شکل و عکس موریانه خانگی + خطرات[ از بین بردن و دفع موریانه]

موریانه ها به دسته ای از حشره گفته میشود، که هر چند حضور آنها برای انسان خطر جدی محسوب نمی‌شود اما برای اشیا چوبی به شدت مضر هستند. زیرا موریانه ها به اشیا چوبی مثل مبلمان، سقف های چوبی و … حمله کرده و به طور کامل ویران و نابود می کنند و از آنجایی که برای انسان قابل مشاهده نیستند، می توانند تا ویرانی کامل پیش روند. در ادامه بیشتر می توانید با شکل ظاهری موریانه ها آشنا شده و در ادامه راه های دفع موریانه را معرفی خواهیم کرد.

بهترین راه دفع موریانه بدون هیچ آسیب و نیاز به تعویض وسایل خانه، استفاده از دستگاه دفع حشرات دافع الکتریک است. این دستگاه 100% تضمینی و بدون هیچ ماده مضری در کمتر از 3 هفته هر نوع موریانه را به طور قطع از بین خواهد برد.

موریانه چیست ؟

موریانه یا همان مورچه سفید (به انگلیسی Isoptera)، یکی از انواع حشرات سوسری یا همان سوسک ها است. این حشره بدن نرمی داره و بسیار کند عمل میکند. موریانه ها بیشتر در محیط های تاریک تجمع می کنند. موریانه بیشتر در سه محیط شامل چوب مرطوب و خشک و زیر خاک مشاهده می‌شوند. انواع موریانه ها شامل شاه، ملکه سرباز، شاهزاده و کارگر می‌شوند. این موجودات اغلب در لانه خود مخفی شده و در مواقع لزوم مثل مواردی که برای تشکیل اجتماع قصد پرواز دارند از لانه خود خارج میشوند. این موجودات از طریق درز ها و شکاف های منزل وارد خانه شده و پنهان می‌شوند. 

موریانه ملکه که می تواند تا 50 سال هم عمر کند، کاملا وابسته موریانه های کارگر است و می تواند روزانه تا 30 هزار تخم موریانه بگذارد.

تصویر و عکس موریانه خانگی

در تصاویر زیر می توانید شکل موریانه خانگی و عکس موریانه از نزدیک را مشاهده کنید.

Image for post
Image for post

نشانه و علائم وجود موریانه در خانه

متاسفانه علی رغم آسیب‌های جدی که موریانه‌ها به وسایل چوبی و سازه منزل شما وارد می‌کنند تا مدت‌ها قابل شناسایی نیستند. ولی با این حال با توجه و دقت به یک سری از نشانه‌ها،می‌توانید از وجود موریانه در منزل و محل سکونت خود آگاه شوید. برخی از علائم وجود موریانه در خانه عبارتند از؛

  • تخریب چوب‌ها: اگر خانه شما از چوب ساخته شده و سازه چوبی است، با دقت به کف و دیواره‌های آن نگاه کنید تا مطمئن شوید که آثاری از تخریب و جویدن موریانه‌ها وجود ندارد.در این موارد چوب نازک شده و یا در اثر زدن صدای قابل تشخیص می‌دهد.
  • بال موریانه‌ها؛ممکن است بال این حشره را در نزدیکی پنجره یا ورودی منزل و یا درزهای خانه مشاهده کنید. وقتی موریانه‌ها به محل امنی می‌رسند ‌های خود را باز می‌کنند زیرا دیگر به آن نیازی نخواهند داشت.
  • تونل‌های گلی؛یکی دیگر از مکان‌های مخفی شدن موریانه‌ها تونل‌های گلی در زمین و یا لوله‌ها است زیر آنها به مکان‌های مرطوب و تاریک جذب می‌شوند، بنابراین اگر تونلی را مشاهده کردید. قسمتی از لوله یا تونل را بررسی کنید.
  • فضله‌های قهوه‌ای: فضله موریانه به شکل قرص‌های کوچک قهوه‌ای رنگ و یا رنگ چوب است،این فضله‌ها ممکن است در نزدیکی سازه‌های چوبی یافت شوند.

راه دفع و از بین بردن موریانه خانگی 

روشهای مختلفی برای دفع موریانه و از بین بردن آنها وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد :

دستگاه دفع حشرات 

Image for post
Image for post

بهترین راه حل برای خلاص شدن از شر موریانه خانگی نصب دستگاه دفع حشرات دافع الکتریک است. دستگاه های دفع حشرات با استفاده از فراصوت و تولید صدایی بیشتر از حد شنوایی انسان، تمامی حشرات موذی، مانند: موریانه، سوسک، ساس، پشه، مگس، مورچه، و حتی جانوران موذی مثل موش و مارمولک را از محیط شما دور می کند. این دستگاه از قرص استفاده نمی کند و هیچ گونه ضرر و عوارضی برای سلامتی انسان و حیوانات خانگی ندارد. دستگاه دفع حشرات دافع الکتریک با کارکرد 24 ساعته، خانه شما را از حمله حشراتی مثل موریانه ایمن نگه می دارد. 

کشتن موریانه با محلول آب نمک

یکی از راه‌های کشتن و از بین بردن موریانه‌ها،استفاده از محلول غلیظ آب و نمک است این محلول را توسط سرنگ در مناطقی که احتمال وجود موریانه در آنها هست بریزید و منتظر نتیجه باشید!

نور کافی

همانطور که در اول متن هم اشاره کردیم،موریانه‌ها به محیط‌های تاریک و فاقد نور علاقمند هستند پس با کشیدن پرده‌ها و نور افزایش نور داخل محیط می‌توانید و از بین رفتن و فرار موریانه‌ها کمک کنید البته که این روش ممکن است درمان قطعی این مشکل نباشد. مثلاً اگر یک میز یا صندلی شما آلوده به موریانه شده می‌توانید آن را در محیط خارجی و در معرض نور قرار دهید تا موریانه‌های آن خارج شود.

سم موریانه

یکی از سم‌هایی که برای از بین رفتن موریانه استفاده می‌کنند،اسید بوریک است. اسید بوریک یک نوع حشره کش طبیعی است، با ایجاد اختلال در سیستم عصبی حشرات آنها را از بین می‌برد. بنابراین برای از بین بردن موریانه‌ها می‌توانید اسید بوریک را تهیه کرده و روی اشیا یا محیط هایی که حدس می‌زنید موریانه در آنها حضور دارد اسپری کنید. توجه داشته باشید که هنگام استفاده از اسید بوریک دستکش و ماسک استفاده کنید و حیوانات و کودکان را از این محیط دور نگه دارید.

تله موریانه

برای ساخت تله و از بین بردن موریانه‌ها به نوارهای پهن مقوایی احتیاج دارید. این نوارهای پهن را مرطوب کنید و در نقاطی که موریانه‌ها یافت می‌شوند قرار دهید. موریانه‌ها برای مصرف سلولز مقوایی جذب آن خواهند شد، کافی زمانی که موریانه‌ها جذب این مقوا شدند، آن را به بیرون از محیط منتقل کرده و آتش بزنید. برای به دست آوردن نتیجه قطعی باید چندین مرتبه این مورد را تکرار کنید.

ادامه مقاله موریانه را مطالعه کنید.