استفاده از پروژکتور LEDدر نورپردازی نما

پروژکتور LED قدیمی ترین و پرکاربرد ترین ابزار در زمینه نورپردازی نما و روشنایی می باشند که از چینش چند ردیف منبع نور در کنار هم در قاب های خاص تولید می شوند. از پروژکتورها می توان هم در فضای داخلی و هم در فضای خارجی استفاده نمود.نورپردازی نمای ساختمان ،در جهت جلوه بخشیدن و ایجاد هویت شبانه در ساختمان های مسکونی تجاری و اداری اجرا میشود

پروژکتور LED قابلیت تولید در توانهای مختلف از یک وات تا 200 وات را دارند که می توان متناسب با شدت نور مورد نیاز برای نورپردازی نما یا هر المان معماری خاص، محصول مورد نظر را طراحی کرد.

این محصول با توجه به نصب آسان و بازدهی بالای نوری در نورپردازی نما و روشنایی ها بسیار پرکاربرد هستند و در نورپردازی نما ی انواع ساختمان های مسکونی، اداری_تجاری، تفریحی_گردشگری، رستوران ها و مراکز خرید و نورپردازی انواع المان های شهری اعم از پل ها و زیرگذرها و فضاهای باز و پارک ها و المان های تاریخی و گردشگری و روشنایی انواع سوله ها و سالن های صنعتی و … کاربرد دارند.

Image for post
Image for post

نورپردازی نما امروزه توجه افراد زیادی را به خود جلب کرده است و توانسته بین ساکنین ساختمان ها ، سازنده ها ، مسئولین شهرداری ها و … جایگاه مناسبی را پیدا کند. زیرا استفاده اصولی از عناصر مختلف جهت نورپردازی نما ساختمان نه تنها به جذابیت بنا می افزاید بلکه می تواند در شب منظره زیبایی را نیز ایجاد کند و زیبایی شهر را دوچندان کند.

پروژکتور LED یکی از جدیدترین تکنولوژی های تولید منابع نورانی می باشد. در این نوع تکنولوژی از دیودهای ساطع کنند نور (LED) جهت تولید نور استفاده می گردد. پروژکتورهای LED قابلیت تولید نور در رنگ های گوناگون را دارند. مهمترین کاربردهای پروژکتور ال ای دی روشنایی محیط ، نورپردازی نمای ساختمان و … می باشد. استفاده از تکنولوژی LED سبب مصرف برق بسیار کمتر و طول عمر بسیار بیشتر محصول نهایی میگردد.
پروژکتور LED تا 80 درصد نسبت به سایر منابع مانند فلورسنت و لامپ رشته ای بازدهی بیشتری دارد. پروژکتورهای LED تا 95 درصد از برق مصرفی را به نور تبدیل می کنند . فقط 5 درصد تبدیل به گرما شده و هدر میرود. این مورد سبب مصرف کمتر برق میشود و طبیعتاً انتشار گازهای گلخانه ای توسط نیروگاه ها کاهش می یابد.
پروژکتور ال ای دی ، بر خلاف دیگر منابع نوری باعث انتشار آلودگی نمیشود و در نتیجه خطر بهداشتی ایجاد نمیکند. پروژکتور LED تشعشعات ماوراءبنفش یا مادون قرمز تولید نمیکند. جیوه ندارد. مقاومت خوبی در برابر شوک و ضربه حتی در محیط های سرد دارد.
قاب آلومینیومی پروژکتورهای ال ای دی نقش هیتسینک و خارج کننده گرمای تولید شده توسط چیپ LED را دارند. اگر به هر دلیل این گرمای تولید شده درون پروژکتور باقی بماند میتواند باعث تضعیف یا خرابی پروژکتور LED شود. و از آنجا که نور LED علاوه بر زمان تابع گرما نیز هست، دمای بیش از حد بالا بر میزان نور آن نیز تاثیر میگذارد.