تشویق کودک به درس

درس نخواندن کودکان، مشکلی ست که بسیاری از والدین را نگران کرده است. آنها به هر روشی متوسل می شوند تا فرزند خود را به درس خواندن وادار کنند چون فکر می کنند که موفقیت و عاقبت فرزندانشان به آنها بستگی دارد. اما آیا این طرز فکر صحیح است؟

خیر! حقیقت این است که شما به عنوان یک والد، باید راهنما و الهام بخش فرزندتان باشید و آنها را ترغیب کنید که راه درست را در زندگی پیش بگیرند. شما باید کودک را از عواقب و نتایج کارهای خود آگاه کنید و به او نشان دهید که نتیجه ی انتخاب های غلط در زندگی چیست. به جای اینکه کودک را وادار به درس خواندن کنید، حس مسئولیت پذیری را در او زنده کنید و به جای توجه کردن به نمره های فرزندتان، به عملکرد او اهمیت دهید.

اگر شما هم نگران عملکرد ضعیف فرزندتان در مدرسه هستید، در این مطلب با ما همراه شوید. در اینجا نکاتی آورده شده است که به کمک آنها می توانید او را به درس و مدرسه علاقمند کنید.

راه های تشویق کردن کودکان به درس خواندن

1- همیشه درمورد مدرسه مثبت صحبت کنید

مثبت صحبت کردن در مورد مدرسه، اولین قدم برای علاقمند کردن کودک به یادگیری است. به فرزندتان توضیح دهید که رفتن به مدرسه، فرصتی برای یادگیری، رشد و تجربه فراهم می کند و او را به انسان بهتر و کامل تری تبدیل می نماید.

برای تاثیر بیشتر می توانید تجربیات دوران مدرسه ی خود را به کودک توضیح دهید. در مورد معلم ها و چیزهایی که از آنها یاد گرفته اید صحبت کنید. در مورد کارهای سرگرم کننده ای که در مدرسه و کلاس درس انجام دادید صحبت کنید و به این ترتیب شور و اشتیاق رفتن به مدرسه را در دل او زنده کنید.

در مورد درس و مدرسه دیدگاه مثبتی داشته باشید و از گفتن چیزهای منفی بپرهیزید. اگر فرزندتان ببیند که مدرسه برای شما یک تجربه مثبت بوده است و برای تحصیلات خود ارزش قائل هستید، نگرش مثبتی در او ایجاد می شود.