چراغ سقفی چیست؟

 به چراغ‌هایی که پخش نور آن ها از بالا به پایین باشد چراغ سقفی گفته میشود که بهترین مکان برای استفاده از آن ها سقف می باشد.چراغ های سقفی در انواع  روکار، توکار و آویز قابل نصب می باشند و در طرح ها، توان و رنگ های مختلف به صورت ال ای دی و ساده تولید میشوند.

در بین ادواتی که در بازار روشنایی موجود است چراغ سقفی به دلیل استفاده راحت و نصب آسان آن در فضاهای مختلف مثل فروشگاه ها، نورپردازی مسکونی و اداری و به صورت کلی فضاهای داخلی از محبوب ترین چراغ ها می باشد که همین محبوبیت باعث شده تا تنوع چراغ سقفی در بازار روشنایی افزایش پیدا کند.

از نظر تولید، چراغ های سقفی ال ای دی به دو دسته SMD , COB تقسیم میشوند که تفاوت اصلی آن ها در نحوه قرار گیری چیپ و دیودها میباشد.

Image for post
Image for post

در حالت SMD دیودها روی یک چیپ قرار گرفته و حجم کمتری از چراغ را اشغال میکنند.چراغ های سقفی SMD معمولا برای فضاهایی کاربرد دارند که آن محیط نیاز به پخش نور بیشتری داشته باشد.و چراغ های سقفی COB برای فضاهایی به کار میروند که نیاز به نورپردازی متمرکزتری داشته باشند.

بهترین چراغ سقفی برای نورپردازی در فروشگاه ها استفاده از چراغ ریلی دارک لایت COB می باشد زیرا از ایجاد خیرگی  و خستگی چشم جلوگیری میکند.

برای فضاهایی که معماری و طراحی آن ها به سبک مینیمال باشد استفاده از چراغ سقفی توکار پیشنهاد میشود، البته استفاده از چراغ های سقفی روکار در بسیاری از محیط ها، بدنه چراغ به عنوان یک المان در طراحی دکوراسیون آن فضا به شمار میرود.