نقش رله های هوشمند در تابلو چیست؟

 

رله هوشمند چیست؟

رله هوشمند تابلو برق یا همان “رله هوشمند برق”، یک دستگاه الکترونیکی است که برای کنترل و مدیریت تجهیزات برقی در یک سیستم قدرت استفاده می‌شود. این رله ها به صورت دیجیتالی عمل می‌کنند و با استفاده از سیستم های کنترلی پیشرفته، امکانات زیادی را برای کاربران فراهم می‌کنند.

رله هوشمند تابلو برق قادر است به طور خودکار تغییرات در سیستم قدرت را تشخیص داده و به دلیل داشتن الگوریتم های پیشرفته، از خطراتی مانند حملات جرقه ای، فرسایش قطعات و یا تغییر ولتاژ به نحوی که موجب آسیب به تجهیزات می‌شود جلوگیری می‌کنند.

رله های هوشمند تابلو برق، دارای ویژگی هایی مانند دقت بالا، سرعت بالا در تشخیص خطاها، قابلیت ارتباط با سایر تجهیزات الکترونیکی و ارائه گزارشات جامع از وضعیت سیستم قدرت هستند. همچنین این رله ها می‌توانند برای مدیریت تجهیزات نظیر ژنراتورها، ترانس های برق و دیگر تجهیزات مورد استفاده در صنایع، ساختمان ها و شبکه های توزیع برق استفاده شوند.

 

Image for post
Image for post

نقش رله های هوشمند

مزیت های مختلف رله های هوشمند

همه ی رله ها دارای مزایای مختلفی هستند. اولین مزیت رله، ایزوله سازی است. ایزوله بودن رله جزو موارد حفاظتی رله ها می باشد. این مزیت رله قسمت های سالم را از قسمت معیوب مدار جدا می نماید.

مزیت دیگر رله ها کنترل مدار توان بالا است. زمانی که شما از یک رله ی هوشمند چند ولتی استفاده می کنید، قادر خواهید بود یک مدار چند صد ولتی را نیز کنترل نمایید. می توانیم این مزیت را به عنوان یکی از مزایای عالی در رله ها به شمار آوریم.

مزیت دیگری که انواع رله ها دارای آن هستند، صرفه اقتصادی آنهاست. ما می توانیم به صراحت رله ها را به عنوان گزینه ای اقتصادی برای سیستم مداری به شمار آوریم.

مشکلات استفاده از رله های هوشمند چیست؟

همه ی ما می دانیم رله ها علاوه بر این که دارای مزیت های عالی هستند، مشکلات متعددی نیز دارند. برخی از این مشکلات را می توانیم چنین بیان نماییم.

تخلیه سلفی:

یکی از بزرگترین مشکلات رله هوشمند ها دارای آن هستند، تخلیه شارژ سلفی است. البته این مشکل در دستگاه هایی که خود دارای سلف هستند نیز رخ می دهد. می توانیم سلف را به عنوان یک عنصر ذخیره ساز انرژی معرفی کنیم.

این سلف هر زمان به مدار متصل می شود، شارژ شده و پس از جدا شدن از مدار شروع به تخلیه انرژی خود می کند. به معنای دیگر می توانیم بگوییم که سلف در مسیری که هیچ گونه جریانی نباید باشد، ایجاد جریان می کند.

عدم کاربرد در توان های خیلی پایین:

همانطور که می دانیم رله ها برای این که همچون کلید عمل کنند، نیاز به ولتاژ دارند. پس اگر در مداری ولتاژ پایین باشد، عملا استفاده از این وله ها بی فایده است. بهتر است در این مدارها از ترانزیستور ها استفاده شود.

 

کند کاری:

یکی دیگر از مشکلات بزرگ رله ها کند کار کردن آنها می باشد. این مشکل زمانی به وجود می آید که رله ها در وضعیت مکانیکی پاسخ مناسبی به فرکانس های بالا نمی دهند. این مدل رله ها ارزان هستند و حتی در حفاظت نیز چندان کارایی مناسبی ندارند.

Image for post
Image for post

کند کاری رله های هوشمند

 

( رله های هوشمند حفاظتی )

انواع رله های موجود در بازار

رله ها انواع گوناگونی دارند که در ادامه به آن خواهیم پرداخت:

رله ۸ کانال ۱۶ آمپر ( Relay Module 8 Channels 16 Amps ):

این رله ها برای کنترل روشنایی، مدارهای جریان بالا یا پرده برقی مورد استفاده قرار می گیرند. این رله ها اصولا برای کنترل دستی روشنایی یا تعریف سناریو ها از طریق pc عمل می کنند. اگر این رله ها به صورت هوشمند اقدام به عمل نکردند، می توان به صورت دستی با دکمه های شبکه باس آنها را روشن یا خاموش نمود.

رله ۴ کانال ۱۰ آمپر ( Relay Module 4 Channels 10 Amps ):

این رله های نیز برای کنترل روشنایی مورد استفاده قرار می گیرند. البته برای کانال هایی با 10 آمپر. همچون رله های 8 کانال، به صورت دستی قابل روشن و خاموش شدن هستند.

 پنل ادیشن ۳ رله ۵ آمپر ( Panel Addition 3 Relay 5 Amps ):

رله هایی برای کنترل روشنایی با سرعت کم، متوسط و زیاد می باشند. این رله ها برای سیستم های گرمایشی و سرمایشی مورد استفاده قرار می گیرند. به صراحت می توانیم بگوییم در این رله ها، حداکثر 3 آمپر پشتیبانی می شود.

 ( Valve Lighting Curtain Module  ۱۲ Channels 10 Amps )    رله ۱۲ کانال ۱۰ آمپر

این نمونه از رله ها نیز مختص 10 آمپر ها می باشند و به صورت دستی قابل برنامه ریزی هستند.