تجهیزات استیل در آسیاب سنگ


 

Image for post
Image for post

مقدمه

دستگاه سنگ شکن (خرد کن سنگ)، ماشینی با بدنه ساخته شده از ورق استیل 410 است که برای تبدیل سنگ های بزرگ به سنگ های کوچکتر، شن، ماسه یا غبار سنگ طراحی شده است. بخش اصلی دستگاه از فولادهای با استحکام بالا تشکیل شده است، لذا فولاد بدنه دارای سطح پایانی ضعیف بوده و غالباً از ورق استیل تک پولیش استفاده می نمایند. همین امر موجب شده است قیمت ورق استیل 430 مورد استفاده در برابر سایر تجهیزات کمتر مورد توجه طراحان قرار گیرد.

عملکرد سنگ شکن ها

سنگ شکن ها ممکن است برای کاهش اندازه یا تغییر شکل مواد زائد استفاده شوند، تا بتوان آنها را راحت تر دفع یا بازیافت کرد و نیز برای کاهش اندازه مخلوط جامد مواد خام (مانند سنگ معدن) جهت انتقال به کارخانه های اصلی، استفاده می گردد. برای انجام فرآیند خردسازی، ابتدا مواد اولیه وارد محفظه ساخته شده از ورق استیل 430 با سطح متوسط (ورق استیل تک پولش) شده و از آنجا به سمت فکهای خرد کننده ساخته شده از فولاد مارتنزیتی هدایت می شود. با آنکه قیمت ورق استیل 430 بالاتر از انواع ضعیف تر فولادهای زنگ نزن می باشد، ولی به دلیل اینکه لازم است در برابر ضربات ناشی از سنگ های ورودی دوام بیاورد، مورد استفاده قرار گرفته است. 

Image for post
Image for post

خرد کردن فرآیند انتقال نیرویی است که از طریق ماده ای سخت تر و مقاوم در برابر تغییر شکل به ماده ضعیف تر وارد می شود و فرآیند خرد کردن اتفاق می افتد. دستگاه های خرد کن، مواد ورودی را بین دو سطح جامد موازی یا مماس نگه می دارند و نیروی کافی برای به هم رساندن سطوح به یکدیگر اعمال می گردد تا انرژی کافی در ماده خرد شده تولید شود و مولکول های آن از هم جدا شوند. 

انواع سنگ شکن

-    سنگ شکن فکی 

سنگ شکن فکی از نیروی فشاری برای شکستن ذرات استفاده می کند. این فشار مکانیکی توسط دو فک سنگ شکن به دست می آید که یکی ثابت و دیگری رفت و برگشتی است. سنگ شکن فکی یا ضامنی از مجموعه ای از فک های عمودی تشکیل شده است که یک فک ثابت نگه داشته می شود و فک ثابت نامیده می شود و فک دیگر که فک چرخشی نامیده می شود، با یک مکانیزم بادامک یا پیتمن نسبت به آن به جلو و عقب حرکت می کند (مثل یک اهرم نوع II یا یک فندق شکن). به حجم یا حفره بین دو فک، محفظه خرد کن می گویند. حرکت فک چرخشی می تواند بسیار کوچک باشد، زیرا خرد کردن کامل در یک حرکت انجام نمی شود. اینرسی مورد نیاز برای خرد کردن مواد توسط فلایویل تامین می شود که شفت را حرکت می دهد و حرکتی غیرعادی ایجاد می کند که باعث بسته شدن شکاف می شود. سنگ شکن های فکی ماشین های سنگینی هستند و از این رو نیاز به ساخت قوی دارند. قاب بیرونی به طور کلی از فولاد ساخته شده است و خود فک ها معمولاً از فولاد ریخته گری ساخته می شوند. 

-    سنگ شکن چرخشی

سنگ شکن چرخشی از نظر مفهومی شبیه به سنگ شکن فکی است که از یک سطح مقعر و یک سر مخروطی تشکیل شده است. هر دو سطح معمولاً سطوح فولادی هستند که منگنز اندود شده اند. مخروط داخلی یک حرکت دایره ای جزئی دارد، اما نمی چرخد بلکه حرکت توسط یک آرایش غیر عادی ایجاد می شود. مانند سنگ شکن فکی، مواد بین دو سطح به سمت پایین حرکت می کنند و به تدریج خرد می شوند تا زمانی که به اندازه کافی کوچک شوند که از شکاف بین دو سطح خارج شوند. سنگ شکن چرخشی یکی از انواع اصلی سنگ شکن های اولیه در معدن یا کارخانه فرآوری سنگ معدن است. 

-    سنگ شکن مخروطی 

سنگ شکن مخروطی را می توان به چهار نوع تقسیم کرد: سنگ شکن مخروطی مرکب، سنگ شکن مخروطی فنری، سنگ شکن مخروطی هیدرولیک و سنگ شکن گردان.
 سنگ شکن مخروطی از نظر عملکرد مشابه سنگ شکن چرخشی است که شیب کمتری در محفظه سنگ شکن دارد و بیشتر دارای ناحیه موازی بین نواحی سنگ شکن است. یک سنگ شکن مخروطی با فشردن سنگ بین یک دوک چرخشی غیرعادی که توسط یک گوشته مقاوم در برابر سایش پوشانده شده است و قیف مقعر محصور که توسط منگنز یا یک آستر پوشانده شده است، سنگ را می شکند. همانطور که سنگ وارد بخش فوقانی سنگ شکن مخروطی می شود، بین گوشته و آستر کاسه یا مقعر فرو می رود و فشرده می شود. تکه های بزرگ سنگ یک بار شکسته می شوند و سپس به موقعیت پایین تری می افتند (چون اکنون کوچکتر شده اند) و دوباره شکسته می شوند. 

 

Image for post
Image for post

-    سنگ شکن مخروطی مرکب 

سنگ شکن مخروطی مرکب می تواند مواد با سختی متوسط را خرد کند. این عمدتاً در معدن، صنایع شیمیایی، ساخت و ساز جاده و پل، ساختمان و غیره استفاده می شود. برای سنگ شکن مخروطی مرکب، چهار حفره خرد کن (درشت، متوسط، ریز و فوق ریز) برای انتخاب وجود دارد. در مقایسه با سایر سنگ شکن ها، سنگ شکن مخروطی مرکب توانایی خرد کردن و خروج از مرکز بهتری دارد که می تواند باعث شود مواد با درجه بیشتری خرد شده و عملکرد بالاتری داشته باشند.