ترفندهای قالب‌بندی وبلاگ‌نویسان حرفه‌ای برای مدیریت بندهای متن

نوشتن مقاله برای وبلاگ سخت است. خوانندگان مقالات شما نیز، دونده‌ی ماراتن نیستند و بیش‌تر آن‌ها روزنامه‌خوانی کردن مقاله‌ی مورد نظر خود، از مقدمه تا نتیجه گیری، را بر عمیق خواندنِ متن ترجیح می‌دهند.

وبلاگ‌نویسی یک مهارت است

در دانشگاه‌ها به دانشجویان آموزش می‌دهند تا مقاله‌های آکادمیک و طولانی بنویسند؛ که از قضا، ممکن است دارای واژگان، جملات و بندهای پیچیده‌ای باشد؛ خوانندگان برای هضم چنین مقاله‌هایی باید دانشِ اولیه‌ای در آن موضوع داشته باشند یا آماده‌ی صرف نمودنِ زمان زیادی برای خواندن و درک درست آن باشند.
برعکس؛ مقالات وبلاگ، دارای فضایی متفاوتند؛ این مقالات باید کوتاه، ساده و مستقیم باشند. یک وبلاگ‌نویس باید برای وقت خوانندگان خود ارزش قایل شود و مقاله‌ی خود را روشن و سرراست ارایه کند.

قالب‌بندی مناسب برای بندهای یک متن

تقسیم مقاله به بندهای کوتاه‌تر و قابل مدیریت، یکی از آسان‌ترین راه‌ها برای بهبود خوانایی متن است. هنگام نوشتن برای محتوای وب، محتوای شما باید مانند زمانی که بر روی یک برگه کاغذ نوشته شده است، با نگاه قابل پیمایش باشد. حتی، وقتی در مورد یک موضوع مبهم یا مقاله‌ای براساس مطالبِ پراکنده حول یک موضوع خاص می‌نویسید، تقسیم نمودن بندهای متن، پیام و هدف متن شما را به آشکارا در اختیار مخاطب قرار می‌دهد و به خوانندگان شما کمک می‌کند تا اطلاعات ارایه شده در متن را بهتر درک کنند.

قالب‌بندی درست بندهای یک متن، درست مانند یک جعبه مداد رنگی، ضمن حفظ جذابیت متن با دادن جلوه‌های متفاوت به آن، امکان ترسیم تابلویی رنگارنگ از انسجام در متن و پیام آن را فراهم می‌آورد.
قالب‌بندی درست بندهای یک متن، درست مانند یک جعبه مداد رنگی، ضمن حفظ جذابیت متن با دادن جلوه‌های متفاوت به آن، امکان ترسیم تابلویی رنگارنگ از انسجام در متن و پیام آن را فراهم می‌آورد.
قالب‌بندی درست بندهای یک متن، درست مانند یک جعبه مداد رنگی، ضمن حفظ جذابیت متن با دادن جلوه‌های متفاوت به آن، امکان ترسیم تابلویی رنگارنگ از انسجام در متن و پیام آن را فراهم می‌آورد.

ضرورت قالب‌بندی درست
به عنوان یک نویسنده، پایبندی به قوانین دستور زبان، فنون برجسته‌سازی پیام و حفظ درون مایه‌ی متن، کاری ضروری است. اگرچه می‌توانید از پرداختن به مفاهیم موازی، تجربیات فردی و چکیده‌نویسی برای تولید محتوایی گویا استفاده کنید؛ اما، قالب‌بندی درستِ عناصر متن، به ویژه بندهای آن، به جلب توجه و ترسیم دقیق‌تر الگوی متن در ذهن خوانندگان شما کمک بسیاری می‌کند.

هیچ‌کس نویسنده به دنیا نمی‌آید؛ بلکه نویسنده می‌شود. در حقیقت، هرگز پایانی برای شما وجود ندارد؛ زیرا یادگیری در نویسندگی هرگز متوقف نمی‌شود. جدای از اظهار نظر دیگران، اکنون که ما و شما در حال نوشتن هستیم، هر لحظه، در حال نویسنده شدن نیز هستیم.

در ادامه پنج ترفند ساده و مناسب قالب‌بندی برای بندهای متن را برمی‌شماریم که با تسلط به آن‌ها می‌توانید مقالات خود را بهبود بخشید.

مقالات خود را برای گوشی همراه بهینه کنید

محتوای گیرایی که در بندهای مناسب برای مطالعه در موبایل ارائه شده است، می‌تواند منجر به شکل‌گیری مقالاتی شود که به سرعت و ویروسی بین مخاطبان دست‌به‌دست گردد. بهینه سازی قالب‌بندی مقالات برای موبایل بسیار مهم است؛ حتی اگر شما به عنوان نویسنده، به طور عمده از رایانه رومیزی (دسکتاپ) برای نوشتن متن‌های خود استفاده می‌کنید، بیش‌تر خوانندگان از موبایل برای خواندن آن‌ها استفاده می‌کنند.

مقدار زیادِ متن در یک بند، خوانایی آن را کاهش می‌دهد و اغلب برای خوانندگان استرس‌آور نیز هست. خوانندگانِ موبایلی، در صورت مشاهده توده‌ی انبوه متن، به احتمال زیاد از خواندن مقاله‌ی شما چشم‌پوشی می‌کنند؛ اما، بندهای تقسیم شده، این مزیت را دارند که اطلاعات شما را به روشی خواناتر به آنان ارایه می‌دهند. در این صورت، حتی پرمشغله‌ترین خوانندگان نیز می‌توانند به سرعت مطالب شما را مرور کرده و از زحمات شما، با تعاملاتی مانند درج نظر، قدردانی کنند.

در هر بند تنها یک مفهوم بگنجانید

به عنوان نویسنده، باید ایده‌های ما در مقاله‌هایمان جریان داشته باشد. وقتی خوانندگان مقاله ما را به پایان می‌رسانند، باید احساس افزایش خرسندی، انگیزه یا دانایی داشته باشند. ساختارهای مناسب بند، جریان یافتن این ایده‌ها را تسهیل می‌کنند؛ اما، پرسشی وجود دارد که برای رسیدن به این ساختار باید به آن پاسخ داد:

«چه زمانی باید یک بند را به پایان رساند و یک بند جدید را شروع کرد؟»

در حالی که هیچ قانون خاصی برای این کار وجود ندارد، اما تصور عمومی در میان نویسندگان بر این است که چون بند، مجموعه‌ای از جملات است که در کنار هم دارای معنا و مفهوم می‌شوند؛ بنابراین، وقتی جملاتی را می‌نویسید که قرار است به ارایه ایده‌ی دیگری کمک کند، باید بند جدیدی را آغاز کنید.

شما در جایگاه یک نویسنده می‌توانید افکار خود را در یک ساختار استانداردِ بند به خواننده منتقل کنید. با این حال، این کار ممکن است برای نویسندگان تازه‌کار دشوار باشد. به همین دلیل، اگر در ارایه ایده‌های خود با قالب‌بندی‌هایی در بندهای کوتاه‌تر مشکل دارید، نکات زیر را برای انجام این کار در نظر بگیرید:

1 - افکار و ایده‌های خود را دوباره و به صورت دسته‌بندی شده برای خود بیان کنید.

2 - به جای نوشتن متن با ایده‌های «الف»، «ب»، «پ» و «ت»، تنها در یک بند، الف را در یک بند، ب را در بند دیگر و سپس پ و ت را به همین ترتیب در بندهای بعدی توضیح دهید. به این ترتیب، متن‌های شما کوتاه، خواندنی و آموزنده خواهند شد.

اگر یک ایده را چندین نکته، داستان، روایت، مثال و … پشتیبانی می‌کند؛ برای ارایه مناسب آن‌ها، استفاده از فهرست‌بندی را در نظر بگیرید. بگذارید که نقطه کانونی شما بند آغازین این قسمت از متن بوده و برای هر کدام از جزییات کمکی، مورد جداگانه‌ای از فهرست را تشکیل دهید و از تخصیص بندی جدید به هر یک پرهیز کنید.

جملات خود را بشمارید

شما برای جلب توجه خوانندگان خود تنها 10 الی 20 ثانیه وقت دارید. بنابراین، بسیار مهم است که محتوای خود را به خوبی ساختار دهید. از آن‌جا که امروزه مطالعه با صفحاتِ نمایش بیش‌تر از مطالعه‌ی کاغذی انجام می‌شود؛ خوانندگان شما باید برای خواندن بندهای طولانی تلاش زیادی انجام دهند. اما، با سازماندهی ایده‌های خود در حدود 3 تا 5 جمله، بندهای شما خیلی بزرگ و طولانی نخواهند بود و هم‌چنین برای موبایل نیز بهینه شده‌اند.

توجه کنید که داشتن تنها 5 جمله در یک بند، قاعده‌ی سختی برای رعایت نمودن نیست. شما می‌توانید پیام خود را در یک جمله نیز توضیح دهید و لزوماً نباید از هفت خط استفاده کنید. تا زمانی که متن شما دارای چارچوب منطقی بوده و روش بهتری برای ارایه اطلاعات وجود داشته باشد، درج یا حذف دو جمله کار مشکلی نیست.

یکی از رایج‌ترین ساختارهای بند دارای سه بخش است:

1 - گزاره آغازین: این بند معمولاً حاوی یک واقعیت است که می‌خواهید به خواننده ارایه دهید یا عقیده‌ای است که می‌خواهید در آنان ایجاد کنید. هم‌چنین می‌تواند گزاره‌ای برای جذب ذهن مخاطب و ایجاد یک پیوند ذهنی در او (قلاب) باشد.

2 - مستندات پشتیبان: چند جمله برای تأیید کردن گزاره‌های ابتدایی یا انتقال به گزاره‌های پایانی بند است که به افکار شما اعتبار می‌بخشند.

3 - گزاره پایانی: این مورد، انتقال نتیجه‌گیری به خوانندگان را برای شما فراهم می‌كند. هم‌چنین می‌تواند قلابی برای بندهای پی‌درپی متن شما باشد.

به جملات خود تنوع  دهید

شما باید سعی کنید خوانندگان را روی متن خود متمرکز نگه دارید. می‌توانید با استفاده از روایت‌ها، تجربیات و تحقیقات شخصی، دور شدن آگاهانه و غیر آسیب‌زا از قوانین دستور زبان و تغییر در طول جملات، مقالات خود را جالب کنید.

اگرچه استفاده از جملات مختصر برای تأکید بر نکات مهم بسیار خوب است؛ اما، جملات طولانی‌تر توجه و تمرکز بیشتری از خوانندگان را به خود جلب می‌کند و ترکیب کردن آن‌ها در بندهای متن، می‌تواند مخاطبان شما را مجذوب خود کند.

از بندهای تک جمله‌ای در متن خود بهره ببرید 

بندهای تک جمله‌ای بر نکات مهم متن شما تأکید دارند. این بندها برای توضیح دادن یک مفهوم یا بیان اطلاعات واضحی درباره‌ی آن هستند. با این حال، داشتن 10 بند تک جمله‌ای به صورت پشت سر هم، خواندن آن‌ها را طاقت فرسا می‌کند؛ زیرا جریان‌یافتگی متن را در هم می‌شکند و افکار شما برای خواننده گسسته به نظر می‌رسد. بنابراین، بهتر است جملات یک مقاله ساختاری منسجم داشته باشند تا این که از چندین جمله‌ی منفرد و تأکیدی بدون هیچ پیوندی تشکیل شوند. بر این اساس، قبل از نوشتن یک بند تکجمله‌ای، سؤالی که باید از خود بپرسید، این است:

«آیا می‌توانید این جمله را با بند قبل یا بعد ترکیب کنید؟»

  • اگر پاسخ بله است: جمله خود را به عنوان بخشی از بند دیگری ارایه کنید. البته آن بند باید هم‌چنان ساختار منطقی، پیام، معنا و مفهوم خود را حفظ کند.
  • اگر پاسخ نه است: شیوه‌ی ارایه تک​​‌جمله خود را تا آن‌جا که ممکن است جالب توجه، جذاب و گیرا نمایید.

سخن نهایی

شما با قالب‌بندی صحیح بندهای خود، مقاله‌ای تهیه می‌بینید که خوانندگان از مطالعه‌ی آن لذت می‌برند. بعضی از نویسندگان، نوشتن 7 تا 10 سطر در هر بند را ترجیح می‌دهند. برخی، شایسته می‌بینند جملات طولانی‌تری بنویسند؛ در حالی که برخی دیگر، جمله‌های کوتاهتر را برای ارایه یک بند مناسب‌تر می‌بینند. اگرچه هیچ قانون سفت و سختی درباره‌ی دسته‌بندی و قالب‌بندی برای بندهای متن وجود ندارد، اما نکات ساده‌ای که در متن این مقاله ارایه شد، به شما کمک می‌کند تا متنی منسجم ایجاد کنید که توجه خوانندگان شما را به خود حفظ نماید.

خوانندگان از مقالاتی که به طور خلاصه نوشته شده‌اند، استقبال بیش‌تری می‌کنند؛ زیرا به آن‌ها فرصت بازگشت سریع به امور روزانه خود را می‌دهند و به آن‌ها این امکان را می‌دهند تا در مدتی کوتاه، چیزی بیاموزند.

چکیده متن:

  • سعی کنید فقط به یک مفهوم در هر بند بپردازید: اگر سخن دیگری پیرامون مفهوم متن برای گفتن دارید، با استفاده از فهرست‌ها آن را به چند بخش، جدا کنید.
  • افکار خود را در بندهایی مناسب ساختار دهید: این که از چند جمله برای شکل دادن به یک متن استفاده کنید، مشروط به موضوعی است که برای آن می‌نویسید. مهارت در نویسندگی آن است که افکار خود را تا حد ممکن مختصر و گویا بیان کنید.
  • مقاله خود را بهینه کنید تا مطالعه آن برای کاربران گوشیِ همراه مورد پسند و آسان باشد.
  • قبل از به کار بردن بندهای تک‌جمله‌ای، خوب فکر کنید: ببینید آیا می‌توانید جمله‌ی خود را با بند دیگری پیوند دهید. اگر بله؛ آن را با حفظ منطق ساختار مقاله به بند دیگری بپیوندید و در غیر این صورت، آن را تا آن‌جا که ممکن است برای خواننده جذاب و برجسته نگه دارید.
  • در آخر؛ فراموش نکنید که داشتن جملات مشابه و یک‌شکل خوانندگان را به سرعت خسته می‌کند؛ بنابراین، سبک جمله‌های خود را در طول متن تغییر دهید تا محتوایی جذاب برای خوانندگان ایجاد کنید.