آموزش عالی در ترکیه

Image for post
Image for post

آموزش عالی در ترکیه

در ترکیه، موسسات آموزش عالی حداقل دو سال آموزش عالی ارائه می‌دهند و دانشجویان را برای مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکترا آموزش می‌دهند. موسسات آموزش عالی شامل دانشگاه‌ها، دانشکده‌ها، موسسات، مدارس آموزش عالی، هنرستان موسیقی، هنرستان‌های آموزش عالی و مراکز پژوهشی می‌شود.

دانشگاه‌های ترکیه برای دانشجویانی که مقطع دبیرستان را به پایان رسانده باشند، در رشته‌های مختلف آموزش‌های تخصصی ویژه‌ای ارائه می‌دهد. هدف اصلی دانشگاه‌های ترکیه افزایش آموزش عالی به منظور جهانی سازی کامل دنیا از لحاظ کمیت و کیفیت می‌باشد. این اصل همیشه در برنامه‌ها و دوره‌های طراحی شده مد نظر قرار داده می‌شود. دانشگاه‌هایی که از چند واحد تشکیل می‌شوند، توسط دولت و به موجب قانون به عنوان موسسات مستقل دولتی در آموزش و پژوهش تاسیس شده‌اند. علاوه بر این، موسسات آموزش عالی که تحت نظارت و کنترل دولت هستند، می‌توانند توسط نهادهای خصوصی مطابق با رویه و اصول مندرج در قانون منوط بر این که غیرانتفاعی باشند، تاسیس گردند.

دوره‌های تحصیلات تکمیلی شامل مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا می‌باشد که توسط موسسات برای مقاطع تحصیلات تکمیلی برنامه ریزی‌ شده است. دوره‌های کارشناسی ارشد به دو دوره‌ی «پژوهش محور» و «آموزش محور» تقسیم می‌شود که حداقل مدت زمان این دوره‌ها دو سال می‌باشد. دوره‌های پژوهش محور شامل گذراندن دوره های خاص همراه با انجام و ارائه پایان‌نامه می‌باشد؛ این درحالی است که دوره های آموزش محور شامل کلاس‌های تحصیلات تکمیلی و پروژه‌های ترمی می‌شود.

برای مطالعه مقطع دکترا دانشجویان در ابتدا باید مقطع کارشناسی ارشد را گذرانده باشند. حداقل مدت زمان دوره دکترا چهارساله است که شامل کلاس‌، آزمون جامع دکترا و آماده سازی و دفاع از رساله دکترا می‌باشد. دوره‌های آموزش تخصصی پزشکی که با دوره‌های دکترا برابری می‌کند، در دانشکده پزشکی و بیمارستان آموزشی متعلق به وزارت بهداشت و سازمان بیمه اجتماعی کشور برگزار می‌گردد. دانشگاه‌ها علاوه بر شرایط پذیرش و برنامه آموزشی مطابق با قوانین و آئین نامه عمومی اتخاذ شده توسط مقررات شورای بین المللی، اختیار لازم برای تعیین دانشجویان پذیرفته شده در مقاطع تحصیلات تکمیلی را دارند.

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های ترکیه

فرایند پذیرش از دانشگاه‌های ترکیه کاملا ساده است و متقاضیان خارجی معمولا باید دارای دیپلم دبیرستان بوده (به منظور اقدام برای دوره کارشناسی) و یا دارای مدرک چهارساله دانشگاهی (به منظور تحصیل در مقطع کارشناسی‌ارشد) باشند؛ در غیر این‌صورت باید مدرک معادل را از کشور خود دریافت کنند. فرایند پذیرش بنا به مقطع انتخابی متغیر است؛ با این وجود چندین شرایط عمومی وجود دارد که باید آنها را در نظر گرفت- شرایط زیر برای اکثر متقاضیان مقطع کارشناسی صدق می‌کند:

 • تکمیل فرم پذیرش به‌صورت کامل
 • ریزنمرات دانشگاه/ مدرک فارغ‌التحصیلی
 • مدرک مهارت زبان انگلیسی (در صورت تمایل برای تحصیل به زبان انگلیسی)
 • رزومه
 • مدرک اثبات مالی
 • مدرک پرداخت هزینه درخواست‌نامه (معمولا بین 100-35 دلار آمریکا)

تقاضا‌نامه و هر مدرک اضافی باید پیش از موعد مقرر ارسال گردد؛ این تاریخ معمولا اول آگوست می‌باشد.

تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی

امکان تحصیل به زبان انگلیسی در ترکیه در تمام دوره های تحصیلی وجود دارد. اما شرط اصلی تحصیل در ترکیه به زبان انگلیسی، داشتن مدرک زبان انگلیسی (TOEFL ا IELTS ) می باشد. اگر متقاضی فاقد مدرک زبان باشد ابتدا باید دوره زبان انگلیسی را در دانشگاه مربوطه طی کند تا بتواند مدرک زبان را اخذ نماید و بعد از آن می تواند دوره تحصیلی خود را آغاز نماید.

کار ضمن تحصیل در ترکیه

بر اساس قانون No 6735 که اخیرا تصویب شده است دانشجویان خارجی در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا می توانند کار همزمان با تحصیل در ترکیه داشته باشند. طبق این قانون دانشجویان پس از گذراندن سال اول تحصیلی خود قادر به انجام کار ضمن تحصیل در ترکیه خواهند بود. قابل ذکر است که دانشجویان خارجی که در دوره کارشناسی ثبت نام می کنند، نمی توانند برای اجازه کار درخواست دهند.

دانشجویانی که در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری مشغول به تحصیل در ترکیه هستند می توانند در بعضی از دانشگاه های پژوهشی ترکیه مانند دانشگاه بغازیچی استانبول و دانشگاه فنی خاورمیانه با انجام پروژه های پژوهشی حقوق دریافت نمایند. معمولا مجوز کار در ترکیه یک ساله صادر می­ شود. هنگامی که فرد برای تمدید دوباره مراجعه می­ کند این مجوز به مدت 3 سال تمدید خواهد شد. پس از پایان دوره­ 3 ساله کشور ترکیه این مجوز را برای مدت 6 سال تمدید خواهد نمود و پس ار آن متقاضی می تواند برای اجازه کار دائم درخواست دهد.

خوابگاه های دانشجویی ترکیه

دانشجویان بین المللی گزینه های متنوعی را برای اقامت و اسکان خود در طی مراحل تحصیل در ترکیه پیش رو دارند. دانشجویان می توانند در خوابگاه های دانشگاه واقع در پردیس دانشگاه ها ، در خوابگاه های دولتی تحت مدیریت KYK (موسسه اعتباری آموزش عالی و خوابگاه ها) واقع در نقاط مختلف شهر، در خوابگاه های خصوصی یا آپارتمان هایی که در شهر اجاره می کنند ، اقامت کنند.

خوابگاه های دولتی و خوابگاه های دانشگاه

تقریباً تمام خوابگاه های دولتی و خوابگاه های دانشگاهی در ترکیه برای دانشجویان دختر و پسر جداگانه است. اگرچه تعداد دانشجویان ساکن در اتاق ها متغیر است ، اما بسته به تعداد افراد در اتاق ممکن است قیمت ها کم یا زیاد شود.

در اتاق و فضاهای مشترک ، وسایل مورد نیاز یک دانشجو در دسترس دانشجویان است. دسترسی به اینترنت در همه خوابگاه ها برای دانشجویان وجود دارد. بعضی از خوابگاه ها کافه تریای مخصوص خود را دارند و  دانشجویان معمولاً صبحانه و شام را در اینجا سرو می کنند. مناطق مشترک مانند اتاق تلویزیون ، اتاق مطالعه و آشپزخانه نیز برای دانشجویان در دسترس است.

هزینه های ماهانه خوابگاه هایی که توسط KYK اداره می شوند از 215 تا 340 لیر  در سال 2020 متغیر است. هزینه خوابگاه های دانشگاه بسته به هر دانشگاه متفاوت است. با مراجعه به صفحه وب دانشگاه می توانید معتبرترین و به روزترین اطلاعات را در این زمینه کسب کنید.

خوابگاه های خصوصی در ترکیه

یافتن خوابگاه های خصوصی در اکثر پردیس دانشگاه ها امکان پذیر است. امکانات ارائه شده توسط خوابگاه های خصوصی بیشتر از خوابگاه های دولتی است، اما هزینه آنها بیشتر است.

اجاره خانه در ترکیه

یکی دیگر از گزینه های اسکان دانشجویان بین المللی اجاره خانه است. به خصوص در محله های نزدیک به دانشگاه ، بسیاری از دانشجویان خانه ای را با چند دوست اجاره می کنند. شما در ترکیه گزینه های زیادی برای اجاره خانه خواهید داشت که از نظر کیفیت و تعداد مسکن به سرعت در حال پیشرفت است. البته قیمت ها از شهری به شهر دیگر و با توجه به موقعیت و مشخصات خانه متفاوت است.

خانه های ترکیه معمولاً به صورت آپارتمان هستند. این آپارتمان ها دارای یک اتاق نشیمن بزرگ ، 2 تا 4 اتاق خواب و همچنین بیشتر خانه ها دارای بالکن هستند. آشپزخانه به عنوان یک قسمت جداگانه از خانه واقع شده است. گرمایش خانه ها توسط سیستم مرکزی تأمین می شود. بر اساس میانگین نرخ اجاره بهای هر متر مربع در برخی از استان ها در سال 2020 ، نرخ متوسط ​​اجاره خانه 90 متر مربعی می تواند بین 600 تا 2.500 لیر باشد.

شرایط تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم

برای تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم،ابتدا متقاضی می بایست در آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه قبول شود، همچنین باید تسلط خود را به زبان انگلیسی و یا ترکی با ارائه مدارک زبان به اثبات برساند. برای اثبات تسلط به زبان ترکی مدرک آزمون تومر نیاز است .آزمون تومر آزمونی شبیه به آزمون های زبان انگلیسی TOFEL یا IELTS می باشد و شامل بخش های مختلفی برای سنجش مهارت های زبان ترکی داوطلبان می باشد .

مدارک مورد نیاز برای ادامه تحصیل در ترکیه با مدرک دیپلم

 • ترجمه رسمی ریز نمرات دبیرستان به زبان ترکی
 • کپی پاسپورت معتبر
 • کپی شناسنامه
 • رزومه تحصیلی
 • پرداخت هزینه درخواست
 • فرم تکمیل شده درخواست
 • گواهی تمکن مالی
 • عکس پاسپورتی
 • گواهی تسلط به زبان انگلیسی یا ترکی
 • قبولی در آزمون ورودی دانشگاه ها
 • قبولی در آزمون زبان ترکی

 

شرایط تحصیل در ترکیه بدون ازمون

دانشگاه‌های خصوصی ترکیه دانشجویان خارجی را بدون آزمون و امتحان ورودی پذیرش می کنند. زبان تحصیل در این دانشگاه‌ها ترکی و انگلیسی می‌باشد.همچنین در دانشگاه های ترکیه پذیرش دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا از طریق آزمون سراسری و کنکورنمی باشد و هر دانشگاه به صورت جداگانه امتحانات ورودی را برای متقاضیان برگزار می کند. دانشگاه ها در سال 2 بار رشته هایی که در آن ها پذیرش دانشجو دارند را به همراه ظرفیت پذیرش اعلام می کنند و دانشجویان می بایست در رشته مورد نظر خود ثبت نام کنند و در امتحانات مربوطه شرکت نمایند.

تحصیل کارشناسی و تحصیل پزشکی در ترکیه

امروزه بسیاری از دانشجویانی که قصد تحصیل دوره کارشناسی و پزشکی در خارج از کشور دارند ترکیه را به عنوان مقصدی ایده آل انتخاب می کنند چرا که با توجه به کیفیت بالای آموزش در دانشگاه های ترکیه هزینه تحصیل در ترکیه نسبت به اکثر کشورهای اروپایی و آمریکایی پایین تر است. دانشجویانی که مشغول به تحصیل کارشناسی در ترکیه هستند می توانند نسبت به اخذ بورسیه تحصیلی اقدام نمایند که علاوه بر هزینه تحصیل، هزینه مسکن، بیمه و هزینه های حمل و نقل را نیز شامل می شود.  همچنین زبان تدریس برخی از دانشگاه های ترکیه در مقطع کارشناسی انگلیسی می باشد.