شنت میتر چیست !؟

تعریف شنت میتر

Image for post
Image for post

شنت میتر یا shunt meter ابزاری است که برای اندازه‌گیری جریان الکتریکی بسیار بالا استفاده می‌شود. این دستگاه با استفاده از یک شنت الکتریکی، جریان را به دو راه تقسیم می‌کند و یکی از این دو راه به دستگاه اندازه‌گیری متصل می‌شود. با انجام محاسبات ریاضی و توجه به مقدار مقاومت شنت، می‌توان جریان دقیق را محاسبه کرد.

شنت میترها در بسیاری از صنایع برای اندازه‌گیری جریان‌های بالایی مانند جریان‌های موتورها، ترانس‌ها، کابل‌های بالا ولتاژ و سیستم‌های الکتریکی انتقال قدرت استفاده می‌شوند. همچنین در آزمایشگاه‌های الکتریکی و مخابراتی، به عنوان یکی از ابزارهای اصلی استفاده می‌شوند.

 

 

استفاده از مولتی متر‌های مدرن برای اندازه گیری جریان می‌تواند گاهی اوقات مشکل باشد. بسیاری از این میتر‌ها تنها قادر به اندازه گیری تا یک آمپر هستند. با این حال، ممکن است پروژه طراحی رسم دستگاه ۱۱۲ ولت DC خیلی بیشتر از این‌ها به طول انجامد. اگر شما تا کنون فکرخرید یک شنت تجاری برای حل مشکل را داشته اید، می‌دانید که با چه هزینه زیادی می‌توان آن‌ها را تهیه کرد. شنت تجاری، در حالی که بسیار دقیق هستند، اغلب هزینه‌ای بیش از پروژه‌هایی که آن‌ها اندازه گیری می‌کنند را به خریدار تحمیل می‌کنند.

با این حال، یک جایگزین بهتر و ارزان‌تر که به خوبی در بیشتر مواقع کار خواهد کرد وجود دارد: با تنها چند سنت به ارزش سیم یا صرف هزینه‌ای کم و کمی دانش فنی، شما می‌توانید خودتان، شنت مورد نیاز خود را بسازید، زیرا ساخت دستی آن، تنها چند دقیقه طول می‌کشد.

Image for post
Image for post

شنت میتر

شنت میتر (Shunt Meter):

قبل از اینکه شما بتوانید یک شنت بسازید، شما باید یک شنت میتر (Shunt Meter) مناسب پیدا کنید. مازاد بر آن، میتر‌های آنالوگ را می‌توان در hamfests یا منابع سفارش پستی تنها با چند دلار تهیه نمود، و آن‌ها شنت میتر‌های بسیار عالی می‌سازند. در هنگام انتخاب یک میتر، سعی کنید به اندازه ۰ الی ۱ میلی آمپر در شرایط فیزیکی خوب و استاندارد، با مقیاس مناسب دقت داشته باشید.

به عنوان مثال، اگر شما نیاز به میتر جهت خواندن ۱۰ آمپر در مقیاس کامل دارید، باید یک میتر ۰ الی ۱ میلی آمپر را انتخاب کنید. اگر شما نیاز به خواندن تمام عیار ۳۰ آمپر را دارید، یک میتر ۰ الی ۳ میلی آمپر را انتخاب کنید. به این ترتیب کار آسان است! برای ایجاد یک شنت (Shunt، شما باید مقدار مقاومت داخلی میتر خود را بدانید. بنابراین، واحدی که دارای مقاومت داخلی آن بر روی آن چاپ شده است، را انتخاب نمایید، این مقدار، به احتمال زیاد با حروف کوچک بر روی میتر و یا در پشت در نزدیکی پایانه آن قرار دارد.