چراغ خیابانی و برخی از ویژگی های آن

از ضروری‌ترین عناصر روشنایی در راه و شهرسازی و همچنین معابر و پارک و به طورکلی فضای باز چراغ خیابانی میباشد.ایجاد امنیت و آسایش و همچنین دی واضح افراد در شب باعث شده تا نیاز به چراغ خیابانی به شدت حس شود.روشنایی مناسب خیابان ها و معابر خطر تصادفات را تا 30درصد کاهش میدهد.

نور با کیفیت چراغ خیابانی، مصرف پایین و طول عمر بالا چراغ خیابانی باعث شده تا در نورپردازی مدرن در سرتاسر دنیا با استقبال زیادی روبرو شوند.

مهم­ترین مورد مصرف انرژی بسیار پایین چراغ خیابانی  و به دنبال آن پایین آمدن میزان مصرف و هزینه­‌های آن است.با جایگزین کردن چراغ خیابانی ال ای دی به جای لامپ‌­های بخار سدیم، می­توان تا 80 درصد در مصرف برق و هزینه­‌های آن صرفه جویی نمود.

Image for post
Image for post

سرعت روشن شدن لامپ‌ خیابانی و رسیدن آن به راندمان بالا در بسیاری از مواقع اهمیت زیادی دارد.در لامپ های تخلیه گازی این زمان ممکن است از ۸ تا ۲۵ دقیقه متغیر باشد  اما لامپ‌ها و چراغ‌­های ال ای دی به این شکل نبوده و به صورت مکرر و بدون مکث قابلیت خاموش و روشن شدن دارند.

در لامپ­‌های خیابانی تخلیه گازی، رفلکتور به گونه‌­ای قرار گرفته تا نور در همه جهت بتابد و از این نظر، بخشی از نور همواره به نقاطی می­‌تابد که نیازی به روشنایی آن نیست، از جمله آسمان. این اتفاق علاوه بر ایجاد آلودگی نوری باعث می‌­شود تا اثربخشی نوری پایین آمده و بخشی از انرژی مصرف شده عملا تلف شود. در مدل­‌های بسیاری از چراغ خیابانی ال ای دی از طریق لنزهایی به صورت مستطیلی به روی زمین تابیده و فقط محدوده مورد نظر را کاملا روشن می­‌کند تا از هدررفت نور در نقاط دیگر جلوگیری شود.