اهمیت مشاوره تحصیلی برای دانش آموزان کنکوری و خانواده های آن ها

Image for post
Image for post

اهمیت مشاوره تحصیلی برای دانش آموزان بسیار واضح است. راهنمایی و مشاوره برای دانش آموزان مهم است و مدارس نقش بزرگی در به نمایش گذاشتن بهترین راه حل ها در زندگی دانش آموزان دارند. اما گاهی اوقات ذهن های جوان برای صیقل دادن شخصیت خود به راهنمایی نیاز دارند. از طریق مشاوره به دانش آموزان در مورد نحوه مدیریت و مقابله با تعارضات عاطفی و مشکلات شخصی مشاوره و راهنمایی داده می شود.برای کسب اطلاعات بیشتر دراین زمینه میتوانید با مشاور کنکور مشورت کنید.  

مشاوره تحصیلی چیست؟

مشاوره تحصیلی فرآیند مشاوره دادن به دانش آموزان در مورد تعدادی از مسائلی است که دانش آموزان ممکن است در طول دوران تحصیلی خود با آن مواجه شوند. این مسائل ممکن است شامل توصیه هایی در مورد کلاس هایی باشد که باید برگزار شود، انتخاب های شغلی پس از فارغ التحصیلی، تدریس خصوصی، کمک های مالی و مشاوره شخصی. مشاوره تحصیلی چیزی است که تقریباً در همه مدارس و دانشگاه ها یافت می شود.

مشاوره تحصیلی می تواند به صورت گروهی یا فردی انجام شود. به عنوان مثال، تدریس خصوصی کل کلاس برای آمادگی برای امتحان یا مشاوره به یک دانش آموز در مورد موضوع خاصی که در درک آن مشکل دارند.

مشاور تحصیلی چه می کند؟

مشاور تحصیلی از نزدیک با دانش آموزان مدرسه همکاری می کند تا به آن ها در دست یابی به اهداف تحصیلی و شغلی کمک کند. بسیاری از دانش ‌آموزان برای تعیین این که این اهداف چه خواهند بود به کمک نیاز دارند. بنابراین وظیفه مشاور تحصیلی ارائه اطلاعات مورد نیاز برای هدایت آن ها در مسیر صحیح است. انتخاب رشته برای بسیاری از دانش‌ آموزان فرآیند بسیار دشواری است، بنابراین یک مشاور تحصیلی این فرصت را خواهد داشت تا در کنار کمک‌ کردن به دانش آموزان برای گرفتن این تصمیم مهم زندگی و موفقیت تحصیلی خیال دانش آموزان را هم راحت کند.

علاوه بر کمک های شغلی مشاوران تحصیلی نیز موظفند به دانش آموزان در انتخاب رشته های مورد نیاز برای تکمیل شرایط فارغ التحصیلی خود کمک کنند. آن ها هم چنین پیشرفت دانش‌ آموزان مدارس خود را دنبال می‌ کنند تا مطمئن شوند که در مسیر درستی برای رسیدن به اهداف خود هستند و به آن ها در هر گونه دست انداز های راهی که ممکن است در مسیرشان تا حدی برخورد کنند، کمک کنند. در نهایت یک مشاور تحصیلی باید به دانش‌ آموزان کمک کند تا مهارت‌ های اجتماعی و تحصیلی مورد نیاز خود را برای تکمیل موفقیت‌ آمیز مدرسه و شروع شغل مورد نظر خود توسعه دهند.

وظیفه مشاور یا راهنما چیست؟

از طریق راهنمایی های حرفه ای و مناسب به رویاهای دانش آموزان بال می بخشد. • به مشکلات فردی و تحصیلی و شخصی گوش می دهد. • به رشد فردی کمک می کند. • اطلاعاتی در مورد مشاغل، مصاحبه ها، حوزه های شغلی، مزایای انتخاب یک رشته خاص، روند دستیابی به آن ارائه می دهد. • در مورد تکنیک های مطالعه به دانش آموزان کمک می کند تا از فرسودگی تحصیلی جلوگیری کند. • کودک را از نظر ذهنی برای نتایج آینده آماده می کند. • با ایجاد انگیزه در نقاط قوت دانش آموزان، آن ها را به مسیری درست هدایت می کند. • روی صیقل دادن مهارت ها برای رسیدن به یک هدف تعیین شده کار می کند.

اهمیت مشاوره تحصیلی برای دانش آموزان | ترغیب دانش آموز

با فرزندان خود صحبت کنید و بفهمید که آن ها چه می خواهند. آن ها را با مشاوره شغلی کامل راهنمایی کنید. ذهن‌ های جوان به راهنمایی مناسب نیاز دارند تا بتوانند در جامعه بایستند و نامی برای خود دست و پا کنند. مشاوره نه تنها به آن ها کمک می کند تا در مورد شغل حرفه ای خود تصمیم بگیرند، بلکه آن ها را با اعتماد به نفس و آمادگی ذهنی آن ها را برای سختی های اجتماعی آماده می کند.

مشاوران تحصیلی به کودکان کمک می کنند تا نقاط قوت خود را بشناسند، علایق خود را تقویت کنند و گزینه های شغلی برای کشف رویاهای خود را در اختیار مشاوران قرار دهند. در یک گزارش خبری اخیر توسط محققان حدود 85 درصد از دانش آموزان هیچ سرنخی در مورد این که کدام گزینه شغلی را برای تحصیلات عالی انتخاب کنند، ندارند.

با فرزندان خود صحبت کنید و بفهمید که آن ها چه می خواهند. آن ها را با مشاوره شغلی کامل راهنمایی کنید. ذهن‌ های جوان به راهنمایی مناسب نیاز دارند تا بتوانند در جامعه بایستند و نامی برای خود دست و پا کنند. مشاوره نه تنها به آن ها کمک می کند تا در مورد شغل حرفه ای خود تصمیم بگیرند، بلکه آن ها را با اعتماد به نفس و آمادگی ذهنی آن ها را برای سختی های اجتماعی آماده می کند.

مشاوران تحصیلی به کودکان کمک می کنند تا نقاط قوت خود را بشناسند، علایق خود را تقویت کنند و گزینه های شغلی برای کشف رویاهای خود را در اختیار مشاوران قرار دهند. در یک گزارش خبری اخیر توسط محققان حدود 85 درصد از دانش آموزان هیچ سرنخی در مورد این که کدام گزینه شغلی را برای تحصیلات عالی انتخاب کنند ندارند.  

اهمیت مشاوره تحصیلی برای دانش آموزان

مشاوره مناسب به گنجاندن درس های ارزشمند در زندگی روزمره دانش آموزان کمک می کند. برخی از جلسات باید شامل راهنمایی شغلی باشد که در آن به دانش آموزان در مورد انتخاب رشته ها و مسیرهای شغلی مختلف توصیه می شود. این مهم است که مشاوران آن ها را برای زندگی بعد از مدرسه آماده کنند و در زمینه های مختلفی که دانش آموزان ممکن است انتخاب کنند، مشاوران چه انتظاری داشته باشند. در زیر برخی از مزایای مشاوره تحصیلی برای دانش آموزان آورده شده است:

به دانش آموزان در مورد چگونگی برخورد با 

اختلالات روانی

 که می تواند تأثیر بدی بر تحصیل آن ها بگذارد، راهنمایی مناسب داده می شود. از طریق این جلسات دانش آموزان می توانند مهارت های حل مسئله خاصی را توسعه دهند که تا حدی به آن ها کمک می کند تا با مسائل خاص زندگی خود مقابله کنند.

دانش آموزانی را که در زندگی خود دچار مشکلات خاصی می شوند، قادر می سازد تا از طریق راهنمایی و مشاوره سؤالات خود را مطرح کرده و آن ها را روشن کنند. بنابراین مشاوره به آن ها کمک می کند که بدون هیچ ترسی سوالات و مشکلات خود را بپرسند تا مشاور بتواند به او کمک کند.

1-ایجاد صلح در میان دانش آموزان | آمادگی برای مواجهه با مشکل

دانش آموزان یاد می گیرند که چگونه در محیط مدرسه در صلح و هماهنگی با دیگران زندگی کنند. به این ترتیب آن ها هم چنین یاد می گیرند که از سایر همکلاسی های خود قدردانی کنند. مشاوران به دانش آموزان کمک می کنند که با مدیریت مدرسه ارتباط برقرار کنند و در مدیریت و اداره مدرسه به مسئولان کمک کنند.

2-اهمیت مشاوره تحصیلی برای دانش آموزان | آگاه سازی

دانش‌ آموزان توصیه‌ های جامعی در مورد شغل، دوره‌ ها و مشاغل دریافت می‌ کنند که آن ها را قادر می‌ سازد تا انتخابی درست و آگاهانه داشته باشند و بفهمند که پس از اتمام مدرسه چه کاری می‌ توانند انجام دهند. به دانش آموزان اجازه می دهد تا با معلمان درباره تجربیات مختلفی صحبت کنند که باعث ناراحتی آن ها می شود. آن ها می توانند آشکارا مشکلاتی را که نمی توانند با والدین خود در میان بگذارند.

3-جلوگیری از اعتیاد آن ها به مواد مخدر و الکل ها

صحبت های مربوط به اعتیاد به الکل و مواد مخدر یا سوء استفاده از احساسات شخصی یا هر نوع سوء استفاده، می تواند آشکارا مورد بحث قرار گیرد. راهنمایی و مشاوره هم چنین دانش آموزان را انسان های بهتری می کند زیرا به آن ها در مورد نحوه رفتار و شخصیت در یک موقعیت خاص مشاوره داده می شود.

4- کمک به مدیریت موقعیت های مختلف

به دانش ‌آموزان توصیه می‌ شود که چگونه با موقعیت‌ های مختلفی که در زندگی مدرسه با آن‌ ها مواجه هستند کنار بیایند. به عنوان مثال چگونه باید مودبانه صحبت کنند یا با همسالان خود ارتباط برقرار کنند. این توصیه به آن ها دیدگاهی در مورد نحوه رفتار آن ها در موقعیت های خاص می دهد.

راهنمایی مناسب به آن ها کمک می کند تا به اهداف خود برسند، دانش آموزانی که به خوبی هدایت شده اند و مشاوره می گیرند، می دانند چه کاری باید انجام دهند و چگونه کارها را به بهترین شکل ممکن انجام دهند.  

تحقیقات درباره اهمیت مشاوره تحصیلی

برای درک بهتر موضوع تحقیقی که در هند انجام شده بود بررسی می شود. هند یکی از بالاترین نرخ های خودکشی را در بین کودکان 15 تا 29 ساله دارد. دلایل اصلی عبارتند از فشار همسالان، ترس از شکست در امتحان، افسردگی، بیکاری و موارد مشابه. چندین داستان خودکشی دانش آموزان وجود دارد که در طول معاینه هیئت مدیره خبرساز می شود.

به خصوص در هند کودکان تحت استرس شدید، ضربه روحی و 

اضطراب و احساس بی قراری و ناخوشی

 ناشی از معاینات ناشی از فشار همسالان هستند که در آن کودکان مجبور به عملکرد بهتر هستند. به دانش‌ آموزان آموزش داده می‌ شود که همان طور که همه معلمان و والدین می‌ خواهند کامل و منظم باشند، اما دانستن رضایت کودک نیز مهم است.دراین رابطه مقاله 

درمان استرس شدید

 پیشنهاد میشود.

دلیل ناموفق بودن دانش آموزان

دانش آموزان در سیستم آموزشی این کشور همیشه به دلیل رقابتی بودن و تمرکز بیشتر بر یادگیری کمی، ساعات طولانی مدرسه، کیف های سنگین مدرسه، برنامه درسی نامناسب زیر چکش است. با این نوع سیستم، دانش آموزان تمایل دارند کمتر خلاق، با استعداد و نوآور شوند و جایی برای خودآموزی که نیاز روز است باقی نمی گذارند.

بر اساس گزارشی که اخیراً در روزنامه تایمز هند منتشر شد، در هر 55 دقیقه یک دانش آموز در هند خودکشی می کند. در سه سال گذشته بیش از 26000 دانش آموز به دلیل استرس، اضطراب و 

افسردگی

 دست به خودکشی زده اند. به دلیل رقابت زیاد و سیستم آموزشی پرهزینه، والدین فرزندان خود را تحت فشار قرار می دهند تا با قرار دادن آن ها در اتاقی با کتاب و خاموش کردن تلویزیون، اتصال به اینترنت و کاهش زمان برای ورزش و سایر فعالیت های خارج از منزل، عملکرد خوبی داشته باشند.

اما این راه ها جواب نمیدهد. بلکه این امر کودک را افسرده می کند و او را با برآورده کردن انتظارات از والدین مواجه می کند. مشاوره کمک می کند تا دانش آموز در جهت گیری مناسب قرار بگیرد تا به خوبی از آن چه می خواهد در زندگی انجام دهد آگاه باشد. مهم است که فرزندانتان اهمیت آموزش را درک کنند و آن ها را برای پیگیری آن راهنمایی کنید.