سوسک کابینتی (سوسک ریز/سوسک آلمانی)

سوسک های متداول در ایران

همانطور که در قسمت های بالا ذکر شد دو نوع سوسک در ایران بیشتر از همه برای انسان ها مزاحمت ایجاد می کنند: سوسک فاضلاب و سوسک کابینتی. البته هر دو نوع این سوسک ها در کل جهان پراکندگی بالایی دارند و این مشکل مختص ایران نیست. در ادامه هر کدام از این جانوران را به شکل دقیق تری بررسی می کنیم.

 

سوسک کابینتی (سوسک ریز/سوسک آلمانی)

ظاهر و مکان های لانه گزینی

در عکس زیر تصویری از سوسک های کابینتی را ملاحظه می فرمایید. این حشرات بیشتر در محل های تهیه و طبخ غذا مثل آشپزخانه منازل و یا حمام که دارای رطوبت بالاتر و دسترسی بیشتر به آب و غذا است یافت می شوند. البته در کمدها و وسایل چوبی نیز می توان این نوع سوسک ها را مشاهده کرد.

این سوسک ها حدود 1 تا 1/5 سانت طول داشته و به رنگ قهوه ای روشن تا تیره وجود دارند. تولید مثل این حشرات بسیار سریع اتفاق می افتد. این سوسک ها طول عمر کمی که دارند و فقط حدود 200 روز عمر می کنند. اما می توانند حدود یک هفته پس از پوست اندازی جفت گیری نمایند. تخم این حشرات در طول حدود یک ماه باز می شود. نمف ها نیز طی دوره ای 40 روزه تا 125 روزه بالغ می شوند.

سمپاشی سوسک ریز (کابینتی)

همانطور که گفته شد سوسک آشپزخانه یا سوسری آلمانی بیشتر درون آشپزخانه ها، حمام ها، رستوران ها و کمدهای چوبی رشد می کنند، به خصوص در جاهایی که رطوبت کافی و دسترسی به تغذیه و آب راحتتر باشد. البته هنگامی که به علت عدم رعایت پروتکل های بهداشتی و نظافت محل، تعداد زیادی از این حشرات در ساختمان تکثیر شده باشند، در سایر نقاط منزل نیز می توان آن ها را یافت نمود.

به همین دلیل سم پاشی این نوع حشرات از پیچیدگی های خاصی برخوردار است. چرا که اولاً طیف زیستگاه های آن ها گسترده تر از سوسک های فاضلابی است. ثانیاً نکته مهمتر این است که این حشرات نسبت به بسیاری از سموم متداول مقاوم شده اند. بدین معنی که سمومی که قبلاً از آن ها برای از بین بردن سوسک های کابینتی استفاده می شده دیگر نمی تواند باعث کشته شدن این حشرات شود. این نکته توسط بسیاری از شرکت ها و افراد فعال در حوزه سمپاشی هنوز درک نشده و این افراد بدون توجه راندمان کار خود، همچنان از سموم ارزان قیمت قدیمی استفاده می کنند. ولی با توجه به عدم تاثیر آن سموم، مردم مجدداً مجبورند که برای حذف سوسک ها با شرکت های دیگر تماس گرفته و هزینه بیشتری را متحمل شوند.

سمپاشی سوسک در تهران وارد شوید.