شرایط تولید مثل موریانه ها

موریانه چیست؟

موریانه ها در واقع نوعی حشره و از خانواده سوسری ها یا همان سوسک ها هستند. خیلی از افراد آن ها را مورچه سفید می نامند که این قضیه کاملاً غلط است. این حشرات سفید رنگ هستند و بدن آن ها کاملاً نرم و تنها در بخش سر و آرواره سفت است.

زندگی این حشرات به صورت دسته جمعی می باشد. بیشتر از هر جایی این حشرات را می توان در مناطق جنوبی کشور دید و در واقع این تراکم بالا در این مناطق ناشی از رطوبت بالا می باشد. البته نمی توان گفت که باقی بخش های کشور خالی از این حشره هستند.

این حشرات همان طور که گفته شده علاقه زیادی به رطوبت دارند و از این رو به خوبی هر جایی که شرایط مرطوبی برای آن ها فراهم باشد دیده می شوند.

این حشرات در شهرهایی مثل بوشهر به رشمیز معروف هستند. موریانه ها دارای انواع مختلفی هستند که در ایران بیشتر از همه نوع زیر زمینی آن ها رایج است. نوع زیر زمینی در کل، کلنی خود را در زیر زمین می سازد. هر کلنی دارای یک پادشاه، یک ملکه، شاهزاده کارگر و سرباز است.

شرایط تولید مثل موریانه ها

ملکه دارای شکمی بزرگ است و تنها مسئولیت تخم گذاری را برعهده دارد. هر ملکه به تنهایی می تواند هزاران تخم بگذارد. این تخم ها در آینده تبدیل به سرباز خواهند شد. سرباز از نظر ظاهری به نسبت دیگر موریانه ها دارای سر و فک بزرگ تری می باشند.

سربازان وظیفه مراقبت از کلنی را در مقابل دشمنانی مثل مورچه ها دارند. بیشتر جمعیت موریانه ها سربازانی سفید رنگ هستند. سربازها و کارگرها غذای مورد نیاز بقیه را تأمین کرده و تونل و دالان ها را حفر می کنند.

برخی از کارگرها تنها وظیفه غذا دادن به ملکه و تمیز کردن او را دارند. این کارگران کور و بدون بال و همچنین بدون دستگاه تناسلی هستند. برخی دیگر از کارگران هم وظیفه داشته از ملکه و لاروها مراقبت کنند و غذای مورد نیاز آن ها را پیدا کنند.

با افزایش جمعیت کلنی کارگران شروع به بزرگ تر کردن لانه می کنند و فضای بزرگتری را برای نگهداری غذا در نظر خواهند گرفت. معمولاً این اتفاق در زمانی رخ می دهد که اعضای کلنی به حدی بزرگ شده اند که امکان تولید مثل دارند و قادر به پرواز با بال های خود هستند.

عمر کارگرها یک تا دو سال است. نوع نر این حشرات دارای 4 بال می باشند. این حشرات بعد از آن که به بلوغ رسیدند با ملکه جفت گیری کرده و بعد می میرند. ملکه در صورتی که شرایط برای زندگی کردن او مطلوب و فراهم باشد عمری 10 ساله خواهد داشت. طی این مدت کلنی به جمعیتی 100 برابری رسیده و کلونی های جدیدی هم اضافه می شود.

تنها راه موثر برای رهایی از این حشره ها سمپاشی موریانه در تهران است.

تفاوت موریانه و مورچه

خیلی از افراد ممکن است موریانه ها را با مورچه ها اشتباه بگیرند. این در حالی است که بین این دو حشره تفاوت زیادی وجود دارد. در ادامه تفاوت های این دو حشره را با هم بررسی می کنیم:

  1. یکی از تفاوت های مورچه ها و موریانه ها تفاوت در شاخک آن هاست. شاخک موچه ها به صورت زاویه دار و با حالتی خمیده به سمت داخل است. که در بخش بالای آن توپکی کوچک دیده می شود. این در حالی است که موریانه شاخکی تسبیح مانند دارد که هیچ خمیدگی در آن مشاهده نمی شود.
  2. مورچه ها به دلیل علاقه ای که غذا و علی الخصوص مواد شیرینی مثل شکر دارند بیشتر در آشپزخانه و اطراف آن لانه می کنند. اما موریانه ها معمولاً محیط های پنهانی مثل اتاق زیرشیروانی و درون چوب ها را برای زندگی انتخاب می کنند.
  3. مورچه ها و موریانه ها از نظر شکل بدنی هم با هم متفاوت می باشند. موریانه ها بدنی ضخیم تر دارند و همچنین بدن آن ها متشکل از دو بخش سر و قفسه سینه است. ولی مورچه ها دارای سه بخش سر، قفسه سینه و شکم می باشند. علاوه بر آن مورچه ها کمر و گردن باریک تری دارند.
  4. مورچه و موریانه دارای بال های متفاوتی از هم هستند. اگر چه هر دو دو جفت بال دارند. اما در موریانه ها می توان راحت بال های عقبی را از پایین بال های جلویی دید. چرا که بال های موریانه ها کاملاً با هم یکسان هستند. اما در مورچه ها به دلیل کوتاه تر بودن بال های عقبی از بال های جلویی نمی توان بال های جلویی را مشاهده کرد.