شناخت انواع پنل ال ای دی:

پنل ال ای دی یکی از بهترین و کاربردی‌ترین انواع چراغ‌های ال‌ای‌دی برای روشنایی انواع فضاهای وسیع و یا کوچکتری است که به نور یکدست و یکپارچه نیاز دارند. از پنل ال‌ای‌دی برای روشنایی فضاهایی مانند بیمارستان، بانک، ادارت، مراکز تجاری و حتی فضاهای مسکونی نیز استفاده می‌شود.

Image for post
Image for post

انواع پنل ال‌ای‌دی:

پنل ال‌ای‌دی با توجه به دو دسته پنل بک لایت و پنل اسلیم تقسیم می‌شود. این دو پنل از نظر فناوری‌ای که در تولید آن‌ها به کار گرفته شده با هم متفاوت‌اند.

پنل ال‌ای‌دی بک لایت: در این نوع پنل چیپ‌های ال‌ای‌دی به عنوان منبع نور در خطوط جداگانه و در کل صفحه پشت دیفیوزر قرار گرفته‌اند. طی آزمایشات و تحقیقات انجام شده در آزمایشگاه؛ پنل ال‌ای‌دی بک لایت در مقایسه با پنل ال‌ای‌دی اسلیم راندمان نوری بهتری دارد و تا 25% نور بیشتری تولید می‌کند.

پنل ال‌ای‌دی اسلیم: در پنل ال‌ای‌دی اسلیم (اج لایت) منبع نور در هر گوشه از هر ضلع قرار دارد و به وسیله انکسار نور، نور را به بیرون ساطع می‌کند. در تحقیقات و تست‌های انجام شده بر روی اسن چراغ مشاهده شد که به دلیل نحوه و شکل قرارگیری چیپ‌ها این پنل راه راه‌هایی شبیه به گورخر از خود ساطع می‌کنند و باعث تغییر و تحریف نور خروجی می‌شوند.

اگر بخواهیم این دو نوع پنل را باهم مقایسه کنیم می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

گرمای انتقالی: پنل‌های ال‌ای‌دی به طور کلی طوری طراحی شده‌اند که انتقال گرما در آن‌ها بهتر از انواع دیگر چراغ ها صورت می گیرد با این حال در پنل ال‌ای‌دی اسلیم به دلیل اینکه منبع نور در گوشه‌ها متمرکز شده، حرارت نیز بیشتر است.

ضخامت پنل ال‌ای‌دی: پنل ال‌ای‌دی بک لایت به دلیل قرارگیری چیپ‌های ال‌ای‌دی در پشت صفحه ضخامت بیشتری نیز نسبت به پنل ال‌ای‌دی اسلیم دارند و پنل اسلیم با کیفیت دارای 1.5 سانتی متر ضخامت و پنل ال‌ای‌دی بک لایت حدود 5.3 سانتی متر ضخامت دارند.

روشنایی خروجی و حجم نور: یکی از مهم‌ترین ملاک‌ها برای هر چراغی، کیفیت نور تولیدی و حجم روشنایی آن است. در تست‌هایی که بر روی پنل اسلیم انجام شده، نور خروجی دارای تحریف است و شکلی مانند گورخر دارد. نور خروجی پنل بک لایت حدود 25% بیشتر است. پنل بک لایت حداکثر شار نوری 6100 لومن را ارائه می دهند و این در  پنل‌های اسلیم ععدی حدود 5000 لومن است.

در این مقاله تلاش برای شناخت مزیت و معایب پنل اسلیم و بک لایت بو تا بتوانید هنگام خرید پنل ال‌ای‌دی از آن استفاده کنید و بهترین گزینه ممکن را برای فضای خود تهیه کنید. البته شما همواره می‌توانید با کارشناسان و مهندسین تیم فنی اکووات نیز برای کسب هرگونه اطلاعات بیشتر در ارتباط باشید.