شرایط شرکت در دانشگاه مجازی

دانشگاه های مجازی همانطور که از نام آنها پیداست با استفاده از کامپیوتر، اینترنت، سی‌دی، نشریه‌های الکترونیکی، خبرنامه‌های مجازی و … صورت می‌گیرد و کلاس ها بصورت حضوری برگزار نمیگردد. شرکت در این نوع دانشگاه وابسته به زمان و مکان نیست و در هر زمان و مکانی میتوانید در این نوع دانشگاه ها شرکت کنید.

در این روش تدریس، امکان پرسش از استاد نیز وجود دارد. برای پرسش از استاد نیز نیازی به آنلاین بودن استاد نبوده و دانشجو می‌تواند سؤال خود را بپرسد و استاد درزمانی دیگر پاسخ وی را خواهد داد.

البته ممکن است بنا به تشخیص استاد در دروسی مانند دروس آزمایشگاهی که نیاز به نتیجه‌گیری دارند کلاس مجازی در زمان خاصی برگزار شود. در این حالت همه دانشجویان ملزم خواهند بود در زمان مقرر آنلاین شوند. شاید نگرانی هایی بابت اعتبار مدرک این نوع دانشگاه وجود داشته باشد و باید به عرضتان برسانیم که مدرک این نوع دانشگاه تحت نظر وزارت علوم است و مدرک معتبر است.

شرایط شرکت در دانشگاه مجازی

 

درصورتی ‌که مجاز به انتخاب رشته شده باشید می‌توانید از میان رشته‌ های مجازی دفترچه انتخاب رشته، رشته‌ های موردعلاقه خود را انتخاب نمایید. ثبت‌ نام دانشگاه‌ غیرحضوری از طریق سازمان سنجش و با دفترچه دانشگاه سراسری انجام می‌شود، گزینش در دانشگاه‌های مجازی به ‌صورت کشوری انجام می‌ شود و شما در هر شهری که زندگی می‌ کنید می ‌توانید رشته‌ های دانشگاه‌ های مجازی سراسر کشور را انتخاب نمایید.

تمام قوانین مربوط به ثبت‌نام دانشگاه مجازی، حتی قوانین نظام ‌وظیفه و تحصیل هم‌زمان در دو رشته مانند سایر دانشگاه ‌هاست؛ یعنی شما نمی ‌توانید هم ‌زمان با سربازی در دانشگاه مجازی تحصیل کنید و حتماً باید معافیت تحصیلی بگیرید. برای تحصیل هم‌زمان در دو رشته نیز باید رشته‌ های دانشگاه پیام نور را انتخاب نمایید. برای ثبت‌ نام در واحد های الکترونیکی دانشگاه آزاد باید در کنکور سراسری شرکت کنید. در ضمن ثبت ‌نام برخی دانشگاه‌ های دولتی مانند دانشگاه تهران و علم و صنعت از طریق وب ‌سایت آموزش‌های الکترونیکی همان دانشگاه صورت می ‌گیرد.