شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه

Image for post
Image for post

تحصیل پزشکی در ترکیه، شرایط ورود به رشته پزشکی و هزینه های تحصیل در این رشته در این مقاله مورد بحث و بررسی قرار می گیرد. آیا مدارک پزشکی کشور ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت ایران قرار می گیرد؟

 هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه حدودا به چه میزان می باشد؟ در این مقاله به تفصیل به این جزئیات خواهیم پرداخت و امیدواریم به تمامی نکات و سوالات شما پاسخ داده شود. سالانه دانشجویان فراوانی ترکیه را به عنوان مقصد تحصیل پزشکی انتخاب می کنند. تحصیل پزشکی در ترکیه از لحاظ هزینه بسیار مناسب می باشد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

 دانشجویان ایرانی به دلیل نزدیکی ترکیه به ایران، تحصیل در ترکیه را انتخاب می کنند. بسیاری از دانشجویان، رویای تحصیل در رشته پزشکی را دارند و این رشته را مناسب ترین رشته جهت ادامه تحصیل و ورود به بازار کار می دانند که با توجه به شرایط کنونی ترکیه می توانند برای تحصیل پزشکی در ترکیه اقدام کنند.

 حق هر دانشجویی است که قبل از اعزام جهت تحصیل در کشور مقصد، از شرایط و نکات قانونی تحصیلی کشور مقصد مطلع شود تا ضمن پروسه و یا بعد از پروسه با مشکلی مواجه نشود. همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل پزشکی در ترکیه می توانید به این موسسه آموزشی مشاوران برتر مراجعه فرمایید و یا با دفاتر موسسه تماس حاصل فرمایید و از مشاوره رایگان بهره مند شوید.

شرایط ورود به رشته پزشکی در ترکیه

از شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه می توان به داشتن دیپلم 12 ساله اشاره نمود. برای تحصیل در رشته پزشکی متقاضی می بایست از وضعیت تحصیلی خوبی برخودار باشد و رزومه تحصیلی خوبی را ارائه دهد. دو نوع دانشگاه در ین کشور وجود دارد که شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه در آن ها متفاوت می باشد. 

نوع اول دانشگاه های دولتی هستند که هزینه تحصیل پایینی را از متقاضیان درخواست می کنند اما متقاضیان برای تحصیل در این دانشگاه ها می بایست به زبان ترکی آشنا باشند. آزمون وردی این دانشگاه ها YOS می باشد که البته هر دانشگاه دولتی ترکیه آزمون خاص خود را دارا می باشد. نوع دوم دانشگاه های خصوصی هستند که از شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه در این نوع دانشگاه ها می توان به، آشنایی به زبان انگلیسی و قبولی در آزمون SAT، اشاره نمود.

دانشجو در پروسه تحصیل پزشکی در ترکیه باید به مدت 1 سال در کالج شرکت کند تا جهت شرکت در آزمون ورودی دانشگاه نیز آمادگی لازم را به دست بیاورد. می توان گفت که شرکت در کالج پیش پزشکی در تمامی کشورهای جهان الزامی می باشد و متقاضی تحصیل پزشکی در ترکیه و پیرا پزشکی باید این 1 سال کالج را سپری کند تا جهت تحصیل مهیا شود. 

این کالج در برخی کشورها مانند انگلستان تا 2 سال و در اسپانیا تا 1.5 سال می باشد. لازم به ذکر است که آزمون ورودی به پزشکی عمومی در تمامی شهرها برگزار می شود اما آزمون ورودی به دوره تخصص در این کشور فقط در شهر آنکارا برگزار می شود.
همانطور که ذکر شد دانشجو در پروسه تحصیل پزشکی در ترکیه باید در آزمون ورودی دانشگاه شرکت کند. در این کشور 2 نوع آزمون yos و sat وجود دارد. آزمون yos جهت ورود به دانشگاه های دولتی و آزمون sat جهت ورود به دانشگاه های خصوصی می باشد که دانشجو باید به نمره قبولی نیز دست پیدا کند. در سال های گذشته آزمون yos نیز به صورت سراسری برگزار می شد اما در سال های اخیر این آزمون به صورت جداگانه توسط دانشگاه برگزار می شود و به این صورت می باشد که متقاضی تحصیل پزشکی در ترکیه دانشگاه مورد نظر را انتخاب می کند و سپس در این آزمون شرکت می کند. شرکت کنندگان در آزمون sat جهت تحصیل پزشکی در ترکیه سالانه رو به افزایش هستند و این آزمون به صورت کلی 1000 شعبه در سراسر جهان دارد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در  رابطه با تحصیل پزشکی در ترکیه و تمام شرایط و مزایای آن به لینک مراجعه فرمایید.