انگیزه برای کنکور – 22 راه جلوگیری از نا امیدی و بی انگیزگی هنگام درس خواندن

Image for post
Image for post

انگیزه یعنی چی؟

تعریف لغوی انگیزه یعنی باعث سبب علت. انگیزه عامل درونی هست که شمارو وادار به حرکت میکنه. در واقع یه جور محرکه یه نیروی درونی که موفقیت بدون اون تقریبا غیر ممکنه چون محرک درونی وجود نداره. وجود انگیزه باعث میشه بعد از گرفتن تصمیم برای انجام کاری با وجود سختی های مسیر ، همچنان به حرکتت ادامه بدی و همیشه تورو اماده نگه میداره و حتی اگر از مسیر دور شی تورو برمیگردونه به جاده اصلی.

خیلی از ماها بعد از اینکه تصمیم گرفتیم، با مشکلاتی مثل تنبلی بی انگیزگی روبرو میشیم. در واقع ما رویاهای بزرگی داریم ولی برای اقدام کردن گاها  انگیزه کافی نداریم.به خودتون گفتید از شنبه شروع میکنم ولی هیچوقت اون شنبه نیومده. چرا از انجام دادن و عملی کردن تصمیماتمون ناتوانیم؟ بشینید و فکر کنید دلیل اصلی ناکامی هاتون چی بوده؟ چرا بعد از مدتی در برنامه ها شکست میخوریم؟

انگیزه چه فرقی با مطالب انگیزشی داره؟

بعضی ها انگیزه داشتن را با بحث های انگیزشی اشتباه میگیرن.بحث های انگیزشی در لحظه یا نهایتا چند ساعت به ما انرژی میدن ولی همونطور که ذکر شد انگیزه یک عامل درونیه.

چگونه در سال کنکور پر انگیزه باشیم و انگیزه خود را حفظ کنیم؟

میخوایم راه هایی رو بهت بگیم که با استفاده از اونا هیچ وقت هنگام درس خوندن بی انگیزه نشی همینطور می تونی با مراجعه به سایت کنکورآباد با روش های موثر دیگه ای هم آشنا بشی:

1-انگیزه پیدا کردن رو با کارهای ساده شروع کن

یعنی حتی وقتی حوصله نداری  یک کار کوچیک انجام بده و اون رو به پایان برسون. اینجوری رغبت پیدا میکنی برای انجام کارهای بزرگتر.مثلا با خوندن چند لغت ساده شروع کن. اول کار نرو سراغ مسائل سخت ریاضی. مباحثی که برات ساده تر هستن رو بخون .این کار باعث میشه به قول معروف سر حال بیای و بتونی برای با انرژی بری سراغ درسایی که حوصله و تمرکز بیشتری میخوان.

2- همیشه نیمه پر لیوان رو ببین:

ما ادما عادت داریم نقص ها و عیبامونو پر رنگ تر از ویژگی های مثبتمون ببینیم. اگر مدت کوتاهیه که شروع کردی به درس خوندن نگو من خیلی عقبم و زمان زیادی رو از دست دادم. ببین تو ی همین مدت کم چقدر درس خوندی؟ از روزی که استارت رو زدی چه مباحثی رو تموم کردی؟ چقدر پیشرفت کردی؟ یاد اوری پیشرفت بهت انگیزه میده که جلوتر بری .

3- دستاورد هاتو به یاد بیار:

به جای اینکه به شکست ها فکر کنی و روی اونها متمرکز شو روی موفقیت هایی که داشتی.اونارو برای خودت بنویس.مثلا به این فکر نکن که نمره امتحات شیمی شنبه ت خوب نشده ، ب این فکر تو نمره ی خوب هم زیاد داشتی و به خاطر این یه بار خودتو سرزنش نکن.یاداوری شکست ها قطعا تورو شکست میده ولی فکر کردن به کامیابی ها تورو به سمت موفقیت سوق میده.کدوم رو انتخاب میکنی؟

4- از شکست نترس:

شنیدی میگن شکست پلی به سوی پیروزیه؟این جمله رو باور کن .به جای فرار کردن و پاک کردن صورت مساله و بی انگیزه شدن ،عمیقا فکر کن چرا شکست خوردی؟چرا اونی که میخواستی نشد؟چرا ترازت پیشرفت نکرد؟ایا درس ها رو خوب یاد گرفته بودی؟ایا انتخاب منابعت درست بود؟برنامه ریزیت اصولی بود؟دوره کردی؟سرجلسه ارامش داشتی؟بی دقتی هاتو پیدا کن.

  • به این فکر کن ادیسون هزار بار شکست خورد و بعد تونست لامپ رو اختراع کنه.
  • خانوم رولینگ وقتی میخواست کتاب “هری پاتر” رو بنویسه تازه از شغلش که منشی گری بود اخراج شده بود و اولین کتابش (هری پاتر و سنگ جادو) دوازده بار توسط ناشرین مختلف رد شد و جواب رد شنید . او به خودش گفت تا زمانیکه همه ناشرین به من جواب رد نداده اند دست از تلاش بر نمیدارم.
  • مایکل جردن بسکتبالیست معروف میگه من در طول مدت ورزشم بیش از نه هزار شوت به بیرون زده ام که و نزدیک سیصد بازی را باختم. در بیست و شش بازی زمانه که میتوانستم با شوت خود تیم را برنده کنم ضربه را به هدر داده ام.من در زندگیا بار ها و بار ها شکست خورده ام و این همان دلیل موفقیت من است.
  • یا داروین که از دانشمندان مطرح دنیاست میگه پدر و معلمانم معتقد بودند من یک پسر کاملا معمولی هستم که هوشم پایین تر از سطح استاندارد است.پس تو نباید با چند تا درصد کم و زیاد نا امید شی و مسیر رو رها کنی.حتی انسان های موفق و مشهور هم گاها بی انگیزه و کسل شدن ولی توی همان شرایط هم در فکرتلاش دوباره بودند و تسلیم نشدند.

5- کارهای مورد علاقتو انجام بده:

دوستان در سال کنکور  به اندازه کافی استرس وجود داره. شما باید تا اخر محکم ادامه بدید.خیلیا هستن که با انگیزه شروع کردن ولی کم کم سست شدند و میدونید هدچقد هم خوب شروع کنی ولی تا پایان ادامه ندی حتی به هدفی که داری نزدیک هم نمیشی.

پس نیازه که سوخت گیری هم به اندازه کافی داشته باشی. کارهایی دوست رو تو برنامه ت قرار بده. مثلا اگر ورزشکار هستی میتونی همچنان با برنامه ورزش مورد علاقتو انجام بدی یا اگر نقاشی میکشی یا موسیقی کار میکنی به اندازه ای که لطمه وارد نکنه این کارارو دنبال کن و روحیه ت بالا بمونه.

6- مقایسه با بقیه هم کلاسی ها ممنوع:

مطمئن باش که هروقت خودتو با کسی مقایسه میکنی  و به خودت میگی که درصداش یا ترازی یا نمرش بالا تر از توئه.تو انگیزت رو همون موقع کشتی .به جای این کار که فقط روحیتو میگیره ،خودتو با گذشته خودت مقایسه کن.اشتباهاتتو پیدا کن و نذار دوباره تکرار اون خطاها کار دستت بده.

مثلا من وقتی میخواستم زیست بخونم ابتدا به ساکن سراغ کتاب کمک درسی میرفتم.و اصلا به کتاب درسی توجه نمیکردم و همیشه هم شاکی بودم چرا دوستم زیستش از من بهتره؟ولی این اصلا درست نبود چون نکات اصلی توی خود کتاب هستش و شما صرفا میتونید نکات جدید رو از کمک درسی به کتاب اضافه کنید. اینجوری درصد من افزایش پیدا کرد.مقایسه کردن با خودت و رفع اشکالاتت قطعا باعث میشه پیشرفت کنی.

7- شاد باش :

دوست من هدف ما از زندگی شاد بودنه.ما کاری رو که انجام میدیم برای رسیدن به یک شادی درونیه. یه چیزی  که از درون خوشحالت میکنه و حس رضایت بههت میده. و از طرفی یک غم و نا رضایتی رو از ما دور میکنه. روحبه سمت کارهایی میره که براش نشاط اور هستن و از رنج و غم دوری میکنه.

مغزت رو وادار کن به :

حالا شما باید به مغزت حتی اگر باور نداره بقبولونی که چقدر از درس خوندن لذت میبری. پیش خودت فکر کنی و باور کنی که با همین درس خوندن های امروزت هست که فردا روزی توی دانشگاه مورد علاقه ت داری رشته مورد علاقه ت رو میخونی. اگر اینجوری بهش نگاه کنی مغزت ناخوداگاه تورو در رسیدن به موفقیت کمک میکنه.حواست باشه به خاطر رسیدن به لذت های زود گذر مثل رفتن به مهمونی تلویزیون زیاد تماشا کردن یا وقت گذراندن بیش از حد در دنیای مجازی از لذت اصلی دور نشی.

رضایت قلبی خودتو بشناس و هیچ چیز دیگه رو جایگزینش نکن. تا بهش نرسیدی از تلاش کردن دست برندار.وقتی باور کردی خوشحالی تو در چیه اون موقع مغزت هیچ شکایتی بابت درس خوندن زیاد نمیکنه.وقتی فهمیدی که روزی که داری رشته مورد علاقتو میخونی،روزیه که از ته دل شادی . هیچ لذت یا تفریح زودگذری رو نذار جاشو بگیره و تا رسیدن به اون روز بی وقفه تلاش کن.