حساسیت پوستی در بارداری 

PUPPP چیست؟

PUPPP (پاپول ها و پلاک های کهیری خارش دار حاملگی)، بصورت پلاک های کهیری و پاپول ها، از روی قسمت تحتانی شکم شروع می شوند و بتدریج به اندام های دیگر بدن (مثل سینه، پست و پستان ها)، گسترش میابند. این وضعیت بیشتر در سه ماهه ی سوم بارداری و در اواخر دوران بارداری روی شکم ایجاد می شود. علت دقیق PUPPP مشخص نیست اما تصور می شود که برخی عوامل خطر، در بروز آن دخیل هستند.

عوامل متعددی ممکن است در بروز PUPPP نقش داشته باشند که برخی از آنها شامل تغییرات هورمونی در دوران بارداری، بزرگ شدن شکم، تشکیل جفت و قرار گرفتن در معرض DNA جنین است. علاوه بر این در دوران بارداری، پوست به سرعت کشیده می شود و سلول های پوستی نمی توانند خود را با این شرایط وقف دهند. کشیدگی پوست باعث ایجاد ترک هایی روی شکم می شود و و در اثر این آسیب، کهیرهایی در نواحی کشیده شده شکم بوجود می آید که بتدریج به نواحی دیگر نیز گسترس میابند.

علائم PUPPP چیست؟

بثورات و کهیرهای ناشی از PUPPP، معمولاً روی شکم فرد و در حدود هفته 36 بارداری (و بندرت در اوایل زایمان) ظاهر می شوند. شواهد زیادی در مورد وقوع این وضعیت در سه ماهه دوم یا اول بارداری وجود ندارد. این بیماری اغلب زنان را در اولین بارداری تحت تأثیر قرار می دهد و در حاملگی های بعدی تکرار نمی شود. این بدین دلیل است که پوست بدن در بارداری اول، برای اولین بار است که کشش و کشیدگی را تجربه می کند.

بثورات بطور معمول در امتداد شکم و اطراف ناف شروع می شود و مانند جوش های کوچک صورتی رنگ بر روی ترک های پوستی دیده می شوند. این کهیرهای ریز به تدریج بهم می پیوندند و پلاک ها و لکه های بزرگی را تشکیل می دهند که با خارش همراه هستند. پلاک ها می توانند به دیگر قسمت های بدن مانند ران ها، باسن و سینه ها نیز گسترش یابند. اگرچه PUPPP در برخی افراد روی دست ها نیز ایجاد می شود اما صورت، کف دست و کف پا تحت تأثیر قرار نمی گیرند.