تفاوت درایوها و سافت استارترها چیست؟

تفاوت درایو و سافت استارتر موضوع این قسمت هست که میخواهم درباره اش با شما صحبت کنم و قصد دارم تفاوت این دو را بگم .

همانطور که میدانید درایو و سافت استارتر دو تجهیز پر کاربرد در برق صنعتی محسوب  می شود که در هنگام راه اندازی الکترو موتور ها مورد استفاده قرار میگیرد. همچنین میتوانید مقاله اینورتر چیست و چه ویژگی هایی دارد را مطالعه کنید.

قبل از این که بپردازیم به تفاوت های این دو تجهیز، نیاز است که این دو را بشناسیم در اگر دوست داشتید در آینده درباره آنها توضیح میدم.

Image for post
Image for post

تفاوت سافت استارها با درایو چیست؟

سافت استارت همانطور که از اسمش مشخص هست، راه انداز نرم است و موتور را به صورت نرم راه اندازی میکند و در زمان خاموش کردن موتور هم میتوانیم زمان توقف موتور را مشخص کنیم که مثلا در یک بازه 5 ثانیه ای با 10 ثانیه ای موتور کاملا متوقف شود.

اما در درایو ها علاوه بر این قابلیت هایی که سافت استارت ها دارند قابلیت های دیگری هم دارد که به آنها در ادامه اشاره میکنیم.

در درایوها میتوان به کنترل فرکانس، کنترل گشتاور اشاره کرد. یکی از پارامترهای مهم درایوها بخصوص در درایوهای کوچک این هست که میتوانیم موتورهای 3 فاز را با برق تکفاز استارت کنیم.

به صورت کلی متوانیم بگوییم درایو نسخه کاملتر سافت استارترها هست .

سافت ها  اصولا یکسری پارامترهای محدود دارد که راه اندازی را فقط به صورت نرم انجام میدهد ولی با درایو میتوانیم قدرت موتور و همچنین دور موتور را کنترل کنیم ، البته شایان ذکر است که در درایو ها میتوانیم حالت  های مختلف را به وسیله KEY PAD درایو یا سنسورها یا HMI یا از طریق PLC  پارامتر بهش بدهیم و تغییر دور و قدرت و فرکانس و گشتاور را به راحتی با درایو انجام بدهیم .

همانطور که در بالا گفتم در سافت استارتر ما پارامتر های کنترلی زیادی نداریم و کمی محدود هستیم که تنها میتوان الکتروموتور را به صورت نرم راه اندازی کرد تا جریان لحظه راه اندازی را به حداقل برسانیم ولی در درایو پارامتر های زیادی همچون کنترل دور موتور، کنترل گشتاور موتور، تغییر جهت موتور، راه اندازی موتور سه فاز با برق تک فاز و بسیاری از پارامتر های کاربردی دیگر داریم که در سافت استارتر وجود ندارد که البته به نسبت آن قیمت درایو هم بیشتر از سافت استارتر است.

ممکن است بخواهید یک الکتروموتور را راه اندازی کنید و این سوال در ذهن شما باشد که برای راه اندازی از درایو استفاده کنم یا سافت استارتر؟

اگر صرفاً یک راه اندازی ساده دارید مثلا یک پمپ آب، که نیازی به تغییر دور، تغییر جهت یا تغییر قدرت موتور ندارید پیشنهاد میکنم از سافت استارتر استفاده کنید

ولی اگر شرایط کارکرد موتورتان متغیر است و میخواهید به صورت کامل به الکتروموتور تان تسلط داشته باشید به شما پیشنهاد میکنم که از درایو استفاده کنید.