سیستم صوتی خودرو

یکی از بارزترین جنبه‌های سرگرمی و مهم خودروها، سیستم صوتی آنها است که می‌تواند با توجه به قیمت تجهیزات جانبی و وابسته‌اش ویژگی مهمی برای خرید و فروش خودرو است. بهترین سیستم صوتی ماشین در واقع سیستم صوتی‌ای است که دارای عمر بالاتر، صدای بهتر و قابلیت‌های بیشتر باشد. شرکت‌های مختلفی در جهان تا کنون اقدام به ساخت و فروش انواع قطعات سیستم صوتی نموده اند که برخی از آنها از مشهورترین و محصولاتشان از پرفروش‌ترین سیستم‌های صوتی هستند.
ایران کارادیو
با توجه به اینکه کاربرد سیستم صوتی تنها جهت سرگرمی و شنیدن موسیقی نبوده و دارای مزیت‌های دیگری از جمله قابلیت اتصال به تلفن همراه، جلوگیری از خواب‌آلودگی راننده هنگام رانندگی و پخش انواع صوت و صداهای ظبط‌شده مانند کتاب‌های صوتی است، می‌تواند نقش مهم و پررنگی در جلوگیری از بروز تصادفات به وسیله بالا بردن هوشیاری راننده و جلوگیری از استفاده از تلفن همراه با یک دست توسط او داشته باشد. به همین دلیل و با توجه به کاربردهای مختلف و اهمیت بالای سیستم صوتی در خودروها، در این نوشتار درباره انواع و بهترین سیستم صوتی ماشین و شرکت‌های برتر ساخت این سیستم‌های صوتی توضیحاتی ارائه شده است.

سیستم صوتی خودرو

همان طور که اشاره شد، بهترین سیستم صوتی ماشین سیستم صوتی‌ای است که دارای قابلیت‌های مختلفی از جمله کیفیت بالای پخش و صدای رسا، امکانات مختلف اتصال انواع تجهیزات جانبی الکترونیکی، عمر و دوام بالا و قیمت مناسب باشد. همچنین کاربرد سیستم صوتی مناسب می‌تواند از بروز بسیاری از تصادفات شهری و بین شهری جلوگیری کند. بسیاری از روانشناسان و کارشناسان سلامت روان به مراجعین خود توصیه می‌کنند با گوش‌دادن به سبک‌های مختلفی از موسیقی از تنش‌ها و استرس زندگی روزمره فاصله بگیرند و یکی از بهترین فرصت‌ها برای این کار و حذف صدای اتوبان، بوق سایر وسایل نقلیه و آلودگی‌های صوتی ، مسیر روزمره افراد در حال رانندگی از منزل به محل کار و برعکس است.

سیستم‌های صوتی خودروها علاوه بر مزیت‌های فوق می‌توانند بر قیمت خودروهای صفر و کارکرده‌ای که روزانه در بازار خودرو معامله می‌شوند تاثیرگذار باشند چرا که بسیاری از آنها دارای قیمت بالایی بوده و از مدل‌های پیشفرض نصب‌شده بر روی خودروهای صفر کیلومتر کارخانه‌ای پیشرفته‌تر هستند.

بهترین سیستم صوتی ماشین حتی ممکن است برای خودروها و مدل‌های مختلف آن متفاوت بوده و به سبب قطعات و تجهیزات داخلی متغیر در خودروها، کلیه سیستم‌های صوتی خودروها دارای علائمی مشترک برای معرفی محصول هستند که می‌توان آنها را به صورت خلاصه و با نمادهای مختلفی نشان داد. در ادامه تعدادی از این نمادها معرفی شده اند.

شدت جریان: شدت جریان بر روی هر سیستم صوتی که با نماد A بیانگر شدت آمپر جریان مورد نیاز جهت عملکرد درست دستگاه است.

ولتاژ یا اختلاف پتانسیل: اختلاف پتانسیل دستگاه صوتی در واقع میزان اختلاف ولتاژ ورودی و خروجی دستگاه است که با نماد V بر روی انواع سیستم‌های صوتی خودرو نمایش داده می‌شود.

فرکانس یا تناوب دستگاه: فرکانس دستگاه که با نماد Hz یا هرتز نشان داده می‌شود در واقع مقدار فرکانس جریان صدا به عنوان یک موج مکانیکی تولیدشده است که مقدار آن هر چه بیشتر باشد صدای تولیدشده توسط دستگاه زیرتر بوده و هرچه کمتر باشد صدای بم‌تری از آن به گوش می‌رسد.

توان مجازی پخش: در واقع هر چه توان مجازی سیستم صوتی که با PMPO نشان داده می‌شود بیشتر باشد، دارای بلندگوهای قدرتمندتری است. این نماد در واقع RMS قدرت واقعی بلندگوها را نشان می‌دهد و توجه به آن می‌تواند در تهیه پرتوان‌ترین سیستم صوتی برای خودرو یاری‌رسان باشد.

برندها و شرکت‌های مختلفی در بازار سیستم‌های صوتی اقدام به ساخت و عرضه انواع این سیستم‌های صوتی برای خودروهای مختلف کرده اند. اطلاع از انواع ویژگی‌های این سیستم‌های صوتی و توجه به هر کدام از نمادهای فوق جهت تهیه بهترین سیستم صوتی ماشین و کارکرد بهینه آن مهم است.