علت افسردگی بعد از زایمان

در دوران بارداری احتمالاً رویاهای زیادی در مورد به دنیا آمدن فرزندتان در سر دارید. گاهی ممکن است احساس شادی، غرور و امید کنید و به فرزندی که در شکم تان است، عشق و علاقه ی زیادی داشته باشید.

اما واقعیت همیشه آنطور نیست که انتظارش را دارید. در عوض ممکن است بعد از زایمان احساس غم، نا امیدی یا افسردگی کنید و از داشتن چنین احساساتی ناراحت و سردرگم باشید و حتی احساس گناه کنید. اگر شما هم با چنین احساساتی مواجه هستید، باید بدانید که تنها نیستید و حتما باید به دنبال روشی جهت درمان آن باشید.

اکثریت زنان چند روز پس از زایمان به گرفتگی خلق پس از زایمان (Baby Blues) مبتلا می شوند. Baby Blues تنها چند روز تا یک یا دو هفته پس از زایمان باقی می ماند و با افسردگی پس از زایمان متفاوت است. اگرچه این وضعیت نیز ممکن است باعث تغییر خلق و خو، گریه، اضطراب و مشکل در خواب شود اما معمولاً در طی دو هفته از بین می رود.

درمان افسردگی پس از زایمان در مادرانی که به تازگی صاحب فرزند شده اند ممکن است دشوار باشد چون بسیاری از آنها به اشتباه تصور می کنند که علائم افسردگی طبیعی ست و بخشی از دوران پس از زایمان محسوب می شود و به دلیل اینکه نمی توانند بر احساسات خود غلبه کنند، احساس شرمندگی می کنند. اما حقیقت این است که افسردگی پس از زایمان هم باید مانند سایر انواع افسردگی درمان شود. علاوه بر این درمان زودهنگام این وضعیت، هم برای مادر و هم برای نوزاد مفید است.