نورپردازی با چراغ ریلی  

چراغ ریلی مخصوص نصب در ریل چراغ ریلی است که با استفاده از سیستم ریلی و چراغ ریلی، نیاز به برق‌کشی جداگانه برای هر چراغ نیست و تمامی چراغ‌ها انرژی الکتریسیته را از ریل دریافت می‌کنند.طراحی چراغ ریلی به گونه ای است که علاوه بر حرکت در ریل به صورت 360درجه نیز چرخش دارند.

چراغ ریلی ال‌ای‌دی تک فاز برای استفاده در ریل تک‌فاز و چراغ ریلی ۳ فاز برای استفاد در ریل سه فاز کاربرد دارد و تفاوت این دو با یک دیگر در نحوه خاموش و روشن شدن آن ها می باشد در چراغ های ریلی تک فاز امکان خاموش شدن جداگانه چراغ وجود ندارد اما در حالت 3فاز میتوان چراغ ها را به صورت تکی یا چندتایی روشن و خاموش کرد.

Image for post
Image for post

از با کیفیت ترین چراغ های ریلی میتوان به چراغ ریلی COB اشاره کرد که مربوط قرارگیری چیپ رو برد است و تفاوت آن با چراغ های SMD در پخش نور آن ها می باشد، درچراغ های COB نور به صورت متمرکز تر و در چراغ های SMD پخش نور بیشتر است.

از جدیدترین و محبوب‌ترین چراغ‌های ریلی برای معماران و طراحان، چراغ ریلی دارک لایت است. در چراغ ریلی دارک لایت منبع نور از یک فاصله مشخصی قابل دیدن نیست و تنها اثر نور دیده می­‌شود.به همین دلیل چراغ های دارک لایت گزینه مناسبی برای استفاده در فضاهای دکوراتیو می‌باشد.

یکی از ایده ها جهت نورپردازی با چراغ ریلی نورپردازی به صورت تاکیدی می‌باشد.در این حالت به منظور تاکید وجلب توجه بر روی یک شی یا قسمت مهم از یک فضا کاربرد دارد که برای اینکه نورپردازی به صورت درست و بدون ایجاد خیرگی انجام شود باید ارتفاع سقف تا شی مورد نظر را محاسبه کرد.