چراغ خیابانی ال ای دی و مزایای آن

چراغ خیابانی راه بسیار طولانی‌ای را طی تاریخ بشریت طی کرده است، احتمالا می‌توان اولین نمونه‌های این چراغ را به رومیان ثروتمندی نسبت داد که برای روشنایی مقابل خانه‌های خود چراغ‌هایی روشن می‌کردند که سوخت آن‌ها نوعی روغن گیاهی و وظیفه روشن نگهداشتن آن تا صبح بر عهده‌ی اسیران جنگی بود.

امروزه چراغ خیابانی یکی از پر کاربردترین ادوات برای تامین روشنایی فضاهای باز و بسیار وسیعی مانند معابر، خیابان‌ها، جاده‌ها، فضای سبز و غیره است. برای روشنایی این فضاها با توجه به حجم نور مورد نیاز، انرژی بالایی صرف می‌شود و به همین دلیل امروزه چراغ خیابانی ال ای دی اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده است چرا که چراغ خیابانی ال‌ای‌دی نسبت به چراغ‌های نسل قبلی تا 80 درصد انرژی کمتری مصرف می‌کنند و این تنها مزیت چراغ خیابانی LED نیست.

از دیگر مزیت‌های چراغ خیابانی نسبت به چراغ‌های نسل قبلی مانند چراغ خیابانی سدیم پر فشار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1-    چراغ‌های خیابانی نسل گذشته طی یک فرسایش بی وقفه بعد از مدتی استفاده به دلیل تیره شدن قاب و دیفیوزرشان دچار افت نور می‌شوند و این در حالی است که چراغ خیابانی ال‌ای‌دی به دلیل طراحی پیشرفته‌تر به هیچ عنوان دچار افت نور نمی‌شود و تابش نور بر لنزهای آن تاثیری نخواهد داشت.

2-    چراغ خیابانی ال‌ای‌دی اتلاف نور و آلودگی نوری ندارد چرا که نور بواسطه‌ی لنزهای مستطیلی دقیقا به محل مورد نظر تابیده می‌شود این در حالی است که در چراغ‌ خیابانی‌های قبلی به دلیل نحوه‌ی قرارگیری رفلکتور، نور در همه‌ی جهات چخش می‌شود و بعضا به مناطقی مانند آسمان که هیچ نیازی به روشن کردن آن نیست می‌تابد و باعث ایجاد آلودگی نوری و علاوه بر آن هدر رفت انرژی می‌شود پس می‌توان اینگونه نتیجه گرفت که چراغ خیابانی ال‌ای‌دی مصرف بهینه‌تری نیز دارد.

3-    مورد دیگری که می‌توان در این خصوص به آن اشاره کرد مدت زمان انتظار برای روشن و خاموش شدن چراغ خیابانی است. ساز و کار چراغ‌های خیابانی قدیمی به نحوی است که سرعت روشن شدن چراغ در حالت ایده آل آب و هوایی ممکن است بین 8 تا 25 دقیقه باشد و این موضوع می‌تواند باعث ایجاد موقعیت‌های خطرناک و افزایش احتمال تصادفات جاده‌ای شود. این در حالی است که چراغ خیابانی ال‌ای‌دی به هیچ زمانی برای روشن شدن و رسیدن به بیشترین میزان روشنایی خود نیاز ندارند.

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و دقیق‌تر در رابطه با چراغ خیابانی LED با کارشناسان و مهندسین فنی اکووات در تماس باشید.