کلیدهای اتوماتیک چه کاربردی دارند؟

کلیدهای اتوماتیک چه کاربردی دارند؟

به منظور حفاظت از تاسیسات روشنایی، برق صنعتی، سیم، کابل و ماشین آلات در برابر اضافه بار و اتصال کوتاه از کلید اتوماتیک استفاده می‌گردد. کلیدهای اتوماتیک به لحاظ بعضی از مزایا نسبت به فیوز‌ها از قبیل: قطع همزمان سه فاز ودر نتیجه جلوگیری از دو فاز شدن برق و سوختن موتور‌ها، قابل بهره برداری بودن بعد از هربار قطع کاربرد گسترده‌ای پیدا کرده اند. می‌توانید لیست قیمت کلیدهای اتوماتیک را از اینجا ببینید.

Image for post
Image for post

انواع کلیدهای اتوماتیک

کلیدهای اتوماتیک با جریان نامی ۲۰ الی ۱۶۰۰ آمپر و با ابعاد متنوع و قدرت اتصال کوتاه تا ۵۰ کیلوآمپر در دونوع ترمومگنتیگ و الکترونیکی تولید و عرضه می‌گردد.

کلید‌های اتوماتیک ترمومگنتیک دارای رله‌های مگنتیک و حرارتی می‌باشند که رله مگنتیک عمل قطع مدار در زمان اضافه جریان و رله حرارتی قطع مدار در زمان اضافه بار را بر عهده دارد

و در کلید‌های اتوماتیک الکترونیکی اضافه بار و اضافه جریان توسط مدار‌های الکترونیک کنترل و فرمان قطع به رهاساز کلید داده می‌شود. Iu جریان دایم، نرم این کلید‌ها از ۱۶۰A تا ۱۶۰۰A است، اما این کلید‌ها حداکثر تا ۳۲۰۰A ساخته می‌شوند. فریم این کلید‌ها با افزایش جریان نامی آن‌ها بزرگ می‌شود.

انواع کلیدها از لحاظ ساختار

کلیدهای اتوماتیک هوايي و کليد هاي اتوماتيک کامپکت (بدنه تزريقي)

کلیدهای اتوماتیک کمپکت (بدنه تزريقي)(MCCB) 

بدنه اين نوع از کليد ها از نوع خاصي از قالبهاي تزريقي ساخته مي شود و از جمله خصوصيات آنها کوچک بودن ابعاد آنها و از معايب آنها مي توان به عدم امکان سرويس و تعمير آنها و کمتر بودن قدرت قطع آنها نسبت به کليد هاي هوايي اشاره نمود .

کليد هاي اتوماتيک تا رنج 1250 آمپر از نوع کمپکت و کليد هاي با جريان نامي بالاتر از نوع هوايي مي باشند.

مزايای استفاده از کلیدهای اتوماتیک


1- کلیدهای اتوماتیک پس از قطع مدار در اثر جريان زياد و يا هر عامل ديگری بلافاصله آماده بهره برداري مجدد مي باشند.

2- با کمک کنتاکتهاي فرعي که در آن تعبيه شده است مي توان وضعيت کليد را در هر حالت توسط سيگنال تعيين و در اتاق فرمان منعکس کرد.

3- ساختمان اين کليد ها به گونه اي است که اگر کليد را برروي يک مدار اتصال کوتاه شده ببنديم در ضمن عمل بسته شدن رله اضافه جريان کليد بسرعت وارد عمل شده و مدار را قطع مي کند .

استاندارد کلیدهای اتوماتیک فشار ضعيف 

1- IEC 60947-1
2- IEC 60947-2

منحنی مشخصه زمان –جريان

در اكثر كليد های كمپكت تنظيمات جريان اتصال كوتاه (Im) بصورت ضريبي از جريان نامي (In) مي باشد ولي در برخي از موارد جريان اتصال كوتاه كليد ضريبي از جريان با تنظيمي مي باشد .

قطع كليد در اثر عبور جريان اضافه بار يا اتصال كوتاه به ترتيب بستگي به مقادير تنظيمي Ir و Im دارد و زمان قطع كليد از روي منحني مشخصه زمان – جريان كليد تعيين مي گردد .

براي تنظيم رله مغناطيسي بايد مينيمم جريان اتصال كوتاه در محل محاسبه و تنظيم رله مغناطيسي بر اساس مينيمم جريان اتصال كوتاه در محل انجام مي گيرد.

-تاثير درجه حرارت بر روي رله اضافه بار
كليه كليدهاي كمپكت معمولا براساس سفارش مشتري در 40 يا 45 درجه سانتيگراد كاليبره مي شود .

تجهيزات جانبی قابل نصب بر روی کلیدهای اتوماتیک

1- موتور الكتريكی: به منظور شارژ (وصل ) يا دشارژ (قطع) از راه دور كليدهاي اتوماتيك از موتور الكتريكي استفاده مي شود .

2- رله شنت تريپ (Shunt Trip): اين رله هنگامی كه ولتاژ تغذيه اش مقداري بين 70 تا 110 درصد ولتاژ نامي گردد فرمان قطع كليد را صادر مي كند يا مي توان به كمك كنتاكت كمكي عمل اين رله را براي مقاصد ديگر مانيتور نمود. اين رله ها در كليد هاي كمپكت در دو تيپ كلي براي ولتاژ dc و ac ساخته شده‌اند .

2- رله افت ولتاژ (Under Voltage): اين رله هنگامي كه ولتاژ تغذيه اش كوچكتر يا مساوي 70% ولتاژ نامي گردد فرمان قطع كليد را صادر مي كند . اين رله همچنين از وصل كليد در هنگام پايين بودن ولتاژ جلو گيري مي كند .

رله‌های افت ولتاژ در دو  نوع uvr و uvrd ساخته شده اند و تفاوت آنها در زمان قطع می‌باشد . uvr به محض افت ولتاژ از حد معين فرمان قطع را صادر مي كند ولي uvrd همين عمل را بعد از يك تاخير زماني انجام مي دهد .

3- كنتاكت های كمكی (AS on/off switch):
كنتاكت های كمكی همزمان با پل‌های اصلي كليد عمل مي كنند و همواره وضعيت قطع يا وصل كليد را در پايانه هاي خود نمايش مي دهند .

4- كنتاكت های كمكی (BA): كنتاكت هاي خطا در هنگام وقوع يك اضافه بار يا يك اتصال كوتاه عمل كرده و آن را در پايانه هاي خود منعكس مي‌نمايند .

5- واحد محدود كننده جريان (Limiter Unit): از اين واحد به منظور بالا بردن قدرت قطع كليدهاي كمپكت استفاده مي شود .

6- كشويي (Plug-in): از اين تجهيز جهت كشويي كردن كليد هاي mccb استفاده می‌شود.

این کلید نوعی بریکر هست که در آمپراژ پایین از ۱۶ آمپر تا آمپراژ بالا تا ۱۶۰۰ آمپر تولید می‌شود. این کلید‌ها هم در ورودی تابلو‌ها به عنوان کلید اصلی و در خروجی تابلو‌ها به عنوان بریکر خروجی به مصرف کننده مورد استفاده قرار میگیرند
این کلید‌ها یکی از پر مصرف‌ترین ادوات برق صنعتی هستند و کاربرد‌های بسیار وسیعی‌ای در تابلو‌های برق صنایع نفت، فولاد، ساختمان‌ها (به عنوان کلید اصلی تابلو کنتوری) و … دارند .

موجودیت کلیدها از لحاظ تنظیم

نوع فیکس یا غیر قابل تنظیم
و نوع قابل تنظیم

در ادامه برخی از پارامتر‌های مهم کلید اتومات رو در اینجا بررسی میکنیم

In: جریان نامی کلید
جریان نامی کلید مشخص کننده جریانی هست که کلید در شرایط از پیش تعیین شده‌ای تحت آن جریان کار خواهد کرد یا همان جریانی که رو اتومات قید شده ،در اینجا ۱۶۰ آمپر قید شده است

ir: جریان بار تنظیمی (جریان تنظیمی کلید)
این پارامتر برای کلید‌های اتومات با رله حرارتی همان اضافه بار قابل تنظیم می‌باشد به عنوان مثال در کلید‌های اتومات این پارامتر رو از.۸ تا ۱ می‌توان تنظیم نمود. این بدین معنی هست که در این کلید با جریان نامی ۱۶۰ آمپر ، این پارامتر از ۱۲۵ تا ۱۶۰ آمپر قابل تنظیم است
ir= n.. in. , n=.۸ ~ ۱
مثال
ir=.۹ * ۱۶۰ = ۱۴۴A

im:جریان اتصال کوتاه کلید

این مقدار برای کلید‌های اتوماتیک با رله مغناطیسی از ۵ تا ۱۰ برابر جریان نامی کلید قابل تنظیم می‌باشد به عنوان مثال کلید فوق با جریان نامی ۱۶۰ آمپر جریان اتصال کوتاه کلید روی ۵ تنظیم شده است

im =n*in , n=۵ ~ ۱۰

im =۵*۱۶۰= ۸۰۰ A.

در بعضی از اتوماتیک‌ها این پارامتر بصورت فیکس و غیر قابل تنظیم هست و بطور پیش فرض رو ۱۰ برابر جریان نامی است