید یا به دلیل افزایش سن یا تصادف آسیب دیده است معجزه می‌کنند.

طراحی لبخند چه چیزهایی را اصلاح می‌کند؟

دندان‌پزشک زیبایی با استفاده از روش‌های درمانی طراحی لبخند می‌تواند ویژگی‌های متعدد دندان‌ها و لبخند را اصلاح کند. این موارد در اولین ملاقات شما با دندان‌پزشک برای بازسازی لبخند مطرح می‌شود. موارد زیر، برخی مشکلات رایج هستند که زیبایی لبخند شما را تحت تاثیر قرار می‌دهند:

۱. دندان‌های کج

داشتن دندان‌های صاف و هم‌راستا تأثیر زیادی بر زیبایی لبخند دارد. اما همه از این نعمت برخوردار نیستند. دندان‌های اکثر مردم در یک ردیف منظم قرار ندارند که موجب خجالت‌زدگی آن‌ها می‌شود. به دندان‌هایی که چرخیده‌اند، روی هم قرار گرفته‌اند و متراکم هستند معمولاً دندان‌های کج می‌گوییم. در اکثر موارد، دندان‌های جلوی پایینی این‌گونه هستند. آن‌ها را می‌توان با استفاده از بریس (نامرئی یا معمولی) به‌خوبی هم‌راستا و صاف کرد. برای اینکه زودتر به نتیجه برسد شاید دندان‌پزشک استفاده از ونیرپرسلن را توصیه کند.

۲. دندان‌های شکسته یا لب‌پر شده

بسته به‌شدت آسیب می‌توان آن‌ها را با روش‌های مختلفی مثل تاج‌های پرسلن، باندینگ، ونیرهای پرسلن و غیره ترمیم کرد.

۳. دندان‌های ازدست‌رفته

داشتن دندان ازدست‌رفته بدترین شکل نقص لبخند است. این اتفاق ممکن است در اثر نادیده گرفتن بهداشت یا تصادف بیفتد. فواصل خالی در قوس دهان را می‌توان با استفاده از ایمپلنت یا بریج پر کرد.

۴. هم‌راستایی و فاصله

فاصله بین دندان‌های برخی مردم بیشتر است. این فواصل علی‌رغم اینکه ظاهر خوبی ندارند موجب بروز مشکلات کاربردی می‌شوند. این فواصل را می‌توان با استفاده از ونیرها، تکنیک‌های باندینگ رزین کامپوزیت و بریس‌های نامرئی کاهش داد.

۵. لبخند لثه‌ای

این مشکل را می‌توان با کانتورینگ لیزری لثه برطرف کرد. اگر از رنگ دندان‌هایتان راضی نیستید یا اگر دندان‌هایتان لک شده می‌توان این مشکل را با جرمگیری یا سفید کردن دندان‌ها (بلیچینگ) برطرف کرد.

۶. لب‌ها، گونه‌ها و لبخند پرتر

صورتی که از شکل افتاده یا پیر شده را می‌توان با روش‌های خاصی مثل ارتودنسی و جراحی دهان و فک و صورت زیباتر کرد. به یاد داشته باشید هنگام انجام ارتودنسی حتماً بهداشت دهان در هنگام ارتودنسی را رعایت کنید.

۷. بافت دندان‌ها

دندان‌پزشک برای اینکه دندان‌ها را زنانه‌تر یا مردانه‌تر کند احتمالاً به شما پیشنهاد خواهد داد تا از ونیر یا تاج استفاده کنید.

دندان‌پزشک برای طراحی زیبایی لبخند چه اقداماتی انجام می‌دهد؟

دندان‌پزشکان از روش‌های مختلفی برای اصلاح طرح لبخند استفاده می‌کنند. یکی از این روش‌ها ریکانتورینگ دندان است تا لبخند فرد متقارن‌تر شود. ممکن است دندان‌پزشک تاج‌های قدیمی را که به دلیل تغییر لثه‌ها، فلز زیرشان مشخص شده با تاج‌های پرسلن نوع جدید که ساختار فلزی ندارند تعویض کند.
در اکثر موارد، دندان‌پزشکان از دندان‌های بیمار قالب‌گیری کرده و مدل‌هایی می‌سازند. بعداً تغییرات با موم روی مدل‌ها اعمال می‌شود. وقتی مدل‌ها کاملاً ساخته شدند، همراه با بیماران ارزیابی می‌شوند تا مشخص شود که تغییرات حاصله مطلوب آن‌ها هست یا نه.

طراحی لبخند در رشت
دندان‌پزشک برای تغییر کانتور یا رنگ دندان‌ها ممکن است استفاده از ونیرهای پرسلن را پیشنهاد دهد که در نهایت شما به آنچه دوست دارید خواهید رسید. پس از آن دندان‌پزشک خط لثه را بررسی می‌کند تا بفهمد که لازم است تغییراتی در آن ایجاد کند تا لبخند ظاهری متقارن داشته باشد یا خیر.
اگر دندانی خراب شده باشد یا اگر باید کشیده شود، دندان‌پزشک پیشنهاد ایمپلنت را خواهد داد. انتخاب روش ایمپلنت برای سلامت دندان‌ها در آینده بهتر است. ایمپلنت‌ها عمر بیشتری نسبت به روش‌های درمانی دیگر دارند.
برنامه درمانی زیبایی شامل روش‌های ترمیمی متعددی است. موارد زیر روش‌هایی است که دندان‌پزشکان برای زیباتر کردن لبخند شما به کار می‌گیرند:

۱. استفاده از مواد همرنگ دندان برای پر کردن

دندان‌پزشک برای پر کردن خلأ ناشی از پوسیدگی در دندان از مواد دارای رنگ طبیعی استفاده می‌کند. قبل از قرار دادن مواد، دندان‌پزشک قسمت خراب دندان را می‌تراشد. رزین و اینله و آنله پرسلن که در آزمایشگاه ساخته شده از جمله موادی هستند که برای پر کردن دندان به کار می‌روند.

۲. سفید کردن دندان

دندان‌های ما دلایل زیادی از جمله نوشیدن قهوه، سیگار کشیدن و غیره لک می‌شوند. حتی افزایش سن هم موجب تغییر رنگ دندان‌ها می‌شود. سفید کردن دندان، روشی است که در آن رنگ دندان‌ها بازیابی می‌شود تا دوباره روشن و درخشان شوند. این کار به دو صورت انجام می‌گیرد: بلیچ در منزل یا بلیچ در مطب دندان‌پزشک. دندان‌پزشک بر اساس بودجه شما و عوامل دیگر، روش مناسب را برایتان انتخاب می‌کند.

۳. ونیرها

ونیرها، پوسته‌های همرنگ دندان هستند که به بخش جلویی دندان متصل می‌شوند. آن‌ها معمولاً با موادی مثل سرامیک، کامپوزیت رزین یا پرسلن برای هر فرد به‌طور اختصاصی ساخته می‌شوند. از آن‌ها می‌توان برایپر کردن فواصل بین دندانی پنهان کردن لک دندان‌ها و دندان‌های بدشکل یا کج استفاده کرد.

۴. بریس

بریس یکی از بهترین و پایدارترین روش‌ها برای مرتب کردن دندان‌های کج یا متراکم است. با گذشت زمان، بریس‌ها کوچک‌تر و نامشخص‌تر شده‌اند. اگر هنوز هم نگران مشخص شدن بریس در دهانتان هستید می‌توانید الاینرهای شفاف را امتحان کنید که ظریف‌تر هستند و با رنگ دندان‌هایتان همخوانی دارند.

۵. شکل دادن به دندان

دندان‌پزشک با کانتورینگ مینای دندان (لایه خارجی دندان)، دندان‌های شما را شکل می‌دهد. این روش وقتی استفاده می‌شود که دندان‌ها کمی متراکم، ناهمسطح یا خیلی بلند باشند. با این کار، ظاهر دندان‌ها بهتر می‌شود.

۶. تاج‌ها

اگر دندان‌هایتان به تغییر بیشتری نیاز داشته باشند، تاج بهترین گزینه است. وقتی استفاده از ونیر و شکل دادن به دندان نتیجه دلخواه را حاصل نکند، دندان‌پزشک گزینه تاج را انتخاب خواهد کرد. در این روش، قسمت خارجی تاج برداشته می‌شود و تاج ساخته شده برای دندان فرد جایگزین آن می‌شود.

۷. طول دندان

دندان‌های کوتاه هنگام خندیدن ظاهر خوبی ندارند. روش‌های کمی بلندتر کردن دندان‌ها عبارتند از: شکل دادن، بلند کردن دو دندان جلو، کامپوزیت باندینگ، ونیر پرسلن و غیره. دندان‌هایی که بلند می‌شوند بر ظاهر کل صورت هم تأثیر می‌گذارند. مثلاً دندان‌های بلند، مربع و درست شکل داده‌شده، صورت‌های گرد را لاغرتر نشان می‌دهند.

۸. تناسب دندان

یک لبخند دل‌نشین دارای دو دندان جلو با نسبت‌های صحیح است. این نسبت، طول و عرض دندان‌های دیگر را هم تعیین می‌کند. از منظر زیبایی‌شناسی، این لبخند متعادل‌تر و بی‌نقص‌تر است.

۹. تغییر رنگ لثه

لثه‌های زیبا معمولاً صورتی‌رنگ هستند. اما لثه‌های برخی افراد قهوه‌ای، قهوه‌ای تیره و مشکی‌رنگ است که زیبا نیست. تیرگی لثه در اثر وجود رنگ‌دانه‌های ملانین است. با استفاده از آخرین تکنولوژی‌ها و پیشرفت‌ها می‌توان با لیزر رنگ‌دانه‌های مشکی را از بین برد.

۱۰. ریکانتورینگ لثه

در بین عوامل بازسازی لبخند، بسیار اهمیت دارد که اندازه و شکل دندان‌ها در تناسب با لثه‌ها باشد. در غیر این صورت، لبخند چندان زیبا نخواهد بود. این روش به‌خصوص برای کسانی که لثه‌هایشان خیلی بلند است مناسب است. این روش زیبایی خط لثه ناهمسطح را ترمیم می‌کند.