ایجاد انگیزه برای درس خواندن

درس خوندن چیزیه که اگر برای ادامه دادنش هدفی نداشته باشین، به مرور خسته و بی انگیزه میشین. حالا سؤال اینجاست که اگه بخواین برای درس خوندن انگیزه ایجاد کنید و با نشاط تر بتونین به کارتون ادامه بدین، باید چه کرد؟

انگیزه مثل باتری می مونه که باید هر از گاهی شارژ بشه وگرنه نمی تونید از اول تا آخر یک مسیر رو با یک بار شارژ کردن ادامه بدید. ایجاد انگیزه برای درس خواندن، موضوع بحث ما در این مقاله است. اگر به دنبال راه های تشویق در مطالعه هستین، حتما تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

روش های ایجاد انگیزه برای درس خواندن

ایجاد انگیزه برای درس خواندن هم مثل هر کار دیگه ای روش خاص خودش رو داره که اطلاع از اونا می تونه شما رو برای رسیدن به انگیزه لازم برای ادامه مسیر کمک کنن. حالا در ادامه تمام روش هایی که باعث ایجاد انگیزه برای درس خوندن میشه رو گفتیم:

 آماده کردن فضای درس خواندن:

مهمترین عامل برای اینکه بتونید انگیزه خوبی برای درس خوندن پیدا کنید، اینه که یک فضای خوب و مناسب برای درس خوندن پیدا کنید. محیطی که آرامش داشته باشین و تمرکزتون رو بتونید در اونجا حفظ کنید. محیطی که هیچ مدل حواس پرتی برای شما بوجود نیاره. محیطی ساکت و بی سروصدا، بدون رفت و آمد، می تونه یک اتاق خالی توی خونه باشه یا کتابخونه.

 آماده کردن وسایل لازم برای درس خواندن:

وقتی که قراره شروع به درس خوندن کنید، حتما باید اول کار، وسایلی که احتیاج دارید رو در دسترس خودتون قرار بدین. به این شکل دیگه لازم نیست برای فراهم کردن وسایلتون، دائم رفت و آمد کنید و تمرکزتون به هم بخوره. منظور از وسایل هم لوازم التحریر مثل خودکار و ماژیک و کاغذ و ... میشه.

 آماده کردن تنقلات و خوردنی:

مصرف تنقلات و خوردنی و نوشیدنی، در حین درس خوندن برای همه پیش میاد. اینکه به شکل مدام کسی بخواد درس بخونه، امکان پذیر نیست. پس بهترین کار اینه که برای از بین نرفتن تمرکز و البته نیوفتادن فشارتون! خوردنی هایی که دوست دارید در طول درس خوندن میل کنید رو همراه خودتون داشته باشید. آب رو حتما همراه داشته باشید چون بدنی که دچار کم آبی بشه، به طور حتم کشش یادگیری نخواهد داشت. سعی کنید از غذاهای پرکالری مثل فست فود هم کمتر استفاده کنید و بیشتر از مغزها و مواد غذایی مقوی و ویتامین دار استفاده داشته باشید.

 پرهیز و دوری از مواردی که تمرکز را به هم میزند:

به طور کلی وقت درس خوندن، از هر عاملی که حواس رو پرت می کنه باید دوری کنید. یکی از مهمترین این عوامل هم همین گوشی های تلفن همراهه. موقع درس خوندن، گوشی موبایل خودتون رو خاموش کنید و از دسترس خودتون دور نگه دارید تا وسوسه سر زدن به فضای مجازی به سرتون نزنه! تلویزیون و کامپیوتر هم به همین شکل باید ممنوع بشه. مطمئن باشید به نفع خودتون خواهد بود.

داشتن هدف:

یکی از مهم ترین عوامل ایجاد انگیزه برای درس خواندن، داشتن هدف و برنامه ریزی برای رسیدن به اون هدفه. برای خودتون مشخص کنید که هدف از درس خوندنتون چیه و اون هدف رو با خط درشت بنویسید و جلوی چشمان خودتون قرار بدید تا هر وقت که دچار خستگی و بی انگیزگی شدید، یادش بیفتید.

با خودتون قرار بگذارید که هر وقت به یک برنامه تون تونستید جامه عمل بپوشونید، به خودتون جایزه بدید. مثلا یک استراحت کوتاه! یا گوش کردن به موسیقی دلخواهتون و یا حتی یک نیم نگاه به موبایل. البته حتما میزان پاداش رو برای خودتون مشخص کنید.

مشاوره ایجاد انگیزه برای درس خواندن

مهمترین اصل برای بالارفتن انگیزه شما برای درس خوندن، به خودتون برمی گرده. اینکه چقدر برای رسیدن به هدفی که دارید، مصمم هستید و براتون مهمه. البته یک نکته مهم در اینجا وجود داره که اونم برمی گرده به هدفی که خودتون برای خودتون دارید نه هدفی که اطرافیان و بقیه برای شما دیکته کردند!

حتما برای برنامه ریزی کنکور 1402 وارد شوید تا بتوانید برنامه درستی برای خودتون بچینین و به خودتون باور داشته باشید و مدام به خودتون گوشزد کنید که می تونید همونطور که خیلی افراد دیگه تونستن. با دیدن بعضی ناملایمات و عدم موفقیت ها، پا پس نکشید و بدونید تقریبا اغلب شخصیت های مهم و تاثیرگذار در هر عرصه، کسانی بودند که برای رسیدن به مقصودشون، سمج بودند!

نکته بعد اینکه سعی کنید به این مسیری که در پیش گرفتید، به چشم یک دوره کوتاه که می تونه موفقیت های زیادی در آینده نصیبتون کنه، نگاه کنید نه صرفا یک تکلیف و یک باید.