ایمپلنت دندان (کاشت دندان)

ایمپلنت دندان (کاشت دندان)

 

در باب چرایی ایمپلنت دندان باید گفت، دلایل بسیاری از جمله افزایش سن، کشیدن دندان و… باعث می‌شود افراد دندان‌هایشان را از دست دهند. نداشتن دندان نه تنها باعث از بین رفتن زیبایی صورت و لبخند می‌شود بلکه جویدن و هضم غذا را نیز دچار مشکل می‌نماید. جویدن و هضم نشدن کامل مواد غذایی نیز باعث ایجاد بسیاری از مشکلات گوارشی می‌شوند. از این رو اکثر افرادی که با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنند در پی یافتن راه حل دائمی هستند.

اگرچه تا چند دهه قبل قرار دادن دندان مصنوعی (پروتز متحرک) بسیار رواج داشت. اما این روش دارای معایبی مانند درد، تحریک لثه، نیاز به تمیز کردن دائمی و بیرون آمدن دندان‌ها هنگام غذا خوردن می‌باشد. از این رو اکثر افراد به یک روش ثابت و دائمی به اسم ایمپلنت دندان روی آوردند. این روزها کاشت دندان بسیار رایج شده است. در نتیجه اکثر افراد نیاز نیست با مشکلات قرار دادن دندان مصنوعی دست و پنجه نرم کنند و دیگر نگران دندان‌های از دست داده خود نخواهند بود. ایمپلنت دندان باعث به وجود آمدن هیچگونه مشکلی حتی در دراز مدت نمی‌شود.

با ما همراه شوید تا اطلاعات جامعی درباره ایمپلنت، انواع و مزایای آن در اختیارتان قرار دهیم.

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندانی قطعه‌ای از فلز تیتانیوم است که به شکل پیچ استوانه مخروطی شبیه ریشه دندان فرم داده می‌شود. استخوان پس از دوره کوتاهی به ایمپلنت متصل می‌شود (اسئواینتگریشن) و قابلیت اتصال دندان را پیدا می‌کند. ایمپلنت‌های دندانی برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته از یک دندان تا کلیه دندان‌ها و بصورت ثابت و متحرک قابل استفاده می‌باشد.

دندانپزشک هنگام ایمپلنت یا کاشت دندان یک پایه تیتانیومی هم اندازه با ریشه دندان بیمار را جایگزین ریشه از دست رفته می‌نماید. این پایه‌های تیتانیومی که با نام فیکسچر نیز شناخته می‌شوند کاملا با سلول‌های بدن سازگار هستند. در نتیجه نه تنها از لغزش و ایجاد صدا جلوگیری می‌کند بلکه به استخوان‌ها نیز آسیب وارد نمی‌شود.

هنگام ساخت ایمپلنت‌ها برای طبیعی به نظر رسیدن آنها به دقت و تمرکز بسیار زیادی نیاز است. همانطور که گفته شد ایمپلنت‌ها بهترین جایگزین ثابت و دائمی دندان‌های از دست رفته می‌باشند. ابتدا دندانپزشک ایمپلنت را درون استخوان فک جایگذاری می‌کند. سپس سلول‌های استخوان ساز شروع به استخوان سازی در سطح ایمپلنت می‌نمایند و پس از ۳ تا ۴ ماه ایمپلنت و استخوان فک با یکدیگر جوش می‌خورند. بعد از مدت زمان ذکر شده و جوش خوردن کامل استخوان فک و ایمپلنت، تاج و روکش دندان آماده شده روی پایه گذاشته می‌شود.

داشتن دندان‌هایی سالم و زیبا در زیبایی چهره و اعتماد به نفس تاثیر چشمگیری دارد. با بهره گیری از مزایای ایمپلنت‌های دندانی علاوه بر زیبایی چهره و لبخند دیگر دچار مشکلات گوارشی حاصل از جویدن غذا نیز نخواهید شد.

دکتر مرتضی شمس از بهترین اساتید و دندان پزشکان است که جهت دریافت نوبت از این لینک اقدام کنید.